Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze je oproti loňsku zatím dvojnásobný počet případů klíšťové encefalitidy
Klíště obecné. Foto: H. Krisp / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

V Praze je oproti loňsku zatím dvojnásobný počet případů klíšťové encefalitidy

Krajští hygienici zaznamenali na území Prahy v průběhu srpna devět nových případů klíšťové encefalitidy. Jak vyplývá z údajů zveřejněných Státním zdravotním ústavem, od začátku roku do konce srpna jde už o šestadvacátý případ encefalitidy. Loni touto dobou to bylo jen třináct.  

Většímu výskytu klíšťat, a tedy i pravděpodobnému vyššímu počtu případů nahrává i předpověď počasí. Ta na následující měsíc hlásí, že po velmi chladném konci srpna přichází se zářím oteplení a průměrné srážky. 

Takové počasí je příznivé nejen pro houbaře, kterým vrcholí sezona, ale i pro výskyt klíšťat. Četnější návštěvy lesa si proto žádají zvýšenou opatrnost před klíšťaty, která mohou člověka nakazit lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. 

Klíšťata se ovšem zdaleka nevyskytují jen v lesích, najdete je i kolem vodních ploch, v městských parcích a na vlastní zahradě. 

Až koncem září je možné očekávat, že noční teploty začnou klesat k 5 °C, což je hraniční teplota, kdy klíšťata ještě vylézají. Není vyloučeno, že se v říjnu neoteplí a sezona klíšťat se neprotáhne o dalších pár týdnů.

 Vzhledem k tomu, že v loňském roce zaznamenali hygienici 55 procent případů až mezi zářím a prosincem, lze předpokládat, že sezona klíšťat vyvrcholí teprve v následujících týdnech. Přitom celorepublikový průměr je 31 procent.

Lymeskou boreliózou klíště člověka nakazí do 24 hodin. Původem jsou bakterie, proto je pro léčbu možné použít antibiotika. Klíšťovou encefalitidu ale klíště dokáže přenést za pár minut, nanejvýš do 2 hodin od zakousnutí. Jde o virové onemocnění, proto zde antibiotika nefungují a lékaři pouze mírní příznaky onemocnění. Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. To přitom využívá v Praze osmatřicet procent, což je mírně nad celorepublikovým průměrem. 

„V současné době se mnozí stále soustředí na probíhající pandemii covid, ale je nutné si uvědomit, že ostatní nemoci nevymizely a jsou zde nadále s námi. ČR patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, a právě klíšťová encefalitida je nemocí, jejíž výskyt covid nijak neovlivnil; naopak počty případů této nemoci se v ČR v posledních letech zvyšují,“ varuje MUDr. Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.


Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru