dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
15°C
pozítří
Neděle - zatazeno
12°C
V Praze na některých vysokých školách vzrostl zájem o technické obory
Festival vědy 2017, zájem mladých lidí byl veliký. Foto: Facebook ČVUT Fakulta stavební

V Praze na některých vysokých školách vzrostl zájem o technické obory

Počet studentů na vysokých školách v Praze se opět o něco sníží. Vyplývá to z předběžných výsledků přijímacích zkoušek na Univerzitu Karlovu (UK), České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a Vysokou školu ekonomickou v Praze (VŠE), které získala ČTK.

Pokračuje tak trend, kdy se na vysoké školy v důsledku demografického vývoje hlásí populačně velmi slabé ročníky. Na některé obory a fakulty přesto počet přihlášek vzrostl, týká se to zejména technických oborů, například na Přírodovědecké fakultě UK, Fakultě architektury ČVUT nebo Fakultě informatiky a statistiky VŠE.

Všechny tři oslovené školy letos přijímaly uchazeče až do konce léta, když na některých fakultách se přijímání zatím úplně neuzavřelo. Třeba na Pedagogické fakultě UK se ještě koná takzvané doplňovací řízení. Letos se na tuto fakultu přihlásilo o zhruba pět procent méně studentů než loni, přijato bylo zatím asi o desetinu méně než loni.

Počet přijatých na UK byl k 8. září asi 17 207, což je přibližně o 3200 míň než loni. Podle mluvčího UK Václava Hájka se množství přijatých může zvýšit ještě o desítky. „Běží žádosti o přezkum a dodatečná přijímací řízení. Finální čísla budou až na konci října," řekl ČTK. Některé fakulty podle něj mají také pozdější termíny zápisů, aby měli čas na rozmyšlenou studenti, kteří se dostali na několik fakult nebo univerzit.

Letos poprvé vypsala dodatečné přijímací zkoušky i Filozofická fakulta UK. Koncem srpna se v nich bylo možné hlásit na deset oborů, jako jsou třeba fonetika, indologie či hebraistika. V minulých letech se koncem léta v nabídce vysokých škol objevovala volná místa spíš v technických oborech, zájem o humanitní býval větší než možnosti škol.

Nejvíce na UK klesl zájem o farmaceutickou fakultu, kam se přihlásilo o pětinu méně uchazečů. Méně studentů bude zřejmě na všech teologických fakultách, právnické fakultě i fakultě tělesné výchovy a sportu. Fakulty sociálních věd a humanitních studií přijaly asi o pětinu méně uchazečů. Na sociální vědy se jich hlásilo asi o desetinu méně než loni, zatímco na humanitní studia přibližně o tři procenta více než loni.

Na lékařských fakultách se počet přihlášek i přijatých studentů celkově lehce navýšil. O trochu vzrostl i počet mladých lidí, kteří měli zájem o studium na Přírodovědecké fakultě UK, kam se jich ale dostalo o asi 28 procent míň než v minulém roce.

Na ČVUT klesl počet přihlášek z 16 258 loni na asi 15 400 letos. Ještě víc se snížil počet přijatých, a to z 10 166 na 8337, uvedla mluvčí ČVUT Lenka Kubešová Zápotocká. Největší nárůst zájmu o studium zaznamenala fakulta architektury, kde se zvýšil i počet přijatých do bakalářského studia.

Více mladých lidí se ucházelo také o studium na magisterském stupni strojní fakulty. O něco málo větší než loni byl zájem o elektrotechnickou fakultu, která ale nakonec ve srovnání s minulým rokem přijala méně studentů.

Na VŠE se počet přihlášených studentů do bakalářského studia zmenšil o zhruba 500 na přibližně 8400, sdělil ČTK prorektor pro studijní a pedagogickou činnost Petr Dvořák. Počet přihlášek klesl na čtyřech fakultách. Pouze na fakultách informatiky a národohospodářské se zvýšil. Největší zájem byl o podnikohospodářskou fakultu, kam se dostala zhruba čtvrtina uchazečů.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Včera v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Včera v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru