dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - zatazeno
11°C
pozítří
Úterý - zatazeno
6°C
V Praze dochází ročně k osmdesáti útokům na hlídky městské policie, agrese míří i na ženy
Často se jedná o útoky pěstí do obličeje. Ilustrační foto: Freeimages.com

V Praze dochází ročně k osmdesáti útokům na hlídky městské policie, agrese míří i na ženy

V průběhu března došlo k několika napadením ostravských strážníků, kteří čelili útokům nožem i takzvaným boxerem. Obdobných útoků v Ostravě přibývá. Jak si v tomto ohledu stojí strážníci v Praze? Fyzických útoků nepřibývá, ale těch verbálních ano. Serveru Pražský patriot to sdělila mluvčí Městské police hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Každý rok dochází v Praze průměrně v 80 případech k fyzickému napadení strážníků pražské městské policie. Ne jinak tomu bylo vloni a předloni. Jedná se tedy už několik roků o neměnný stav.

Vedle fyzického napadení strážníků však dochází také ke slovním útokům na strážníky. „Tato agresivita je skutečně na denním pořádku a má rozhodně stoupající tendenci,“ uvedla Seifertová.

Mezi agresory jsou jak muži, tak ženy, ale ani mládež není výjimkou. V případě mladistvých se agresivita týká více té slovní.  V případě agresivity podle Seifertové hraje velký vliv alkohol a návykové látky. Hlavně alkohol totiž dodává lidem sebevědomí.

Při útocích na hlídky pražské městské policie se nejčastěji jedná útoky pěstí do obličeje, kopy do končetin, břicha a zad. V případě, že jsou útočníci nakaženi nějakou nemocí, neváhají plivat, kousat, škrábat. V několika případech řidiči jako zbraň použili vozidla, kterým najeli na členy hlídky. Terčem útoků jsou i strážnice.

Pokud po útoku dojde ke zranění, které vyžaduje pracovní neschopnost, jedná se průměrně o 10 dní. Mezi ty delší pracovní neschopnosti v loňské roce patřil například případ, kdy strážník v době svého volna odhalil pachatele protiprávního jednání, který byl pod vlivem alkoholu a způsobil mu zranění na ruce.

„Strážník byl v pracovní neschopnosti více jak pět týdnů. Dokonce sedm týdnů byl v pracovní neschopnosti strážník, kterého zranil opilý muž při převozu na protialkoholní záchytnou stanici,“ sdělila Seifertová.

V rámci snahy o alespoň snížení rizik zranění při výkonu služby se členové městské policie pravidelně zdokonalují v rámci fyzické přípravy také v oblasti sebeobrany,  stejně jako pravidelně procházejí školením bezpečnosti práce.

„Vedle praktického a teoretického výcviku dbá zaměstnavatel také na kvalitní pracovní a ochranné pomůcky. Strážníci jsou například vybaveni balistickými vestami, kvalitní výzbrojí, ale také záznamovým zařízením – minikamerami,“ dodala mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Do „kategorie" napadení spadá i napadení strážníků zvířetem, která nejsou součástí statistiky napadení, ale minimálně ve třech případech k napadení zvířetem v loňském roce došlo. Byly to útoky psů.


Praha 11 zveřejnila otevírací dobu úřadu na přelomu roku

Dnes v 08:41

Vzhledem k tomu, že bude na konci roku odváděna finanční hotovost z pokladen Úřadu městské části Praha 11 do bankovního ústavu, neprovádí úřad v úterý 31. prosince žádné činnosti spojené s přijímáním hotovosti.

Telefonát: Na hlavním nádraží je normálně nějakej ten běženec, chce se prát. Došlo i k napadení uklizečky

13. prosince 2019 ve 22:35

Městská policie obdržela ve čtvrtek telefonát, že ve Fantově kavárně na hlavním nádraží je běženec, který napadá kolemjdoucí. „Je sprostej, agresivní, chce se prát. Je to normálně nějakej ten běženec,“ zněl hlas volajícího muže.

Další články
Nahoru