Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V Praze bylo v milostivém létu zastaveno 14 120 exekucí, většina u dopravního podniku
Sídlo pražského dopravního podniku ve Vysočanech. Foto: archiv DPP

V Praze bylo v milostivém létu zastaveno 14 120 exekucí, většina u dopravního podniku

V Praze exekutoři v nedávné akci milostivé léto zastavili 14 120 exekucí. Velkou většinu z nich tvořily pokuty za jízdu načerno. Vyplývá to z tisku, který dnes projednali pražští zastupitelé. Zastupitel a zároveň poslanec za ANO Patrik Nacher na jednání řekl, že spolu s poslaneckým kolegou Markem Výborný (KDU-ČSL) připravují druhé milostivé léto, které by mělo být od záři do listopadu.

Milostivé léto trvalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Pokud lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatili původní dlužnou částku a poplatek 908 korun exekutorovi, penále, úroky a další platby se jim odpustily a exekuční řízení se zastavilo.

Drtivá většina zastavených exekucí v Praze byla za pokuty za jízdu načerno v MHD. Podle primátorova náměstka pro dopravu Adama Scheinherr (Praha Sobě) dopravní podnik evidoval k 13. dubnu 13 846 zastavených exekucí. Dlužníci splatili své původní dluhy za 14,5 milionu korun a podnik jim odpustil penále, úroky a další platby za zhruba 146 milionů korun.

Celkové číslo zastavených exekucí nemusí být podle schváleného dokumentu konečné, protože někteří exekutoři mohou ještě žádosti zpracovávat. Praha byla podle Nachera nejúspěšnějším regionem, a to i díky aktivnímu přístupu města k informování veřejnosti.

Podle schváleného dokumentu se nicméně zastavené exekuce týkaly především menších pohledávek, u kterých neměli lidé problém je po odečtení penále a dalších nákladů v krátké době splatit.

U větších dluhů byla situace jiná. „Nízká úspěšnost je u vyšších dluhů, v řádech tisíců či desetitisíců, například z dlužného nájemného, což souvisí s tím, že dlužníci v exekuci a za situace, kdy rostou výrazně celkové náklady (energie, potraviny atd.), nemají jednorázově v krátké lhůtě na zaplacení vysoké jistiny," stojí v dokumentu.

Další a poslední kolo milostivého léta, které Nacher s Výborným připravují, by mělo být vstřícnější i k lidem s vyššími dluhy. Podmínky budou podle Nachera nově zahrnovat povinnost, aby exekutor do 15 dnů od obdržení žádosti dlužníka informoval o tom, kolik má zaplatit.

Nyní podle něj exekutoři často odpověď prodlužovali a odeslali ji až ke konci lhůty, kdy už dlužník neměl šanci peníze sehnat. Poslanec dodal, že pokud by v dalším kole exekutor poslal dopis po 15denní lhůtě, tak by se dlužníkovi o dobu zpoždění prodloužilo i milostivé léto nad základní tříměsíční období.

Podle návrhu by se tříměsíční akce od začátku září do konce listopadu měla týkat jen exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem před prvním milostivým létem. Odměna pro exekutory by se měla zvýšit z minulých 908 korun na dvojnásobek. Činit by měla asi 1815 korun, tedy 1500 korun a DPH.


Autor: ČTK

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

Dnes v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru