Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze jsou už čtyři babyboxy, nový začal fungovat na Libeňském zámku
Ilustrační foto: archiv

V Praze jsou už čtyři babyboxy, nový začal fungovat na Libeňském zámku

Na Libeňském zámku v Praze 8 začal včera fungovat čtvrtý pražský babybox, ve kterém mohou matky anonymně odložit nechtěného potomka. V Česku jde o 77. schránku. Za 15 let od spuštění první v nich bylo nalezeno 212 dětí.

V Praze byly dosud tři babyboxy, ale první z nich v Praze 9 na Hloubětínském zámečku, instalovaný již v roce 2005, byl loni přemístěn do Šrobárovy ulice v Praze 2 na objekt Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

babybox-praha-8

Zleva stojí Ludvík Hess, Vladimíra Ludková a Ondřej Gros

„Za dobu své existence umožnil vstoupit do nového života 28 nechtěným lidským mláďatům,“ řekl zakladatel projektu Ludvík Hess, přezdívaný babydědek Lu. Druhý pražský babybox je na budově radnice Prahy 2 a zachránil 6 dětí. Třetí na budově radnice Prahy 6 v Jilemnického ulici, který pomohl letos v srpnu pátému děťátku. Trojlístek pražských babyboxů nyní rozšiřuje babybox v Praze 8.

„Umístěním babyboxu na Libeňském zámku chceme pomoci eliminovat případy, kdy se novopečená maminka zkratkovitě zbaví miminka s tragickými následky. Rád bych poděkoval panu Hessovi, který mne k jeho zřízení přivedl a také paní starostce Prahy 2 Janě Černochové, která nám svůj babybox předvedla a přispěla cennými radami. Snadná dostupnost babyboxu by mohla podobným situacím zabránit. Velkou výhodou umístění na Libeňském zámku je blízkost nemocnice i záchranné služby, která tak u nás může být během několika málo minut," uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros, který se zúčastnil včerejšího zprovoznění babyboxu.

Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech v nich ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem" je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově. První babybox v zemi začal fungovat v roce 2005 právě v pražském Hloubětínském zámečku.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor, vytápěná a ventilovaná schránka s 37 stupni, snímaná uvnitř kamerou, do které mohou rodiče anonymně odložit své nechtěné dítě. Signalizací je napojena na stálou službu, čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí obsluhující personál o tom, že se dvířka babyboxu otevřela i uzavřela a že vanička byla zatěžkána.

Zároveň odchází signál do mobilních telefonů. Stav dítěte a časy jsou zaznamenávány elektronicky a obrazově, ten, kdo dítě vkládá zůstává v anonymitě.

„Když vítám občánky Prahy 8, pronáším přání, a sice, že jako sudička bych ráda dala dětem do vínku jejich splněné sny. Stojíc nyní pomyslně nad babyboxem bych si přála, aby se rodiče dítěte vždy snažili najít alespoň nějakou cestu, jak řešit nastalou situaci, a aby babybox byl tím posledním řešením. Pevně doufám, že jeho alarm zůstane dlouho potichu, nicméně jsem velmi ráda, že jsme pomohli rozšířit jejich síť a možná tak zamezili zbytečnému neštěstí,“ uvedla k novému babyboxu místostarostka Prahy 8 pro zdravotnictví a sociální služby Vladimíra Ludková.

„Se starostou Ondřejem Grosem jsme se seznámili, když odhaloval bronzovou pamětní desku mého literárního časopisu Divoké víno na Gymnáziu U Libeňského zámku letos v červnu. Vzápětí jsme zjistili, že jsme oba navštěvovali stejné gymnázium, ale i základní školu Palmovka, dokonce i mateřskou školu na Palmovce v Sokolovské ulici. Slovo dalo slovo a Ondřej Gros, protagonista babyboxů, projevil zájem o instalaci bedýnky v Praze 8. Obešli jsme spolu zámek a našli ideální umístění ve dřevěných vratech v ulici U Libeňského zámku přímo proti budově gymnázia,“ popisuje Ludvík Hess vznik nápadu instalovat nový babybox v Praze 8.

Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. Proti schránkám se v roce 2011 postavil Výbor OSN pro práva dítěte. 

Podle vyjádření bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové však na nejvyšším místě stojí právo na život a babyboxy život zachraňují. Skutečností nicméně je, že babyboxy fungují v určitém právním vakuu.


Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

Včera ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Květnaté louky, herní i cvičební prvky, pojmenování veřejných prostranství. Projekt PinCity Prahy 4 se líbí

Včera v 09:45

Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní rozvoj...

Radlice: Obyvatelé oceňují školství a údržbu zeleně, vadí jim nedostatečná infrastruktura pro cyklisty

22. února 2021 ve 20:58

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky ankety jsou jedním z analytických výstupů Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+. Ke zpracování dlouhodobého plánu...

Před 98 lety zemřel Alois Rašín

21. února 2021 v 11:12

Od smrti prvního československého ministra financí Aloise Rašína, který podlehl následkům atentátu, ve čtvrtek uplynulo 98 let. Busta ministra financí, který stál za úspěšnou měnovou reformou, se nachází v prostorách úřadu druhé městské části. Jeho památku uctil místostarosta Prahy...

Cestou ke zmatenému muži zachraňovali strážníci ženu, která zkolabovala u křižovatky

19. února 2021 v 19:56

V Plzeňské ulici v Praze 5 se ve středu 17. února dopoledne měl nacházet starší zmatený muž. Hlídku, která jela oznámení prověřit, zastavil cestou na místo chodec s tím, že za rohem v křižovatce leží žena, ke které již přivolal záchrannou službu. Starší žena dýchala i oční reakce byla v pořádku,...

Seniora vzbudili až hasiči

19. února 2021 v 19:49

Na staršího muže z Prahy 6 se pracovníci charitativní organizace nemohli dva dny dozvonit. Z obavy o jeho zdraví kontaktovali městskou policii.

V Horních Počernicích nepoteče příští týden voda

18. února 2021 ve 13:43

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru