Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze je 686 krytů, nejvíce lidí pojme metro
Výjezd ze severního konce Strahovského tunelu. Do této dopravní stavby by se v případě potřeby mohlo ukrýt 15 000 lidí. Foto: Jan Puci

V Praze je 686 krytů, nejvíce lidí pojme metro

V Praze se nachází 686 takzvaných stálých tlakově odolných úkrytů (STOÚ), které jsou schopné ochránit obyvatelstvo v případě jaderného či jiného ničivého útoku. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle několik let starých údajů by se do těchto krytů v metropoli vešlo téměř půl milionu lidí, jejich počet od té doby však zhruba o 50 klesl. Nejvíce lidí by se v případě ohrožení mohlo ukrýt v systému metra, a to 332 000. Dalších 15 000 míst je ve Strahovském tunelu. Dalším lidem by mohly posloužit improvizované úkryty například v bytových domech.

„Největším STOÚ je ochranný systém metra, Strahovský tunel a asi dalších 37 větších. Rozmístění jednotlivých úkrytů je na portále hlavního města Prahy, a to buď v mapě, nebo v seznamech úkrytů," uvedl mluvčí.

Největší kapacitu má linka metra B, kam by se vešlo asi 130 000 lidí, u linky A je to 116 000 a na lince C by mohlo najít útočiště až 85 500 osob.

Hofman dodal, že většina úkrytů je v době mimo ohrožení využívána pro jiné účely, kromě zmíněných velkých dopravních staveb jde například o garáže, skladové prostory, dílny a podobně.

Většina je soukromě vlastněná. Obyvatelé, na které by nezbylo místo ve stálých úkrytech, by se mohli uchýlit do improvizovaných krytů, které jsou například v uzpůsobených částech bytových domů.

Podle koncepce ukrytí obyvatelstva na území Prahy bylo krytů před několika lety více než o padesátku více. Město podle dokumentu každoročně několik úkrytů ze seznamu vyřadí kvůli havarijnímu stavu, jehož důvodem jsou vysoké náklady na opravy a rekonstrukce, nebo kvůli výstavbě v místě stávajících úkrytů.

Nejvíce krytů bylo budováno v 60. letech minulého století, od 80. let se budovaly jako stavby, které mohou v době míru sloužit jiným účelům.

V úkrytech je podle koncepce nutné pravidelně dělat revize technického zařízení, aby byly připraveny pro případ potřeby.

Například jednou za pět let se kontroluje filtroventilace, jednou za dva roky elektroinstalace nebo náhradní zdroj elektrické energie. Za údržbu město a další vlastníci ročně platí desítky milionů korun.

V případě nebezpečí by k varování obyvatel sloužily sirény, které lidé mohou slýchat při jejich zkoušce každou první středu v měsíci.

Při zkouškách je ale tón sirén nepřerušovaný, zatímco při výstraze by zazněl po dobu 140 sekund kolísavý tón. Po tomto signálu by pak následovala mluvená informace upřesňující, o jaký druh nebezpečí jde.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru