Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V Praze nesmí být od začátku března podomní prodej energií, zákaz schválili radní
Ceny plynu a elektřiny rostou, někteří lidé ve snaze ušetřit naletí energošmejdům. Ilustrační foto: puc

V Praze nesmí být od začátku března podomní prodej energií, zákaz schválili radní

Zákaz podomního prodeje energií začne v hlavním městě platit od začátku března. Nové nařízení, které reaguje na situaci na trhu po konci některých dodavatelů energií, dnes schválili pražští radní. Proti původnímu znění zákaz na základě došlých připomínek zahrnuje i prodej elektřiny či plynu na veřejných místech mimo obchodní prostory. Obce mohou prodej zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Rada hl. m. Prahy dnes schválila nařízení, kterým se zakazují některé formy prodeje zboží a poskytování služeb v energetických odvětvích. Smyslem tohoto opatření je, aby hlavní město ochránilo Pražany před takzvanými „energošmejdy“, kteří často nutí seniory, matky samoživitelky a další obyvatele do uzavírání nevýhodných smluv.

„Po krachu celé řady dodavatelů energií, jako například Bohemia Energy, jsme jako starostové městských částí měli signály, že se opět rozbíhá podomní prodej elektřiny a plynu. Chceme chránit proto rizikové skupiny, které si energošmejdi vybírají především – seniory, nebo matky samoživitelky před jejich manipulacemi,” řekl ke schválenému nařízení náměstek pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Podstatou nařízení je zákaz podomního prodeje zboží, pochůzkového prodeje zboží nebo nabízení a poskytování služeb prováděné mimo obchodní prostory při výkonu licencované činnosti držitelem licence nebo při výkonu zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích na celém území Prahy. Regulaci podomních a dalších forem prodeje energií umožnila změna zákona od 1. ledna 2022. Nařízení vstoupí v platnost 1. března.

„Současný tržní řád neumožňuje na území Prahy podomní prodej, ale tento zákaz nedopadá na prodej energií. Od začátku roku nám zákon nicméně nově umožňuje vydat nařízení, kterým můžeme omezit některé formy prodeje zboží nebo poskytování služeb prováděné mimo obchodní prostory. Do toho patří právě i zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích,“ vysvětlil Hlubuček.

„Energošmejdi formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany – zejména ohrožené skupiny, jako jsou senioři, matky samoživitelky a další – do uzavírání značně nevýhodných smluv. Považujeme za důležité tyto skupiny co nejrychleji ochránit,“ řekla  pražská radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová (za STAN).

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický není podle magistrátu aplikovatelný.

Nové nařízení je založeno na novele energetického zákona, která obcím umožnila konkrétně prodej energií zakázat. Za porušení bude od března hrozit pokuta pokutu do výše 100 000 korun.


Autor: puc

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Další články
Nahoru