dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
V Praze loni „pouhých“ 72 tisíc trestných činů
Ředitel pražské policie Martin Vondrášek. Foto: archiv autora

V Praze loni „pouhých“ 72 tisíc trestných činů

Loňský rok byl z hlediska kriminality pro českou metropoli příznivý. Sice se v ní pořád dějí nepravosti, avšak zmíněný počet trestných činů je ve zpětném ohlédnutí nejnižším číslem za uplynulých deset let. Objasněnost trestných činů je více než pětina a je největší od roku 2003. „Kriminalita v Praze klesá," potvrdil Martin Vondrášek, ředitel pražské policie.

Pražská kriminalita 

Objasněnost trestných činu je víc něž pětinová.

Loni přes 8 000 kapesních krádeží.

Z toho odhaleno jen 173 krádeží.

V roce 2012 přes 9 000 případů vloupání.

Loni 26 vražd, z toho 24 objasněno.

 

Zda bude, co se bezpečnosti občanů týče, v Praze opravdu blaze, se ředitel Vondrášek vůbec neodvažuje spekulovat. „Nezapomínejme, že ve městě s tak vysokou koncentrací obyvatelstva, se může situace kdykoliv změnit,“ upozornil.

Kýženou změnu k lepšímu by šéf pražské policie rád spatřoval především v kategorii kapesních krádeží. Statistiky jsou neúprosné – loni se těchto krádeží stalo přes 8 tisíc, zatímco dva předešlé roky to bylo zhruba 7400. Jejich počet se prý dlouhodobě pohybuje od zhruba osmi do devíti tisíc případů ročně.
„V Praze působí zejména cizojazyčné zlodějské gangy, které jsou stále vynalézavější. Nicméně v úsilí potírat tento vleklý nešvar nijak nepolevujeme,“ poznamenal Ivan Smékal, náměstek pražského policejního ředitele. Objasnit tyto krádeže je podle policie někdy velmi obtížné a statistiky hovoří o dvou stovkách uzavřených případů.

Nejvíc se krade v pátek

Například loni policie odhalila pachatele u 173 kapesních krádeží. „Tyto trestné činy jsou proto i letošní policejní prioritou hlavního města. Neznamená to ale, že do ulic vyšleme armádu detektivů. Řešení spatřujeme ve zlepšení systémové práce,“ doplnil ředitel Martin Vondrášek s tím, že paralelně s kapesními krádežemi se prioritně zaměří i na drogovou problematiku. Právě ta podle policie nijak nevylepšuje obraz české metropole v zahraničí.

V kategorii vloupání už spirála doznala klesající tendenci – v roce 2011 byli lapkové nezvanými hosty ve více než 10 tisíci případech, vloni o téměř tisícovku méně. „Jejich cíle jsou neměnné, vloupávají se především do bytů a rodinných domů,“ popisoval náměstek Smékal. Pachatelé mají pro své nezákonnosti údajně „své dny“.

V týdnu se v Praze nejvíce krade v pátek a nejméně v neděli. Vysvětlení je podle policie prosté – veřejnost na víkend opouští své příbytky. Poslední den v týdnu se krade jen tam, kde má pachatel jistotu, že majitel doma nebude.

Za měsíc nejméně dvě vraždy

Nejsmutnější kategorie jsou nejtěžší násilné trestné činy. I v loňském roce se v Praze vraždilo, kdy rukou pachatele zemřelo 26 lidí. Policie objasnila 24 případů a na zbývajících stále pracuje. Nejvíce osob bylo zavražděno v roce 2009 – 34 případů.

Ani začátek letošního roku za jinými lety nijak nezaostává. Příkladem toho je hned dvojnásobná vražda v Pražské Krči. V bytě tam 25letý muž brutálně ubodal nožem dvojici devatenáctiletého mileneckého páru. „Za posledních dvacet let jsme se s podobně brutálním zločinem nesetkali,“ uvedl krátce po dopadení podezřelého ve Zlíně vedoucí oddělení vražd pražské policie Josef Mareš. Čin přirovnal k brutálním vraždám doživotně odsouzeného Ivana Roubala, který své oběti svazoval do kozelce, takže postupně umíraly dušením.

Policejní statistiky rovněž uvádějí, kde je v Praze nejvíce bezpečno. Respektive, kde kriminalita viditelně poklesla. Například v Praze 3 ubylo krádeží v souvislosti s auty. Na nedostatek práce si ale nestěžuji třeba hlídky v Jižním Městě, sídlišti Lhotka, Vršovicích, Smíchově a služebny Bartolomějská, Benediktská a Krakovská v centru Prahy.


Autor: Petr Štrompf

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru