Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 21°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze jsou na střechách včelí úly na devatenácti místech, nově na sídle veterinární správy
Ilustrační foto: archiv

V Praze jsou na střechách včelí úly na devatenácti místech, nově na sídle veterinární správy

V Praze se na střechách chovají včely na devatenácti místech, nově je pět úlů na budově Státní veterinární správy ve Slezské ulici. Veterináři chtějí včely testovat na rezidua pesticidů a dalších látek. Záměrem je zjišťovat informace o kvalitě medu z centra Prahy. Podle předsedy pražských včelařů Augustina Uváčika je med v metropoli lepší než jinde, protože včely nelétají na pole stříkaná přípravky na ochranu rostlin.

Střešní včelaření získává na popularitě v rámci celé Evropy a včelstva na střechy svých sídel umísťuje řada firem i veřejných institucí. V Praze veterinární správa v současné době eviduje přes 750 včelařů a více než 5000 včelstev. Pokud jde o střešní stanoviště včel, Praha drží v rámci ČR pomyslný primát s 19 místy, zatímco v celé ČR jich je 38.

Včely se v Praze tradičně chovají především ve starší zástavbě rodinných domů ve čtvrtích, jako jsou například Troja, Libeň nebo Dejvice. Naopak v okrajových čtvrtích s novou zástavbou se tolik včelařů nevyskytuje. V samotném centru Prahy působí deset včelařů na Novém Městě, tři na Starém Městě, osm na Malé Straně a šest na Hradčanech. Od roku 2016 jsou úly třeba i na historické budově magistrátu na Mariánském náměstí, už se zde konalo několik medobraní.

Na ruzyňském letišti jsou včely chovány už od roku 2011 pro účely biomonitoringu životního prostředí a dopadů letecké dopravy na okolí. Hlavním cílem je proto získání nových informací o čistotě prostředí v bezprostřední blízkosti provozních ploch letiště. Obsahy těžkých kovů v medu i pylu byly v uplynulých letech pod rozlišovací schopností zkušebních metod, běžně používaných pro úřední kontrolu potravin. Letištní med splňuje přísné legislativní limity stanovené pro dětskou výživu. Ročně se na ruzyňském letišti stočí zhruba 90 kilogramů medu.

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Praha je městem včelám zaslíbeným. Je zde mnoho parků, zahrad a sadů, stále něco kvete, nestříká se pesticidy. „Pastva je tu pro včely mnohem zajímavější a pestřejší než někde na vesnici, kde jsou to zpravidla jednotvárné lány řepky. Rostliny tu kvetou díky druhové pestrosti postupně, takže se včely mohou živit rovnoměrně od jara do podzimu,“ řekl včelař Zdeněk Růžička, který se stará o magistrátní včely. Od pražských včel se stáčí většinou medy květové.

„Nápad na zřízení několika včelích úlů na střeše naší budovy přišel při nedávné rekonstrukci terasy. V Praze sice již několik institucí a firem střešní včely chová, ale jsem přesvědčený o tom, že z podstaty věci má Státní veterinární správa ke včelařství, včelám a včelím produktům nejblíže,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Dolet včel je běžně mezi třemi a pěti kilometry. Včely tak z Vinohrad doletí například až na Pražský hrad. I v zastavěném centru si dokážou najít potravu. Kvalita pražského medu je vyšší, nejsou v něm žádné pesticidy a kupodivu i podíl těžkých kovů je několikanásobně nižší, než u medu z luk.

Střešní včelaři musí více dbát na bezpečnost, aby se včely nerojily, nebo aby úl nespadl mezi lidi dolů na ulici. Měly by také být v závětří. Včelám se obecně nelíbí alkohol a silné voňavky, jsou také neklidnější před bouří.


Autor: red

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru