dnes
Úterý - oblacno
18°C
zítra
Středa - polojasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
15°C
V Praze má vzniknout nová rozvodna, může pomoci při blackoutu
Ilustrační foto: Freeimages.com

V Praze má vzniknout nová rozvodna, může pomoci při blackoutu

V pražských Čimicích se připravuje stavba nové elektrické rozvodny, která má mimo jiné zlepšit energetickou odolnost města pro případ rozsáhlého výpadku elektřiny, takzvaného blackoutu. Nová rozvodna by měla být schopná zajistit dodávky proudu z elektrárny Chvaletice. ČTK to sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Rozvodnou síť spravuje společnost ČEPS, která stavbu zajistí. Nová rozvodna by podle mluvčí společnosti Hany Klímové měla stát v roce 2025, předpokládaná výše investice je 1,5 miliardy korun. Město plánuje i další opatření pro zvýšení energetické odolnosti.

„Tato rozvodna přispěje významným způsobem ke zvýšení energetické odolnosti města. Praha by tak měla napojení na přenosovou soustavu na čtyřech místech. Přes rozvodnu Sever by mohla být v případě výpadku elektrické energie využita elektrárna Chvaletice," uvedl Hofman.

Město má v energetice podle mluvčího připraven akční plán dlouhodobých opatření i plán pro krizové situace. V akčním plánu je kromě spolupráce s ČEPS na zajištění pozemků pro stavbu nové rozvodny také budování záložních zdrojů pro vodohospodářskou infrastrukturu, které by umožnily zásobovat 60 až 70 procent města vodou i v případě blackoutu.

Prodloužit by se také měla doba, po kterou jsou na záložní dieselové generátory schopné fungovat pražské nemocnice. Pomoci v případě výpadku má i nouzové napájení z elektráren Kladno a Mělník. „Společnost ČEZ Distribuce již zapracovala kroky směřující k nouzovému využití těchto zdrojů do svého plánu investic," uvedl Hofman.

Začátkem letošního roku ČEPS dokončil rekonstrukci jedné ze tří stávajících rozvoden na Chodově, která zásobuje elektřinou značnou část Prahy. Rekonstrukce stála asi 300 milionů korun. Součástí bylo rozšíření její kapacity, protože metropole a její okolí podle společnosti spotřebovává stále více elektřiny.


Praha 2 letos nezvýší nájemné o výši inflace

Dnes v 07:45

Rada městské části na svém jednání v pondělí 25. května rozhodla, že se nájemné v obecních bytech letos zvyšovat nebude. Rozhodnutím Rada revokovala své usnesení z února letošního roku o zvýšení nájemného u smluv o nájmu bytových prostor o míru inflace pro období od 1. července 2020. Vedení...

Praha vyhlašuje druhé kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání

Dnes v 07:30

Rada hl. m. Prahy vyhlašuje druhé grantové kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2020. To je zaměřené na prevenci sociálního vyloučení ve školách zřízených hlavním městem Prahou.

Praha přijímá žádosti o slevu na nájemném

Včera v 11:28

Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“ v programu Covid – Nájemné. 

Daň z nemovitosti zůstává v Praze 2 stejná

Včera v 10:42

Ke konci tohoto měsíce je splatná roční daň z nemovitosti. Pro mnohé Pražany jde o další finanční zásah do už tak zatíženého rodinného rozpočtu. Obyvatelé dvojky, kteří vlastní dům nebo byt, jako jedni z mála za ni zaplatí stejně jako v předešlých letech. Vloni o tom rozhodli radní...

V bytě na Jarově zemřel kojenec

24. května 2020 v 16:38

Kriminalisté prošetřují tragický případ, ke kterému došlo dnes v ranních hodinách v Praze 3. V bytů domu v ulici Pod Lipami na Jarově zemřel kojenec.

Další články
Nahoru