dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
6°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
5°C
V Praze možná vzniknou stanová městečka pro bezdomovce
Ve vyhřívaném armádním stanu na Letné byla večerka ve 22 hodin. Foto: archiv

V Praze možná vzniknou stanová městečka pro bezdomovce

I když přesné údaje nejsou k dispozici, v Praze podle některých odhadů může i přes deset tisíc bezdomovců. Zimní kapacita pražských nocleháren je zhruba 800 míst, v případě nutnosti může být navýšena opatřeními v denních centrech. Pokud by ani to v případě mrazivého počasí nestačilo, Praha je připravena stavět stanová městečka pro lidi bez přístřeší. O lokalitách pro jejich vznik teprve rozhodne. 

Vzhledem k dlouhému babímu létu byl nástup mrazivého počasí v noci poměrně nečekaný a rychlý. Zdá se, že si počasí už i v Praze vybralo pár obětí na životech. Na to, že je listopad, se jedná o extrémní situaci. Praha na ni zareagovala tak, že zahájila mimořádná zimní opatření. Dělá je každý rok, letos to je poměrně brzy.  Byly navýšeny počty míst v noclehárnách, kde lze v teple přečkat mrazivé noci. Bezdomovci už nyní dostávají také materiální pomoc, další opatření budou následovat.

Od minulého úterý terénní pracovníci informují lidi bez přístřeší o možnostech bezplatného přespání v noclehárně Hermes, kde není nově vyžadován jakýkoliv poplatek a terénní pracovníci zároveň začali rozdávat zimní materiální pomoc.

V pondělí, kdy do Prahy přišla další mrazivá noc, denní centrum Naděje spustilo zimní terénní program, který materiálně pomáhá lidem bez přístřeší a v akutních případech využívá i auta k převozu lidí do tepla. Centrum sociálních služeb Praha zpřístupnilo volné kapacity na lodi Hermes těm, kteří nemají peníze ani doklad totožnosti, a pokud její kapacity nebudou dostačovat, denní středisko Armády Spásy v Tusarově ulici zahájí noční režim a bude také přijímat lidi bez dokladů či peněžních prostředků.

Významnou pomoc poskytuje také Městská policie hl. m. Prahy, která provádí v chladných dnech zvýšený dohled v lokalitách, kde lidé bez domova přespávají. „Strážníci aktivně nabízí lidem bez domova informace, kde se denní centra a noclehárny nacházejí. Pokud člověk bez domova projeví o nabízenou pomoc zájem, strážníci informují dispečink Centra sociálních služeb Praha, který zajišťuje převoz do některé z nocleháren,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN / Spojené síly pro Prahu). Strážníci také ve zvýšené míře dohlíží na veřejný pořádek v okolí denních center a nocleháren a jsou v kontaktu s provozovateli těchto zařízení pro případ jakékoli mimořádné události.

Kapacity pro přespání nejsou zatím plně využívány. Pokud by došlo k jejich naplnění, nové vedení města se dušuje, že nikoho, kdo má zájem sehnat nocleh, v mrazech nenechá na ulici svému osudu.  Město je připraveno stavět v případě potřeby pro bezdomovce stany.

„Modulovými vyhřívanými stany lze navyšovat kapacitu na neomezený počet,“ uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Podle pražské radní pro oblast sociální politiky Mileny Johnové (Praha Sobě) se lokality pro případný vznik stanových městeček budou teprve vytipovávat. „Budeme hledat městské pozemky, kde by byl vznik městeček výhodný pro lidi bez domova a zároveň by neomezoval lidi bydlící v daných lokalitách,“ řekla Johnová.

Stany pro bezdomovce v minulosti stály na Letné. Magistrát před lety hledat další lokality pro stanová městečka. V úvahu připadal například Rohanský ostrov, dále oblast Štvanice, nebo areál Výstaviště Praha. Proti se stavěli tamní radnice, které se obávaly zvýšené kriminality.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se neobává, že by se kvůli vstřícným opatřením a zvyšování kapacit stahovali bezdomovci ze zbytku Česka. Vedle mimořádných opatření se chce vedení hlavního města zaměřit na takové kroky, které by v dlouhodobějším horizontu vedly ke snižování počtu bezdomovců v Praze.

„Stále hledáme nové způsoby, jak posílit a zkvalitnit zimní program, ale nejdůležitější je však nalezení koncepčního řešení problematiky bezdomovectví spočívající především v prevenci. Cílem tedy není pouze řešit případy umrzání lidí na ulicích, ale podílet se na celkovém a dlouhodobém řešení problematiky bezdomovectví v Praze,“ sdělila Johnová. Za tímto účelem vznikla pracovní skupina se zástupci poskytovatelů sociálních služeb a výzkumníků, kteří představili fungující modely ze zahraničí.


Praha se připojí k výzvě evropských měst ohledně platforem pro krátkodobé ubytování

Včera v 09:29

Praha se připojí k výzvě několika evropských měst Evropské komisi, aby začala řešit celoevropskou regulaci platforem pro krátkodobé ubytování typu Airbnb. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Město také jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o národní regulaci, dva předchozí návrhy Poslanecká...

Dotace od hlavního města podpoří výstavu dostupného bydlení, rozhodli zastupitelé

Včera v 09:19

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo poskytnutí dotací z Fondu rozvoje dostupného bydlení městské části Praha – Ďáblice ve výši 17 milionů korun a městské části Praha – Lysolaje ve výši 89 milionů korun. Finanční prostředky budou využity k podpoře vybudování...

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

22. ledna 2020 v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru