
V Praze je 50 nových nabíječek pro elektroauta, přibudou desítky dalších
19. března 2025 21:30
Dobíjecí stanice pro elektromobily umístěné v rezidenčních oblastech městských částí Praha 6, Praha 10, Praha 11, Praha 12 a Praha 14 mají za cíl zjednodušit přístup k nabíjení pro obyvatele těchto lokalit. Jsou součástí širšího plánu hlavního města na podporu služby veřejného nabíjení.
THMP plánuje v budoucnosti pokračovat v rozšiřování sítě dobíjecích stanic a zajištění jejich vyšší dostupnosti pro uživatele elektromobilů po celém hlavním městě. „Dlouhodobě usilujeme o to, aby dobíjecí infrastruktura byla dostupnější. Jsme rádi, že díky našim investicím a rozvoji infrastruktury elektromobility se Praha stále více profiluje jako město, které podporuje rozvoj této formy dopravy,“ uvedl radní Prahy pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).
„Cílem tohoto projektu je vybudovat celkem 154 nových dobíjecích stanic v průběhu následujících dvou let. Dnes předáváme I. etapu, která představuje 50 kusů v pěti městských částech. Předpokládané náklady se pohybují okolo 15 milionů korun s tím, že velká část investice bude kofinancována z dotačního programu Doprava 2021–2027 (OPD3),“ přiblížil Michal Fišer, člen představenstva společnosti THMP.
Nové nabíjecí stanice splňují nové podmínky AFIR dle evropské legislativy. THMP je provozovatelem vlastní sítě dobíjecích stanic. Společnost podle Fišera také zajišťuje dodávku elektřiny do těchto stanic.
„S ohledem na nárůst elektromobilů je kladen důraz na to, aby obyvatelé měli dobíjecí stanici k dispozici v docházkové vzdálenosti, což zajistí dostupnost pro všechny, kteří si elektromobil pořídili nebo o něm uvažují,“ sdělil starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).
„THMP se nyní se svými 125 AC dobíjecími body řadí na druhé místo v počtu dobíjecích stanic v hlavním městě, a to je pro nás velký krok vpřed,“ řekl Michal Fišer. „Pokračujeme v budování nové infrastruktury, která bude uživatelům po celé Praze umožňovat dobíjení a přispěje tak k větší dostupnosti elektromobility pro širokou veřejnost. V této souvislosti zvláště děkujeme městské části Praha 14 za vstřícnost a pomoc při výběru vhodných lokalit a zřízení vyhrazených parkovacích stání pro nabíjení,“ doplnil Michal Fišer.
V současnosti je v Praze k dispozici od různých poskytovatelů celkem 708 veřejných dobíjecích stanic, které disponují 1 215 dobíjecími body s celkovým výkonem 37,87 MW. Z toho 530 stanic je zaměřeno na pomalé dobíjení, 133 stanic kombinuje dobíjení a 45 stanic je čistě rychlodobíjecích.
Mapa dobíjecích stanic je k dispozici na webu prahanabiji.cz, kde jsou přehledně dostupné veškeré informace k dobíjení, ať už pro registrované zákazníky pro pravidelné dobíjení pomocí čipu, či pro jednorázové dobití pro neregistrované zákazníky, a to pomocí mobilního telefonu a QR kódu.
Podle radního Hrozy projíždí Prahou denně přibližně 15 000 elektromobilů. „V Praze jich je registrováno asi 9000, část lidí, kteří do Prahy přijíždějí z krajů, má také elektromobily. Toto je můj soukromý odhad," řekl.
Doplnil, že podle studie, kterou vypracovalo předchozí vedení magistrátu, by v roce 2030 mělo být v Praze v provozu asi 200 000 elektroaut. Na toto množství bylo plánováno 4500 nabíjecích stanic. „Ale tato auta nepřibývají tak rychle. Proto dynamicky upravujeme i náš plán na osazování nabíjecích stanic," dodal Hroza.