Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze je 686 krytů, nejvíce lidí pojme metro
Výjezd ze severního konce Strahovského tunelu. Do této dopravní stavby by se v případě potřeby mohlo ukrýt 15 000 lidí. Foto: Jan Puci

V Praze je 686 krytů, nejvíce lidí pojme metro

V Praze se nachází 686 takzvaných stálých tlakově odolných úkrytů (STOÚ), které jsou schopné ochránit obyvatelstvo v případě jaderného či jiného ničivého útoku. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle několik let starých údajů by se do těchto krytů v metropoli vešlo téměř půl milionu lidí, jejich počet od té doby však zhruba o 50 klesl. Nejvíce lidí by se v případě ohrožení mohlo ukrýt v systému metra, a to 332 000. Dalších 15 000 míst je ve Strahovském tunelu. Dalším lidem by mohly posloužit improvizované úkryty například v bytových domech.

„Největším STOÚ je ochranný systém metra, Strahovský tunel a asi dalších 37 větších. Rozmístění jednotlivých úkrytů je na portále hlavního města Prahy, a to buď v mapě, nebo v seznamech úkrytů," uvedl mluvčí.

Největší kapacitu má linka metra B, kam by se vešlo asi 130 000 lidí, u linky A je to 116 000 a na lince C by mohlo najít útočiště až 85 500 osob.

Hofman dodal, že většina úkrytů je v době mimo ohrožení využívána pro jiné účely, kromě zmíněných velkých dopravních staveb jde například o garáže, skladové prostory, dílny a podobně.

Většina je soukromě vlastněná. Obyvatelé, na které by nezbylo místo ve stálých úkrytech, by se mohli uchýlit do improvizovaných krytů, které jsou například v uzpůsobených částech bytových domů.

Podle koncepce ukrytí obyvatelstva na území Prahy bylo krytů před několika lety více než o padesátku více. Město podle dokumentu každoročně několik úkrytů ze seznamu vyřadí kvůli havarijnímu stavu, jehož důvodem jsou vysoké náklady na opravy a rekonstrukce, nebo kvůli výstavbě v místě stávajících úkrytů.

Nejvíce krytů bylo budováno v 60. letech minulého století, od 80. let se budovaly jako stavby, které mohou v době míru sloužit jiným účelům.

V úkrytech je podle koncepce nutné pravidelně dělat revize technického zařízení, aby byly připraveny pro případ potřeby.

Například jednou za pět let se kontroluje filtroventilace, jednou za dva roky elektroinstalace nebo náhradní zdroj elektrické energie. Za údržbu město a další vlastníci ročně platí desítky milionů korun.

V případě nebezpečí by k varování obyvatel sloužily sirény, které lidé mohou slýchat při jejich zkoušce každou první středu v měsíci.

Při zkouškách je ale tón sirén nepřerušovaný, zatímco při výstraze by zazněl po dobu 140 sekund kolísavý tón. Po tomto signálu by pak následovala mluvená informace upřesňující, o jaký druh nebezpečí jde.


Autor: ČTK

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

Praha 6: Budoucnost sportoviště na Macharově náměstí

Včera v 06:47

Představitelé Prahy 6 zvou zájemce z řad místních obyvatel i širokou veřejnost na diskuzi o budoucnosti a způsobu využívání sportoviště na Macharově náměstí.

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Praha 15: Letní zahradní slavnost

21. června 2024 v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

20. června 2024 ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

Další články
Nahoru