Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 16°C
Sobota 18. 9. 2021
Svátek má Kryštof
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze je oproti loňsku zatím dvojnásobný počet případů klíšťové encefalitidy
Klíště obecné. Foto: H. Krisp / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

V Praze je oproti loňsku zatím dvojnásobný počet případů klíšťové encefalitidy

Krajští hygienici zaznamenali na území Prahy v průběhu srpna devět nových případů klíšťové encefalitidy. Jak vyplývá z údajů zveřejněných Státním zdravotním ústavem, od začátku roku do konce srpna jde už o šestadvacátý případ encefalitidy. Loni touto dobou to bylo jen třináct.  

Většímu výskytu klíšťat, a tedy i pravděpodobnému vyššímu počtu případů nahrává i předpověď počasí. Ta na následující měsíc hlásí, že po velmi chladném konci srpna přichází se zářím oteplení a průměrné srážky. 

Takové počasí je příznivé nejen pro houbaře, kterým vrcholí sezona, ale i pro výskyt klíšťat. Četnější návštěvy lesa si proto žádají zvýšenou opatrnost před klíšťaty, která mohou člověka nakazit lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. 

Klíšťata se ovšem zdaleka nevyskytují jen v lesích, najdete je i kolem vodních ploch, v městských parcích a na vlastní zahradě. 

Až koncem září je možné očekávat, že noční teploty začnou klesat k 5 °C, což je hraniční teplota, kdy klíšťata ještě vylézají. Není vyloučeno, že se v říjnu neoteplí a sezona klíšťat se neprotáhne o dalších pár týdnů.

 Vzhledem k tomu, že v loňském roce zaznamenali hygienici 55 procent případů až mezi zářím a prosincem, lze předpokládat, že sezona klíšťat vyvrcholí teprve v následujících týdnech. Přitom celorepublikový průměr je 31 procent.

Lymeskou boreliózou klíště člověka nakazí do 24 hodin. Původem jsou bakterie, proto je pro léčbu možné použít antibiotika. Klíšťovou encefalitidu ale klíště dokáže přenést za pár minut, nanejvýš do 2 hodin od zakousnutí. Jde o virové onemocnění, proto zde antibiotika nefungují a lékaři pouze mírní příznaky onemocnění. Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. To přitom využívá v Praze osmatřicet procent, což je mírně nad celorepublikovým průměrem. 

„V současné době se mnozí stále soustředí na probíhající pandemii covid, ale je nutné si uvědomit, že ostatní nemoci nevymizely a jsou zde nadále s námi. ČR patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, a právě klíšťová encefalitida je nemocí, jejíž výskyt covid nijak neovlivnil; naopak počty případů této nemoci se v ČR v posledních letech zvyšují,“ varuje MUDr. Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.


Autor: TZ, red

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

Včera ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Byt v centru Prahy byl pronajímán v rozporu s kolaudací, potvrdil magistrát

13. září 2021 ve 22:58

Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se postavil za stanovisko stavebního úřadu Prahy 1, podle kterého byl byt v Růžové ulici v Praze 1 krátkodobě pronajímán v rozporu s účelem vymezeným kolaudačním rozhodnutím.

Další články
Nahoru