dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - oblacno
3°C
V Praze mandát obhájilo devět poslanců, některé jedničky kandidátek byly vykroužkovány
Thunovský palác ve Sněmovní ulici na Malé Straně. Zasedá v něm Poslanecká sněmovna. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons

V Praze mandát obhájilo devět poslanců, některé jedničky kandidátek byly vykroužkovány

V Praze mandát obhájilo devět současných poslanců, naopak osm poslanců v klání o přízeň voličů neuspělo. Voliči i letos využívali možnosti kroužkovat kandidáty. Největším ‚skokanem‘ se stal jednadvacetiletý Dominik Feri z TOP 09, který se díky 15.003 preferenčním hlasům dostal ze 36. místa na druhé. Na kandidátní listině ODS poskočil do Sněmovny Pavel Žáček ze 17. místa a ze šestého místa nejdéle sloužící poslanec Marek Benda. Vyplývá to z výsledků voleb.

Kroužkováním voliči většinou pojistili zisk mandátu lídrů kandidátních listin. Ve dvou případech však v Praze vykroužkovali jedničku kandidátky. Do Sněmovny se nedostal ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, kterého přeskočil z druhého místa pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Voliči komunistů podpořili místopředsedu strany a poslance Jiřího Dolejše, kvůli čemuž se do Sněmovny nevrátí Marta Semelová.

Ve Sněmovně už znovu nebude za ANO Matěj Fichtner a Jiří Holeček. Za ČSSD mandát neobhájil František Adámek a Jaroslav Zavadil, který byl lídrem sociálních demokratů v Praze v roce 2013. Myšlenky TOP 09 už nebudou v dolní komoře prezentovat Gabriela Pecková a Martin Plíšek. Šest poslanců zvolených v roce 2013 v Praze mandát ani neobhajovalo – lídr minulé pražské kandidátky ANO Jiří Zlatuška, Jiří Koskuba a Štěpán Stupčuk z ČSSD a Daniel Korte, Jiří Koubek a František Laudát z TOP 09.

V hlavním městě získal nejvíce preferenčních hlasů Václav Klaus mladší, kterého kroužkovalo 22 635 lidí. Ve Sněmovně chtělo 19.370 voličů TOP 09 vidět znovu Karla Schwarzenberga, který bude v 79 letech nejstarším členem dolní komory. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) získal 18 449 hlasů a ministra spravedlnosti Robert Pelikána z ANO podpořilo 14 699 lidí.

Mandát v hlavním městě dále obhájili z ODS a Jana Černochová a Bohuslav Svoboda, za ANO Helena Válková, z TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a Jan Farský ze Starostů. Miroslava Němcová z ODS, která v roce 2013 získala mandát za Prahu, tentokrát uspěla na Vysočině.

Mezi novými tvářemi Sněmovny je například Václav Klaus mladší a historik Pavel Žáček (oba ODS), pražští zastupitelé Patrik Nacher (oba ANO) a Jakub Michálek a Ondřej Profant (oba Piráti), náměstek primátorky hlavního města Petr Dolínek (ČSSD) nebo bývalý diplomat Jiří Kobza (SPD).

V Praze vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO 2011 s 20,35 procenta hlasů. Druzí skončili Piráti se 17,59 procenta. Třetí místo za zisk 16,22 procenta patří ODS. Čtvrtou pozici obsadila TOP 09 s 12,64 procenta. Pátá Strana přímé demokracie Tomia Okamury 5,81 procenta, šestá ČSSD 5,57 procenta, sedmí Starostové 5,05 procenta, osmá KDU-ČSL 4,76 procenta a devátí komunisté 4,6 procenta.

Z 24 mandátů určených pro Prahy získalo jich ANO získalo šest. ODS a Piráti budou mít z hlavního města po pěti poslancích. TOP 09 vyšle z metropole do Sněmovny tři poslance. Po jednom mandátu získali sociální demokraté, Starostové, komunisté, lidovci a Strana přímé demokracie.


Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Piráti zvolili za svého pražského lídra Zdeňka Hřiba

1. března 2018 v 19:04

Vítězem vnitrostranického hlasování pirátů o post lídra pirátské kandidátky pro Magistrát hlavního města Prahy se stal MUDr. Zdeněk Hřib. Ve druhém kole hlasování získal 54 % hlasů a porazil protikandidáta Daniela Mazura.

Další články
Nahoru