Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze je podle analýzy 68 000 dobrovolníků, mohl by jich být dvojnásobek
Dobrovolnictví se týká i práce s dětmi a mládeží ve volném čase. Foto: rdmp.cz

V Praze je podle analýzy 68 000 dobrovolníků, mohl by jich být dvojnásobek

V Praze působí asi 68 000 dobrovolníků, nejvíc se jich věnuje ochraně životního prostředí, dárcovství krve, dobrovolnému hasičství, jsou ve volnočasových organizacích pro děti či pomáhají seniorům. Vyplývá to ze zprávy o dobrovolnictví za loňský rok, kterou vypracovala Rada dětí a mládeže hlavního města Prahy (RDMP), která zastřešuje organizace pro děti a mládež v metropoli. V Praze je podle ní potenciál pro minimálně zdvojnásobení počtu dobrovolníků.

Dokument vycházel z dat studie ministerstva vnitra a vlastního šetření RDM a Regionálního dobrovolnického centra hlavního města Prahy. Metropole je podle zprávy na šestém místě mezi kraji v povědomí o dobrovolnictví, což otvírá možnost zvýšení počtu lidí, kteří se zapojují do veřejně prospěšných aktivit bez nároku na honorář.

Praha má podle posledních dat Českého statistického úřadu zhruba 1,38 milionu obyvatel, počet dobrovolníků tak tvoří zhruba pět procent populace. „Odhadovaný potenciál dobrovolnictví v Praze se pohybuje v rozmezí deseti až 14 procent populace. Je zde tedy ještě prostor pro růst. S ohledem na to, že informovanost o dobrovolnictví je v Praze jedna z nejmenších v republice, je zde vysoká šance podíl dobrovolníků v průběhu času dále navyšovat," uvádí zpráva.

Organizace, které se o dobrovolníky starají, si podle dokumentu stěžují zejména na nestabilitu ve financování a nedostatek peněz pro zaměstnání stálého koordinátora. Chybí podle nich i jasná strategie.

Zpráva navrhuje, aby vedení Prahy ustanovilo komisi pro dobrovolnictví, která by připravila návrh systémové podpory, a nechalo zpracovat koncepční dokument s vizí rozvoje pro tuto oblast. Důležitá je podle dokumentu také podpora střešních organizací, které mohou podporovat dobrovolnická centra metodickým vedením a poskytováním informací.


Autor: ČTK

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

Včera ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Včera ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Včera v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Včera v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Včera v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Včera v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

26. února 2024 v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

26. února 2024 v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

26. února 2024 ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

25. února 2024 v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Další články
Nahoru