Dnes Pondělí - polojasno 10°C
Zítra Úterý - oblacno 8°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze loni poklesl počet černých odběrů, prošetřeno bylo 379 případů
Vodoměr. Foto: archiv

V Praze loni poklesl počet černých odběrů, prošetřeno bylo 379 případů

Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) prošetřila loni 379 případů černých odběrů vody a produkce odpadních vod. O rok dříve to bylo 501 případů. Mezi nejčastější prohřešky patřily manipulace s vodoměry a nepřihlášení kanalizační přípojky.

Vodárny za loňské přestupky naúčtovaly 2,3 milionu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce. Ve srovnání s rokem 2018 je to zhruba o jeden milion korun méně.

Z celkových 214 případů nelegální produkce odpadních vod jich pracovníci PVK prokázali 78 procent. „V drtivé většině případů se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku či přímé napojení do revizní šachty,“ řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

U černých odběrů vody firma prošetřila 165 případů a podařilo se jich prokázat 114. Nejčastěji se vyskytovala neoprávněná manipulace s vodoměrem (66 procent), neměřená odbočka před vodoměrem (13 procent) a neevidovaná vodovodní přípojka (12 procent).

„Jeden z největších případů loňského roku se odehrál v Libni, kdy jsme zjistili neměřenou odbočku před fakturačním vodoměrem. Zákazníkovi jsme zpětně nafakturovali sto tisíc korun za vodné a stočné,“ popsal vedoucí oddělení odečtů a technické podpory PVK Petr Benák.

PVK vytipovávají potenciální černé odběry kontrolou odběrných míst z vlastní databáze. Pokud stávající smlouva na vodné neobsahuje ujednání o odvádění odpadních, respektive srážkových vod kanalizací pro veřejnou potřebu, provedou v nemovitosti kontrolu.


Zaměstnanci PVK také kontrolují objekty, které nejsou v její databázi (jedná se o vlastní studně) s ohledem na napojení do veřejné kanalizace. Do soukromých objektů zaměstnanci vstupují vždy za přítomnosti vlastníka objektu. Stav vypouštění odpadních vod je zjišťován také pomocí kamerového průzkumu a speciálních úkonů.

Na základě přešetření se stanoví výše způsobené škody. Pokud nelze objektivně zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských organizací a užívání nemovitosti trvá delší dobu, doba trvání podle zákona o vodovodech a kanalizací se vypočítává.

U fyzických (nepodnikajících) osob jsou to tři roky zpětně od data zjištění neoprávněného vypouštění. U fyzických (podnikajících) a právnických osob čtyři roky zpětně.

PVK provozují vodovodní síť v délce přes 3500 kilometrů, délka vodovodních přípojek činí téměř jeden kilometr. Kanalizační síť včetně kanalizačních přípojek dosahuje zhruba 4000 kilometrů.


Autor: red

Tři osobnosti se stanou Čestnými občany Prahy 8

Dnes v 18:38

Zastupitelé Prahy 8 schválili ocenění Čestný občan městské části Praha 8 pro další tři osobnosti. Slavnostní udílení čestných občanství proběhne v Praze 8 již posedmé.

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Další články
Nahoru