dnes
Středa - zatazeno
13°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
16°C
pozítří
Pátek - oblacno
18°C
V Praze má vzniknout nová rozvodna, může pomoci při blackoutu
Ilustrační foto: Freeimages.com

V Praze má vzniknout nová rozvodna, může pomoci při blackoutu

V pražských Čimicích se připravuje stavba nové elektrické rozvodny, která má mimo jiné zlepšit energetickou odolnost města pro případ rozsáhlého výpadku elektřiny, takzvaného blackoutu. Nová rozvodna by měla být schopná zajistit dodávky proudu z elektrárny Chvaletice. ČTK to sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Rozvodnou síť spravuje společnost ČEPS, která stavbu zajistí. Nová rozvodna by podle mluvčí společnosti Hany Klímové měla stát v roce 2025, předpokládaná výše investice je 1,5 miliardy korun. Město plánuje i další opatření pro zvýšení energetické odolnosti.

„Tato rozvodna přispěje významným způsobem ke zvýšení energetické odolnosti města. Praha by tak měla napojení na přenosovou soustavu na čtyřech místech. Přes rozvodnu Sever by mohla být v případě výpadku elektrické energie využita elektrárna Chvaletice," uvedl Hofman.

Město má v energetice podle mluvčího připraven akční plán dlouhodobých opatření i plán pro krizové situace. V akčním plánu je kromě spolupráce s ČEPS na zajištění pozemků pro stavbu nové rozvodny také budování záložních zdrojů pro vodohospodářskou infrastrukturu, které by umožnily zásobovat 60 až 70 procent města vodou i v případě blackoutu.

Prodloužit by se také měla doba, po kterou jsou na záložní dieselové generátory schopné fungovat pražské nemocnice. Pomoci v případě výpadku má i nouzové napájení z elektráren Kladno a Mělník. „Společnost ČEZ Distribuce již zapracovala kroky směřující k nouzovému využití těchto zdrojů do svého plánu investic," uvedl Hofman.

Začátkem letošního roku ČEPS dokončil rekonstrukci jedné ze tří stávajících rozvoden na Chodově, která zásobuje elektřinou značnou část Prahy. Rekonstrukce stála asi 300 milionů korun. Součástí bylo rozšíření její kapacity, protože metropole a její okolí podle společnosti spotřebovává stále více elektřiny.


Odloženo: První Veřejné fórum Prahy 11

Včera ve 12:42

Radnice Prahy 11 první Veřejné fórum naplánovala a připravila na 8. října do Komunitního centra Matky Terezy. S ohledem na vývoj epidemiologické situace a vládní omezení pro vnitřní akce radnice konání akce odkládá.

Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru