Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V Praze má jasno o novém vedení 11 z 15 velkých radnic
O koalici je jasno už i v Praze 5. Ilustrační foto: archiv

V Praze má jasno o novém vedení 11 z 15 velkých radnic

Z 15 velkých pražských městských částí má o novém vedení radnice jasno jedenáctka z nich. V některých už strany podepsaly koaliční smlouvy. Vyplývá to z jednání zástupců politických stran a uskupení. Naopak zcela nejasná situace je v Praze 8 a 11. Koalice není domluvena ani v deváté a čtrnácté městské části. Některé radnice už stanovily termín prvního zasedání zastupitelů. Řadě z nich ale ve svolání zastupitelů brání podané návrhy na neplatnost voleb, musí je vyřešit soud. Teprve poté se jednání mohou uskutečnit.

V první městské části se na koalici domluvily Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená pro jedničku. Starostou bude lídr Praha 1 Sobě Pavel Čižinský, právník a bratr starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha Sobě).

Jednou z prvních radnic, kde vznikla koalice, byla Praha 2. Tady dohodu ohlásily ODS, TOP 09, Občanů za spokojené bydlení a ANO. Starostkou zůstává Jana Černochová (ODS), která jí bude již po čtvrté.

Jednání o koalici v Praze 3 směřují k dohodě mezi TOP 09 a STAN, Piráty a Zelenými. Strany nyní jednají o programu, poté budou řešit personálie. Detaily sdělí až po finální dohodě. Vítězná Koalice pro Prahu 3 vedená starostou Alexandrem Bellu (ODS) zřejmě skončí v opozici.

V Praze 4 Petr Štěpánek (Zelení) stane v čele koalice vítězných Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 sobě a Společně pro Prahu 4. Štěpánek byl starostou i v minulém volebním období.

Na spolupráci v Praze 5 se domluvili Piráti a nezávislí, ODS a ANO, kteří již podepsali koaliční smlouvu. Starostou bude Daniel Mazur (Piráti).

Koaliční smlouvu v Praze 6 podepsaly ODS, STAN a volební koalice KLID, která je složená z TOP 09 a KDU-ČSL. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají tyto strany dohromady 27 křesel. Starostou bude Ondřej Kolář z TOP 09, který povede městskou část druhé období.

V Praze 7 se a koalici domluvily Praha 7 Sobě a koalice Pirátů a Zelených. Starostou zůstane pravděpodobně lídr PS Jan Čižinský. Ten sice vyjednával za PS zároveň koalici na magistrátu, a to s Piráty a Spojenými silami, v pražské radě ale nakonec neusedne.

Nejasná je situace na Praze 8. Tady nejdříve nabídla vítězná ODS spolupráci Pirátům a sdružení Osmička žije. Z toho nakonec sešlo. Druhá dvě zmíněná uskupení nabídla spolupráci TOP 09, která se podle Pirátů dosud nevyjádřila.

V Praze 9 pravděpodobně uzavře koalici vítězná ODS, která kandidovala ve spolupráci se Svobodnými, s volební koalicí TOP 09 a STAN. Rozhodnuto však podle ODS není a intenzivní jednání o koalici začnou až poté, co soud rozhodne o došlém návrhu na neplatnost voleb.

Zástupci koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Pirátů a ODS podepsali v tomto týdnu koaliční smlouvu v Praze 10. Starostkou bude jednička Vlasty a senátorka Renata Chmelová, všechny tři strany obsadí v devítičlenné radě po třech místech.

Koalice se zatím nerýsuje na radnici Prahy 11. Vyjednávání na Jižním Městě komplikují dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními, která se dostala do zastupitelstva, a fakt, že dva mandáty získalo SPD, se kterým odmítá spolupracovat vítězné Hnutí pro Prahu 11 (HPP11)a volební koalice TOP 09 a STAN. Piráti vyzvali HPP11, aby předložilo návrh koalice. Minulý pátek zase kluby ANO, ODS, TOP 09 a STAN vyzvaly ke spolupráci Piráty.

V Praze 12 ohlásili dohodu Piráti, Změna pro Prahu 12 a TOP 09. Starostou Modřan bude Pirát Jan Adamec.

Jako první vznikla koalice v Praze 13 na jihozápadním okraji metropole, kde bude vládnout ODS, ANO a koalice KDU-ČSL a STAN pod vedením Davida Vodrážky (ODS), který stojí v čele Jihozápadního Města od roku 2002.

Vítěz voleb v Praze 14, která zahrnuje mimo jiné Černý most nebo Hloubětín, koalice KDU-ČSL, STAN, TOP 09, zahájila vyjednávání o nové podobě vedení radnice. Jak bude sestaveno, zatím není jasné.

Koalici v Praze 15 vytvoří ANO, ODS a TOP 09. Starostou zůstane Milan Wenzl (ANO), který městskou část řídil i v uplynulém volebním období. Koalice bude mít v 31členném zastupitelstvu 19 hlasů.

Podoba nové vlády je pak jasná také v dalších městských částech. V Radotíně v Praze 16 bude čtvrté období starostou Karel Hanzlík z ODS, která získala 12 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu. V Praze 17 bude pravděpodobně nadále starostkou Jitka Synková (ODS), která Řepy řídí od roku 2006. Na spolupráci s vítěznou ODS domluvila se svými minulými koaličními partnery, s TOP 09 a KDU-ČSL.

V Praze 19 bude s největší pravděpodobností pokračovat starosta Pavel Žďárský (Kbely náš domov), který je starostou Kbel již 21 let. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Naopak jasno zatím není v Letňanech a Horních Počernicích. V Újezdu nad Lesy se na koalici domluvily ODS a hnutí ANO, které mají dohromady devět zastupitelů v sedmnáctičlenném zastupitelstvu. Starostou městské části bude lídr ODS Milan Samec a v Praze 22, která leží na jihovýchodním okraji metropole, se na omluvily koalice STAN a Svobodných s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů.

V případě malých městských částí, které nejsou číslovány, je o vedení jasno například v Troji, kterou povede jako starosta druhé období Tomáš Bryknar z uskupení Trojský kůň. Nové vedení se rýsuje v Klánovicích, Lipencích nebo Vinoři. V Benicích byla postavena jen jedna kandidátní listina, v jejímž čele stála starostka Hana Karasová.

V Praze je 57 městských částí, z toho 22 je očíslovaných. Menší mají slovní názvy. Podle počtu obyvatel je největší Praha 4, která jich má podle údajů Českého statistického úřadu téměř 139 000. Přes 100 000 lidí bydlí ještě v Praze 10, 8 a 6. Nejmenší městskou částí je Nedvězí, kde žijí necelé dvě stovky obyvatel.


Autor: ČTK

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru