Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze je v devátých třídách 11 651 žáků, na SŠ je připraveno asi 13 000 míst
Ilustrační foto: archiv

V Praze je v devátých třídách 11 651 žáků, na SŠ je připraveno asi 13 000 míst

V Praze je v devátých třídách základních škol 11 651 žáků, na středních školách zřizovaných hlavním městem je pro ně připraveno 13 013 míst. Čtyřletá gymnázia navyšují počty tříd. ČTK o tom dnes informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. V minulém školním roce bylo v hlavním městě 9691 deváťáků.

„Magistrát s některými řediteli středních škol zřizovaných městem projednal možnosti navýšení kapacit prvních ročníků čtyřletých maturitních oborů vzdělání pro školní rok 2023/2024 na území Prahy," uvedl Hofman.

Na čtyřletých gymnáziích chce město otevřít pro prváky 64 tříd. Loni v září jich bylo 56 s kapacitou zhruba 1680 studentů. Na pražské školy ale míří i Středočeši, Praha proto při zvyšování kapacity žádaných oborů spolupracuje se Středočeským krajem.

„Je tu nejen vyšší počet žáků devátých tříd v Praze, ale jsou tu i dojíždějící Středočeši a od loňska tu jsou i žáci devátých tříd azylanti, kterých také není zanedbatelný počet," sdělil Hofman.

Uchazečů o středoškolské studium začalo přibývat v minulých letech a loni si mnozí stěžovali na nedostatek míst v maturitních oborech. Od září 2023 střední školy s maturitou zřizované hlavním městem tak nabídnou 9210 míst pro prváky.

Jedním z diskutovaných řešení bylo podle Hofmana otevření další třídy čtyřletého gymnázia na úkor třídy osmiletého gymnázia, a to pouze za předpokladu, že školy k případným úpravám mají adekvátní kapacitní, prostorové a personální podmínky.

Toho využilo v Praze Gymnázium Karla Sladkovského a další čtyři gymnázia připravila navýšení o jednu třídu čtyřletého gymnázia oproti školnímu roku 2021/2022. Podle Hofmana je limitujícím faktorem například nedostatek pedagogů. Školy se středním odborným vzděláním s výučním listem pak v Praze nabídnou 141 tříd.

Navyšování počtu tříd otevíraných prvních ročníků středních škol řeší podle Hofmana i gymnázia ostatních zřizovatelů, která jsou nezanedbatelnou součástí vzdělávací nabídky na území hlavního města.


Autor: ČTK

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

Dnes ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

Dnes v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

Dnes v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

Včera v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

Včera v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

Včera v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

Včera v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

Včera v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Festival jak víno v Praze 3

Včera v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

Včera v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Devětkrát s devítkou: Art kvartet

10. června 2024 v 11:51

Čtvrtý koncert z cyklu koncertů Prahy 9 se koná 12. června. V Parku Přátelství na Proseku uslyšíte Art kvartet.

Další články
Nahoru