dnes
Neděle - jasno
29°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
22°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
22°C
V Praze dochází ročně k osmdesáti útokům na hlídky městské policie, agrese míří i na ženy
Často se jedná o útoky pěstí do obličeje. Ilustrační foto: Freeimages.com

V Praze dochází ročně k osmdesáti útokům na hlídky městské policie, agrese míří i na ženy

V průběhu března došlo k několika napadením ostravských strážníků, kteří čelili útokům nožem i takzvaným boxerem. Obdobných útoků v Ostravě přibývá. Jak si v tomto ohledu stojí strážníci v Praze? Fyzických útoků nepřibývá, ale těch verbálních ano. Serveru Pražský patriot to sdělila mluvčí Městské police hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Každý rok dochází v Praze průměrně v 80 případech k fyzickému napadení strážníků pražské městské policie. Ne jinak tomu bylo vloni a předloni. Jedná se tedy už několik roků o neměnný stav.

Vedle fyzického napadení strážníků však dochází také ke slovním útokům na strážníky. „Tato agresivita je skutečně na denním pořádku a má rozhodně stoupající tendenci,“ uvedla Seifertová.

Mezi agresory jsou jak muži, tak ženy, ale ani mládež není výjimkou. V případě mladistvých se agresivita týká více té slovní.  V případě agresivity podle Seifertové hraje velký vliv alkohol a návykové látky. Hlavně alkohol totiž dodává lidem sebevědomí.

Při útocích na hlídky pražské městské policie se nejčastěji jedná útoky pěstí do obličeje, kopy do končetin, břicha a zad. V případě, že jsou útočníci nakaženi nějakou nemocí, neváhají plivat, kousat, škrábat. V několika případech řidiči jako zbraň použili vozidla, kterým najeli na členy hlídky. Terčem útoků jsou i strážnice.

Pokud po útoku dojde ke zranění, které vyžaduje pracovní neschopnost, jedná se průměrně o 10 dní. Mezi ty delší pracovní neschopnosti v loňské roce patřil například případ, kdy strážník v době svého volna odhalil pachatele protiprávního jednání, který byl pod vlivem alkoholu a způsobil mu zranění na ruce.

„Strážník byl v pracovní neschopnosti více jak pět týdnů. Dokonce sedm týdnů byl v pracovní neschopnosti strážník, kterého zranil opilý muž při převozu na protialkoholní záchytnou stanici,“ sdělila Seifertová.

V rámci snahy o alespoň snížení rizik zranění při výkonu služby se členové městské policie pravidelně zdokonalují v rámci fyzické přípravy také v oblasti sebeobrany,  stejně jako pravidelně procházejí školením bezpečnosti práce.

„Vedle praktického a teoretického výcviku dbá zaměstnavatel také na kvalitní pracovní a ochranné pomůcky. Strážníci jsou například vybaveni balistickými vestami, kvalitní výzbrojí, ale také záznamovým zařízením – minikamerami,“ dodala mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Do „kategorie" napadení spadá i napadení strážníků zvířetem, která nejsou součástí statistiky napadení, ale minimálně ve třech případech k napadení zvířetem v loňském roce došlo. Byly to útoky psů.


Skokem z mostu chtěl ukončit život

14. srpna 2019 ve 20:31

Když včera odpoledne projížděla hlídka městské policie Broumarskou ulicí povšimla si na železničním mostě dvou mužů. Jeden stál v hlubokém předklonu na zábradlí, druhý ho držel za kotník, mával na hlídku a křičel, že jeho známý chce skočit pod vlak.

Další články
Nahoru