dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Pražský život

V Praze byly jen čtvery jesle, které provozovaly městské části

Počet jeslí, které provozují městské části jako zdravotnické zařízení, v posledních letech v Praze klesl na polovinu. V roce 2012 fungovaly už jen čtvery, o rok dřív jich bylo ještě osm.

Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Oficiální statistiky, kam mohou rodiče v Praze umístit děti do jeslí, neexistují. „Od změny zákona v roce 2012 nejsou jesle řazené mezi zdravotnická zařízení, pražský magistrát je proto nyní nepovoluje ani neschvaluje. Tím zanikla i evidenční povinnost,“ sdělilo ČTK tiskové oddělení magistrátu.

Většina velkých městských částí má několik tříd jeslí, další svým obyvatelům finančně přispívá na soukromá zařízení. Takovou strategii například zvolila Praha 6, která do roku 2007 provozovala jesle s 55 místy v Šantrochově ulici. „Městská část po zrušení jeslí i nadále podporuje sociálně slabší rodiny, které z důvodu zaměstnání využívají pro svoje děti jesle nebo podobné zařízení pro péči o děti do tří let věku,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Pokud rodiče splní několik podmínek, mezi kterými je trvalé bydliště na „šestce“ nebo trvalé zaměstnání a nízké příjmy, mohou dostat příspěvek až 6000 korun měsíčně. „V loňském roce jsme evidovali pět žadatelů,“ dodal Halmoši.

V centru města v Praze 1 mohou rodiče své děti svěřit do takzvaného hlídacího centra, které patří pod mateřskou školu Národní.

Na radnice druhé městské části jsou jesle zřízeny pod Centrem sociálních služeb Prahy 2.

Na Žižkově radnice zřídila jesle pro 40 dětí v Roháčově ulici. „Zájem rodičů prokazuje, že tato kapacita je dostatečná. Přesto se ji snažíme rozšířit stavebními úpravami,“ sdělila ČTK místostarostka Prahy 3 Miroslava Oubrechtová.

V Praze 4 radnice zřizuje dvoje jesle – Kotorská a Rabasova pro více než 130 dětí. Zaměstnanci městské části mohou také své děti umístit v radničních firemních jeslích, které jsou placeny z fondů Evropské unie.

Měsíční poplatky mají městské části nastaveny různě.


Další články
Nahoru