Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze kvůli vedru vyjely kropicí vozy, v ulicích jsou i mlžítka
Kropící vůz. Foto: archiv PSAS

V Praze kvůli vedru vyjely kropicí vozy, v ulicích jsou i mlžítka

Do ulic v centru Prahy v pondělí po poledni kvůli vysokým teplotám vyjely kropicí vozy, zhruba po hodině kropení přerušily, protože začalo pršet. ČTK to řekli mluvčí městské Technické správy komunikací (TSK) Jiří Wolf a Pražských služeb Alexandr Komarnický. Poprvé letos vozy vyjely v neděli. Kropení a mlžení je součástí každoroční letní údržby komunikací, vozy vyjíždějí vždy, když tři dny po sobě teploty překročí 25 stupňů Celsia. V pražských ulicích také Pražské vodovody a kanalizace (PVK) jako každý rok rozmístily mlžítka pro ochlazení chodců.

Vozy na pokyn TSK vysílají Pražské služby, využívají pitnou vodu z běžného vodovodního řadu, kterou nabírají v několika desítkách určených hydrantů. Vzhledem k hlášeným bouřkám TSK v pondělí zvažovala, zda zhruba 20 vozů do ulic v Praze 1, 2 a 3 vyšle, s ohledem na stále trvající vysoké teploty to nakonec učinila.

Řidiči podle Komarnického asi po hodině kropení kvůli dešti přerušili. „Pražské služby mají nicméně i pro další dny pro případ potřeby pro celou metropoli k dispozici plný počet vozidel," uvedl.

Dodal, že kropení a mlžení osvěžuje klima ve městě, ale zejména snižuje prašnost a intenzitu přízemního ozonu, který je pro lidský organismus dráždivý. Pitnou vodu podle něj firma využívá proto, že cílem je ochladit nejen ulice, ale i jejich uživatele.

„Zkrápí chodce, cyklisty, ale i zvířata, kteří tak s vodou přicházejí do kontaktu," vysvětlil. Standardně se kropí a mlží v režimu minimálně čtyř kol mezi 11:00 a 18:00, řekl mluvčí Pražských služeb.

Lidé se také mohou v metropoli každoročně osvěžit u mlžítek, které na základě objednávek městských částí umísťují PVK na hydranty primárně nesloužící hasičům.

Letos jich je podle mluvčího firmy Tomáše Mrázka instalováno 22. Letošní novinkou je pak 11 takzvaných osvěžítek.

„Mlžítka pouštíme centrálně v nějaký čas a při nějaké teplotě. Osvěžítko si každý může spustit sám, kromě rozprašovadla je tam i možnost si natočit pitnou vodu," vysvětlil mluvčí.

Meteorologové v pondělí prodloužili výstrahu před vysokými teplotami do úterý, na východě země pak až do středy.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru