Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze je podle analýzy 68 000 dobrovolníků, mohl by jich být dvojnásobek
Dobrovolnictví se týká i práce s dětmi a mládeží ve volném čase. Foto: rdmp.cz

V Praze je podle analýzy 68 000 dobrovolníků, mohl by jich být dvojnásobek

V Praze působí asi 68 000 dobrovolníků, nejvíc se jich věnuje ochraně životního prostředí, dárcovství krve, dobrovolnému hasičství, jsou ve volnočasových organizacích pro děti či pomáhají seniorům. Vyplývá to ze zprávy o dobrovolnictví za loňský rok, kterou vypracovala Rada dětí a mládeže hlavního města Prahy (RDMP), která zastřešuje organizace pro děti a mládež v metropoli. V Praze je podle ní potenciál pro minimálně zdvojnásobení počtu dobrovolníků.

Dokument vycházel z dat studie ministerstva vnitra a vlastního šetření RDM a Regionálního dobrovolnického centra hlavního města Prahy. Metropole je podle zprávy na šestém místě mezi kraji v povědomí o dobrovolnictví, což otvírá možnost zvýšení počtu lidí, kteří se zapojují do veřejně prospěšných aktivit bez nároku na honorář.

Praha má podle posledních dat Českého statistického úřadu zhruba 1,38 milionu obyvatel, počet dobrovolníků tak tvoří zhruba pět procent populace. „Odhadovaný potenciál dobrovolnictví v Praze se pohybuje v rozmezí deseti až 14 procent populace. Je zde tedy ještě prostor pro růst. S ohledem na to, že informovanost o dobrovolnictví je v Praze jedna z nejmenších v republice, je zde vysoká šance podíl dobrovolníků v průběhu času dále navyšovat," uvádí zpráva.

Organizace, které se o dobrovolníky starají, si podle dokumentu stěžují zejména na nestabilitu ve financování a nedostatek peněz pro zaměstnání stálého koordinátora. Chybí podle nich i jasná strategie.

Zpráva navrhuje, aby vedení Prahy ustanovilo komisi pro dobrovolnictví, která by připravila návrh systémové podpory, a nechalo zpracovat koncepční dokument s vizí rozvoje pro tuto oblast. Důležitá je podle dokumentu také podpora střešních organizací, které mohou podporovat dobrovolnická centra metodickým vedením a poskytováním informací.


Autor: ČTK

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Dnes v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Další články
Nahoru