Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze nechceme koalici řízenou kmotry a zákulisními hráči, říká Marvanová ze Spojených sil pro Prahu
PolitikaVolby 2018Komerční sdělení
Hana Marvanová Kordová kandiduje do pražského zastupitelstva. Foto: STAN

V Praze nechceme koalici řízenou kmotry a zákulisními hráči, říká Marvanová ze Spojených sil pro Prahu

Jedním z hlavních témat pražské kampaně do komunálních voleb je bydlení. Politici se předhánějí ve slibech, kolik postaví bytů a za jak dlouho. Server Pražský patriot položil několik otázek Haně Kordové Marvanové (STAN), která je dvojkou na kandidátní listině koalice Spojené síly pro Prahu ve volbách do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Volby se uskuteční 5. a 6. října.

Co slibují Spojené síly pro Prahu a lídr za STAN Hana Marvanová?
Sehnat cenově dostupné bydlení v Praze je obrovský problém, který se teď prohloubil ještě tím, že ČNB zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Naše řešení spočívá v celé řadě opatření, která musí být provedena rychle a současně. Na jedné straně se musí mnohem více stavět – nejméně 6 až 8 tisíc bytů ročně. K tomu je ale nutné zrychlit povolovací řízení. Proto chceme pro velké stavby zřídit jeden stavební úřad v Praze a dále zajistit dodržování lhůt při územním a stavebním řízení. Zrušíme stavební uzávěry v místech, kde je možné stavět byty. Na druhé straně víme, že nestačí jen vytvořit podmínky pro masivní výstavbu bytů, aby střední vrstva na byt dosáhla. Proto chceme podpořit levnější družstevní bytovou výstavbu poskytnutím pozemků. Kromě toho také reagujeme na přísné regulace ČNB a pro mladé Pražany chceme zavést garance k hypotečnímu úvěru, aby si mohli byt pro rodinu pořídit. Za nezbytné považujeme také provedení auditu městských bytů a jejich pronájem těm, kteří to skutečně potřebují.

Věčné je také téma korupce. Opravdu je to pořád problém a dá se s korupcí skutečně účinně bojovat?
S korupcí se nejen dá, ale i musí bojovat. Nejenže v důsledku korupce mizí velké finanční prostředky, které pak Praze chybí na výstavbu infrastruktury, bytů či financování škol, ale podlamuje to víru ve férové prostředí. Nejlepším opatřením proti korupci je naprostá transparentnost. Proto chceme zřídit pražský registr smluv města i městských firem. Všechny informace musí být dostupné jak zastupitelům, tak i všem občanům. Praha musí být skutečně otevřeným městem.

Co si má běžný člověk představit pod pojmem antikorupční ombudsman. Zní to spíše jako další byrokratická překážka nejrůznějších projektů a přitom všude slyšíme, že se věci mají pohnout rychle dopředu?
Antikorupční ombudsman by mohl zjednat okamžitě nápravu, kdyby Magistrát či městská firma odmítly poskytnout informace, ač podle zákona o svobodném přístupu k informacím je na ně nárok. Dnes je často řešením pouze žaloba podaná k soudu, což trvá i několik let. Prahu to navíc stojí peníze za právníky. Tento ombudsman by také přijímal podněty, které se týkají podezření na korupci. Důležité je, aby to byla velmi důvěryhodná osobnost.

Proč jste se vůbec rozhodla pro tak viditelný návrat do exponované politiky? Chyběla Vám?
Působím mnoho let jako advokátka a právo má k politice velmi blízko. Řešila jsem v Praze řadu nejrůznějších kauz týkajících se Pražanů, které odhalují špatné fungování města či státu. Proto bych chtěla pomoci tomu, aby Praha fungovala pro své občany mnohem lépe.

Co budete považovat Vy osobně za volební úspěch, a co za volební prohru?
Věřím, že Pražané podpoří naši koalici TOP 09 a STAN pod názvem Spojené síly pro Prahu, abychom mohli spolu s dalšími uskupeními sestavit pražskou radu a prosadit změny, které máme v programu. Za úspěch budu považovat, pokud se nám podaří sestavit koalici, která bude představovat v Praze zásadní změnu – bude řídit město profesionálně a vstřícně pro Pražany, město nebude stagnovat, ale bude se rozvíjet, a zároveň dokážeme, že je to možné dělat konečně transparentně a bez korupčních afér. Za prohru bych považovala to, kdyby po volbách v Praze vznikla „byznysová“ koalice, která bude řízena starými či novými „kmotry“ nebo zákulisními hráči. Doufám, že Pražané podpoří skutečnou změnu na radnici, o kterou usilujeme.


Autor: red

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru