dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
V Praze na výletě či na služebce? Tipy na portály a aplikace, díky kterým ušetříte nebo zaparkujete
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Shutterstock.com.

V Praze na výletě či na služebce? Tipy na portály a aplikace, díky kterým ušetříte nebo zaparkujete

Pokud nejste ostřílený obyvatel největší české metropole a chystáte se do Prahy jen na několik dní, může se vám hodit pár rad, jak zbytečně neutrácet více, než je potřeba. Šetřete svoji peněženku a mějte tak víc peněz na to, čím je Praha skutečně jedinečná – na společenský život. 

Pijte kohoutkovou

Většina domácností v naší republice má k dispozici kvalitní vodu i z kohoutku a nejinak je tomu v Praze. Nenechte se zvyklat drby o tom, že má Praha špatnou pitnou vodu. Raději si pořiďte kvalitní lahev, kterou budete mít rádi a vesele si do ní čepujte kohoutkovou. Stačí ji nechat chvíli odstát v otevřené lahvi a pak do ní vhodit plátek citronu. Navíc si můžete dát zdarma, nebo mnohem levněji, kohoutkovou vodu také v řadě restaurací. Projekt www.kohoutkova.cz má na svém webu i seznam restaurací, kde vám vodu z kohoutku rádi natočí. 

Plaťte hotově

Je sice pravda, že jsou téměř všude platební terminály, ale kdo z nás se díky kartě v obchodě nerozšoupnul víc, než původně chtěl? Zvlášť na cestách, kdy jsme obklopeni spoustou obchodů, jejichž nabídka je pro nás nová, je těžké odolat pokušení. Pokud máte vybrané peníze, víte s čím v peněžence počítat. A pokud chcete opravdu zůstat u karty, zkuste výjimečně nechat odpočívat tu k běžnému účtu a využijte kreditku, máte-li nějakou s bonusovým systémem za čerpání financí. Nákupy se tak mohou vyplatit a jestliže čerpání dorovnáme v bezúročném období, nijak se neprodraží.

MHD s výhodnou jízdenku nebo načerno s aplikací 

Na stránkách organizace ROPID najdete webovou aplikaci, která pomůže vybrat cestujícím nejvhodnější jízdenku. Vždy, když zůstáváte v Praze déle, než několik hodin, vyplatí se nekupovat jednotlivé jízdenky na 30 nebo 90 minut, ale na delší časový úsek – 24 nebo 72 hodin. Spočítejte si nejvýhodnější jízdné pro svůj pobyt na  www.ropid.cz/tarifniweb
Raději se také vyhněte ježdění pražskou MHD na černo, revizoři jsou neúprosní a pokuta, která z dřívější pětistovky vyhoupla na 800 korun, rozhodně není právě tím zpestřením, které byste si pro pobyt v Praze přáli.

Šetřete na pokutách za parkování

Celé centrum Prahy je doslova rozparcelované na jednotlivé typy parkovacích zón s řadou omezení. Nerezidentům jsou za poplatek k dispozici pouze oranžová a zelená zóna pro krátkodobé parkování. Pokud necháme svůj vůz stát na místě modré rezidentní zóny, můžeme s pokutou téměř jistě počítat. Nejlépe se jí vyhnete využitím placených hlídaných parkovišť. Například parking Indigo na hlavním nádraží Praha je na strategickém místě (metro) a vzhledem k počtu stání není problém najít volné místo. Místo si zde můžete také předplatit včetně rezervace, stejně jako třeba na Indigo parkovištích Nádraží Smíchov a Nádraží Holešovice. Kompletní seznam parkovišť Indigo najdete na www.parkindigo.cz.

parkovani-nahled

Půjčte si kolo

Praha sice není tak „bike-friendly" město, jako třeba Amsterdam, Berlín nebo Budapešť, ale při troše cyklistické šikovnosti se dá městem pohybovat na kole celkem komfortně a levně. Obzvlášť v letních měsících je to skvělá svoboda pohybu a hlavně dýchání, protože se vyhnete upoceným tramvajím a autobusům. Opět i prostřednictvím šikovné aplikace můžete využít www.rekola.cz. Růžová kola už se stávají pověstnými díky skvělémů výpůčnímu systému a zároveň vysoké kvalitě samotných kol.

Bydlete přes Airbnb

Ubytovací portál Airbnb.com navazuje na tradici tolik oblíbeného couchsurfingu a posouvá ho na vyšší úroveň. Řada lidí už neřeší ubytování na cestách jiným způsobem. Za ceny nižší o stovky až tisíce korun než hotely nabízejí Pražané spoustu krásných míst ke krátkodobým pobytům. Ať už jako volných pokojů se společným zázemím, nebo celých volných bytů. Vše záleží jen na tom, kolik chcete ušetřit / utratit a úroveň pak ubytování přiměřeně odpovídá ceně. www.airbnb.cz.

Využívejte kulturu zadarmo

Na internetu, speciálně na facebooku existuje hned několik stránek, které se jen hemží tipy na kulturní vyžití v hlavním městě zdarma nebo za symbolickou částku. Nejzajímavější jsou Kultura zadarmo, Kam v Praze zadarmo a Co je v Praze zadarmo.   


Další články
Nahoru