dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
30°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
32°C
V Praze má vzniknout nová rozvodna, může pomoci při blackoutu
Ilustrační foto: Freeimages.com

V Praze má vzniknout nová rozvodna, může pomoci při blackoutu

V pražských Čimicích se připravuje stavba nové elektrické rozvodny, která má mimo jiné zlepšit energetickou odolnost města pro případ rozsáhlého výpadku elektřiny, takzvaného blackoutu. Nová rozvodna by měla být schopná zajistit dodávky proudu z elektrárny Chvaletice. ČTK to sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Rozvodnou síť spravuje společnost ČEPS, která stavbu zajistí. Nová rozvodna by podle mluvčí společnosti Hany Klímové měla stát v roce 2025, předpokládaná výše investice je 1,5 miliardy korun. Město plánuje i další opatření pro zvýšení energetické odolnosti.

„Tato rozvodna přispěje významným způsobem ke zvýšení energetické odolnosti města. Praha by tak měla napojení na přenosovou soustavu na čtyřech místech. Přes rozvodnu Sever by mohla být v případě výpadku elektrické energie využita elektrárna Chvaletice," uvedl Hofman.

Město má v energetice podle mluvčího připraven akční plán dlouhodobých opatření i plán pro krizové situace. V akčním plánu je kromě spolupráce s ČEPS na zajištění pozemků pro stavbu nové rozvodny také budování záložních zdrojů pro vodohospodářskou infrastrukturu, které by umožnily zásobovat 60 až 70 procent města vodou i v případě blackoutu.

Prodloužit by se také měla doba, po kterou jsou na záložní dieselové generátory schopné fungovat pražské nemocnice. Pomoci v případě výpadku má i nouzové napájení z elektráren Kladno a Mělník. „Společnost ČEZ Distribuce již zapracovala kroky směřující k nouzovému využití těchto zdrojů do svého plánu investic," uvedl Hofman.

Začátkem letošního roku ČEPS dokončil rekonstrukci jedné ze tří stávajících rozvoden na Chodově, která zásobuje elektřinou značnou část Prahy. Rekonstrukce stála asi 300 milionů korun. Součástí bylo rozšíření její kapacity, protože metropole a její okolí podle společnosti spotřebovává stále více elektřiny.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru