Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze kvůli vedru vyjely kropicí vozy, v ulicích jsou i mlžítka
Kropící vůz. Foto: archiv PSAS

V Praze kvůli vedru vyjely kropicí vozy, v ulicích jsou i mlžítka

Do ulic v centru Prahy v pondělí po poledni kvůli vysokým teplotám vyjely kropicí vozy, zhruba po hodině kropení přerušily, protože začalo pršet. ČTK to řekli mluvčí městské Technické správy komunikací (TSK) Jiří Wolf a Pražských služeb Alexandr Komarnický. Poprvé letos vozy vyjely v neděli. Kropení a mlžení je součástí každoroční letní údržby komunikací, vozy vyjíždějí vždy, když tři dny po sobě teploty překročí 25 stupňů Celsia. V pražských ulicích také Pražské vodovody a kanalizace (PVK) jako každý rok rozmístily mlžítka pro ochlazení chodců.

Vozy na pokyn TSK vysílají Pražské služby, využívají pitnou vodu z běžného vodovodního řadu, kterou nabírají v několika desítkách určených hydrantů. Vzhledem k hlášeným bouřkám TSK v pondělí zvažovala, zda zhruba 20 vozů do ulic v Praze 1, 2 a 3 vyšle, s ohledem na stále trvající vysoké teploty to nakonec učinila.

Řidiči podle Komarnického asi po hodině kropení kvůli dešti přerušili. „Pražské služby mají nicméně i pro další dny pro případ potřeby pro celou metropoli k dispozici plný počet vozidel," uvedl.

Dodal, že kropení a mlžení osvěžuje klima ve městě, ale zejména snižuje prašnost a intenzitu přízemního ozonu, který je pro lidský organismus dráždivý. Pitnou vodu podle něj firma využívá proto, že cílem je ochladit nejen ulice, ale i jejich uživatele.

„Zkrápí chodce, cyklisty, ale i zvířata, kteří tak s vodou přicházejí do kontaktu," vysvětlil. Standardně se kropí a mlží v režimu minimálně čtyř kol mezi 11:00 a 18:00, řekl mluvčí Pražských služeb.

Lidé se také mohou v metropoli každoročně osvěžit u mlžítek, které na základě objednávek městských částí umísťují PVK na hydranty primárně nesloužící hasičům.

Letos jich je podle mluvčího firmy Tomáše Mrázka instalováno 22. Letošní novinkou je pak 11 takzvaných osvěžítek.

„Mlžítka pouštíme centrálně v nějaký čas a při nějaké teplotě. Osvěžítko si každý může spustit sám, kromě rozprašovadla je tam i možnost si natočit pitnou vodu," vysvětlil mluvčí.

Meteorologové v pondělí prodloužili výstrahu před vysokými teplotami do úterý, na východě země pak až do středy.


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru