Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze je 311 000 lidí, kteří nemají proti covidu očkování ani se nenakazili
Očkování pražských bezdomovců. Foto: MHMP

V Praze je 311 000 lidí, kteří nemají proti covidu očkování ani se nenakazili

V Praze je 311 000 obyvatel starších 16 let, kteří se zatím proti covidu-19 neočkovali a neprodělali ani nákazu koronavirem. Novinářům to dnes po jednání pražského krizového štábu řekl primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) s odkazem na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Kapacita očkovacích míst je podle primátora v metropoli nyní dostatečná.

„Tito lidé, je to asi 28 procent Pražanů, mají nyní desetkrát vyšší pravděpodobnost hospitalizace a jedenáctkrát vyšší pravděpodobnost úmrtí při nákaze," řekl Hřib. Primátor tuto informaci už ve čtvrtek sdílel na svém twitteru s odkazem na studii amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. O studii informovaly Seznam Zprávy.

V hlavním městě nyní podle Hřiba funguje 39 očkovacích míst, kde se denně lidem podá 8000 až 10 000 dávek vakcíny. Kapacita těchto očkovacích míst ve všední dny je přitom podle primátora až 17 500 dávek.

Při využití plné kapacity nyní aktivních očkovacích míst v metropoli by podle primátora bylo možné všem nenaočkovaným Pražanům, kteří nemoc neprodělali, podat vakcinační látku zhruba za 18 dnů, pokud by o to byl zájem.

Hřib uvedl, že v těchto údajích nejsou zahrnuty kapacity praktických lékařů, kteří zájemce o vakcínu očkují ve svých ordinacích, a mobilních očkovacích týmů. Těch má nyní Praha celkem 12 a podle primátora využívají služeb pražských mobilních očkovacích týmů některá sociální pobytová zařízení a některé soukromé firmy.

Dostatečná kapacita je podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) rovněž v odběrových místech v metropoli. Těch v Praze nyní funguje 134.

Denně mohou provést asi 51.000 testů. Problém podle Hlubučka nyní v metropoli není ani s včasným vyhodnocováním testů jako v některých jiných krajích v Česku.

K očkování a dodržování bezpečnostních pravidel bude metropole své občany a návštěvníky motivovat novou kampaní. Stejně jako v předchozích případech ji připravila společnost DDB Prague. Tentokrát vizuály a audio spoty budou odkazovat k Vánocům a zimním radovánkám.

K vidění tak budou například plakáty s texty jako „Kašpar. Melichar. Pí-sí-ár“, „Vánoce. Silvestr. Nový lock“ či „Pohoda. Klid. A vir“. Praha za tuto kampaň podle informací v tiskové zprávě platí. Celkové náklady na kampaň by neměly přesáhnout 300 000 korun.

Agentura DDB Prague zpracovala pro hlavní město kampaň na podporu očkování proti koronaviru zdarma už v únoru a poté i v červnu, kdy cílem kampaně bylo motivovat k očkování proti koronaviru mladé lidi.

Testy v Praze v uplynulém týdnu odhalily 11 000 případů koronaviru, zhruba o 40 procent víc než o týden dřív, kdy se během sedmi dnů nákaza prokázala u 7813 lidí.

Počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel se zvýšil na 824, o týden dříve byla takzvaná incidence na hodnotě 585. Roste také počet hospitalizovaných s covidem-19 a úmrtí s touto nemocí.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích v Praze kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace zcela naplněná. Dostupná jsou jen lůžka na jiných odděleních upravená pro pacienty s covidem-19. Standardních lůžek pro nakažené bylo podle dat z dnešních 12:00 zhruba 50, 12 dalších s možností podávat pacientovi kyslík a deset s možností umělé plicní ventilace.

Naopak dostatek je přístrojů, které životní funkce pacientů podporují, jako jsou umělé plicní ventilace nebo přístroje ECMO, které čistí krev. Kvůli rostoucím počtům nakažených a hospitalizovaných s covidem-19 už dříve mnohé nemocnice v metropoli vyhlásily zákaz návštěv na některých odděleních.


Autor: ČTK

Očkování v Nemocnici sv. Kříže

30. listopadu 2021 v 18:41

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zvyšuje kapacitu, rozšiřuje provozní dobu očkovacího centra.

Očkování v Praze 14 bez registrace

30. listopadu 2021 v 09:29

V obchodním Centru Černý Most v horním patře u východu na střešní parkoviště naproti fitness se v pondělí otevřelo nové očkovací místo FNKV.

Praha 6 očkovala třetí dávkou, vakcínu dostali senioři a dlouhodobě nemocní

23. listopadu 2021 v 17:26

V centrech sociální péče Prahy 6 se očkovalo třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Očkování se dnes dobrovolně zúčastnilo 55 seniorů z městské části. Přeočkovat se v předešlých dnech nechali rovněž obyvatelé domů s pečovatelskou službou, pacienti v léčebně dlouhodobě nemocných a také...

Radnice Prahy 13 své služby ani úřední hodiny neomezuje

22. listopadu 2021 v 11:44

Praha 13 přijala interní opatření proti šíření onemocnění covid-19, nicméně úřední hodiny a služby úřadu zůstávají pro všechny občany a klienty nezměněny.

Další články
Nahoru