Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze na některých vysokých školách vzrostl zájem o technické obory
Festival vědy 2017, zájem mladých lidí byl veliký. Foto: Facebook ČVUT Fakulta stavební

V Praze na některých vysokých školách vzrostl zájem o technické obory

Počet studentů na vysokých školách v Praze se opět o něco sníží. Vyplývá to z předběžných výsledků přijímacích zkoušek na Univerzitu Karlovu (UK), České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a Vysokou školu ekonomickou v Praze (VŠE), které získala ČTK.

Pokračuje tak trend, kdy se na vysoké školy v důsledku demografického vývoje hlásí populačně velmi slabé ročníky. Na některé obory a fakulty přesto počet přihlášek vzrostl, týká se to zejména technických oborů, například na Přírodovědecké fakultě UK, Fakultě architektury ČVUT nebo Fakultě informatiky a statistiky VŠE.

Všechny tři oslovené školy letos přijímaly uchazeče až do konce léta, když na některých fakultách se přijímání zatím úplně neuzavřelo. Třeba na Pedagogické fakultě UK se ještě koná takzvané doplňovací řízení. Letos se na tuto fakultu přihlásilo o zhruba pět procent méně studentů než loni, přijato bylo zatím asi o desetinu méně než loni.

Počet přijatých na UK byl k 8. září asi 17 207, což je přibližně o 3200 míň než loni. Podle mluvčího UK Václava Hájka se množství přijatých může zvýšit ještě o desítky. „Běží žádosti o přezkum a dodatečná přijímací řízení. Finální čísla budou až na konci října," řekl ČTK. Některé fakulty podle něj mají také pozdější termíny zápisů, aby měli čas na rozmyšlenou studenti, kteří se dostali na několik fakult nebo univerzit.

Letos poprvé vypsala dodatečné přijímací zkoušky i Filozofická fakulta UK. Koncem srpna se v nich bylo možné hlásit na deset oborů, jako jsou třeba fonetika, indologie či hebraistika. V minulých letech se koncem léta v nabídce vysokých škol objevovala volná místa spíš v technických oborech, zájem o humanitní býval větší než možnosti škol.

Nejvíce na UK klesl zájem o farmaceutickou fakultu, kam se přihlásilo o pětinu méně uchazečů. Méně studentů bude zřejmě na všech teologických fakultách, právnické fakultě i fakultě tělesné výchovy a sportu. Fakulty sociálních věd a humanitních studií přijaly asi o pětinu méně uchazečů. Na sociální vědy se jich hlásilo asi o desetinu méně než loni, zatímco na humanitní studia přibližně o tři procenta více než loni.

Na lékařských fakultách se počet přihlášek i přijatých studentů celkově lehce navýšil. O trochu vzrostl i počet mladých lidí, kteří měli zájem o studium na Přírodovědecké fakultě UK, kam se jich ale dostalo o asi 28 procent míň než v minulém roce.

Na ČVUT klesl počet přihlášek z 16 258 loni na asi 15 400 letos. Ještě víc se snížil počet přijatých, a to z 10 166 na 8337, uvedla mluvčí ČVUT Lenka Kubešová Zápotocká. Největší nárůst zájmu o studium zaznamenala fakulta architektury, kde se zvýšil i počet přijatých do bakalářského studia.

Více mladých lidí se ucházelo také o studium na magisterském stupni strojní fakulty. O něco málo větší než loni byl zájem o elektrotechnickou fakultu, která ale nakonec ve srovnání s minulým rokem přijala méně studentů.

Na VŠE se počet přihlášených studentů do bakalářského studia zmenšil o zhruba 500 na přibližně 8400, sdělil ČTK prorektor pro studijní a pedagogickou činnost Petr Dvořák. Počet přihlášek klesl na čtyřech fakultách. Pouze na fakultách informatiky a národohospodářské se zvýšil. Největší zájem byl o podnikohospodářskou fakultu, kam se dostala zhruba čtvrtina uchazečů.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru