Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze jsou už čtyři babyboxy, nový začal fungovat na Libeňském zámku
Ilustrační foto: archiv

V Praze jsou už čtyři babyboxy, nový začal fungovat na Libeňském zámku

Na Libeňském zámku v Praze 8 začal včera fungovat čtvrtý pražský babybox, ve kterém mohou matky anonymně odložit nechtěného potomka. V Česku jde o 77. schránku. Za 15 let od spuštění první v nich bylo nalezeno 212 dětí.

V Praze byly dosud tři babyboxy, ale první z nich v Praze 9 na Hloubětínském zámečku, instalovaný již v roce 2005, byl loni přemístěn do Šrobárovy ulice v Praze 2 na objekt Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

babybox-praha-8

Zleva stojí Ludvík Hess, Vladimíra Ludková a Ondřej Gros

„Za dobu své existence umožnil vstoupit do nového života 28 nechtěným lidským mláďatům,“ řekl zakladatel projektu Ludvík Hess, přezdívaný babydědek Lu. Druhý pražský babybox je na budově radnice Prahy 2 a zachránil 6 dětí. Třetí na budově radnice Prahy 6 v Jilemnického ulici, který pomohl letos v srpnu pátému děťátku. Trojlístek pražských babyboxů nyní rozšiřuje babybox v Praze 8.

„Umístěním babyboxu na Libeňském zámku chceme pomoci eliminovat případy, kdy se novopečená maminka zkratkovitě zbaví miminka s tragickými následky. Rád bych poděkoval panu Hessovi, který mne k jeho zřízení přivedl a také paní starostce Prahy 2 Janě Černochové, která nám svůj babybox předvedla a přispěla cennými radami. Snadná dostupnost babyboxu by mohla podobným situacím zabránit. Velkou výhodou umístění na Libeňském zámku je blízkost nemocnice i záchranné služby, která tak u nás může být během několika málo minut," uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros, který se zúčastnil včerejšího zprovoznění babyboxu.

Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech v nich ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem" je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově. První babybox v zemi začal fungovat v roce 2005 právě v pražském Hloubětínském zámečku.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor, vytápěná a ventilovaná schránka s 37 stupni, snímaná uvnitř kamerou, do které mohou rodiče anonymně odložit své nechtěné dítě. Signalizací je napojena na stálou službu, čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí obsluhující personál o tom, že se dvířka babyboxu otevřela i uzavřela a že vanička byla zatěžkána.

Zároveň odchází signál do mobilních telefonů. Stav dítěte a časy jsou zaznamenávány elektronicky a obrazově, ten, kdo dítě vkládá zůstává v anonymitě.

„Když vítám občánky Prahy 8, pronáším přání, a sice, že jako sudička bych ráda dala dětem do vínku jejich splněné sny. Stojíc nyní pomyslně nad babyboxem bych si přála, aby se rodiče dítěte vždy snažili najít alespoň nějakou cestu, jak řešit nastalou situaci, a aby babybox byl tím posledním řešením. Pevně doufám, že jeho alarm zůstane dlouho potichu, nicméně jsem velmi ráda, že jsme pomohli rozšířit jejich síť a možná tak zamezili zbytečnému neštěstí,“ uvedla k novému babyboxu místostarostka Prahy 8 pro zdravotnictví a sociální služby Vladimíra Ludková.

„Se starostou Ondřejem Grosem jsme se seznámili, když odhaloval bronzovou pamětní desku mého literárního časopisu Divoké víno na Gymnáziu U Libeňského zámku letos v červnu. Vzápětí jsme zjistili, že jsme oba navštěvovali stejné gymnázium, ale i základní školu Palmovka, dokonce i mateřskou školu na Palmovce v Sokolovské ulici. Slovo dalo slovo a Ondřej Gros, protagonista babyboxů, projevil zájem o instalaci bedýnky v Praze 8. Obešli jsme spolu zámek a našli ideální umístění ve dřevěných vratech v ulici U Libeňského zámku přímo proti budově gymnázia,“ popisuje Ludvík Hess vznik nápadu instalovat nový babybox v Praze 8.

Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. Proti schránkám se v roce 2011 postavil Výbor OSN pro práva dítěte. 

Podle vyjádření bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové však na nejvyšším místě stojí právo na život a babyboxy život zachraňují. Skutečností nicméně je, že babyboxy fungují v určitém právním vakuu.


Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

Včera ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

Včera v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

V Karlíně a ve Vysočanech nepoteče příští týden voda

6. května 2021 v 10:59

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

6. května 2021 v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Praha 1 podpoří komunitní zahrádky

5. května 2021 v 16:21

Pěstování vlastní zeleniny a bylinek není jen výsadou venkovských zahrádek, ale zabydlelo se i v centru. Radnice Prahy 1 proto podporuje zakládání komunitních zahrádek a financuje jejich provoz.

Studenti z Prahy 9 v projektu Příběhy našich sousedů uspěli

5. května 2021 v 07:08

Praha 9 již potřetí podpořila projekt Příběhy našich sousedů, díky kterému se žáci a studenti místních škol setkávali s pamětníky ze své městské části.

Novoměstská radnice se dnes otevřela

4. května 2021 v 10:18

Vyhlídku z ochozu věže a stálou expozici o historii Nového Města pražského si opět můžete užít od úterý 4. května. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, v pondělí je zavírací den.

Praha 11 zakládá další louky

3. května 2021 ve 13:23

Na Jižním Městě zakládá radnice dalších sedm květnatých luk. Od podzimu 2019 jich v různých koutech městské části založili už deset.

Ladronka se bude sekat mozaikově

3. května 2021 v 11:22

Komise životního prostředí Prahy 6 schválila návrh kosit trávu na vybraných místech Ladronky takzvanou mozaikovou sečí.  

Další články
Nahoru