Dnes Pondělí - obcasny-dest 16°C
Zítra Úterý - polojasno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze bylo loni přes 250 archeologických výzkumů
Rekonstrukci Nového probošství na Pražském hradě doprovázel záchranný výzkum prováděný Archeologickým ústavem AV ČR. Foto: arup.cas.cz

V Praze bylo loni přes 250 archeologických výzkumů

V Praze bylo loni více než 250 archeologických výzkumů, které provádělo 12 organizací. Hlavní město patří z archeologického hlediska mezi mimořádně exponovaná území od pravěku, proto u většiny zásahů do země musí být přítomen archeolog, řekl ČTK ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) Jan Mařík. Předpokládá, že další výzkumy budou při stavbě metra D.

V současné době experti při výstavbě trasy metra D podle Maříka zatím provádí dohledové práce. „To se však zcela jistě změní, jakmile začnou být budovány jednotlivé stanice. Na jihu Prahy stavba prochází velmi exponovaným územím," uvedl.

Z nedávných archeologických výzkumů podle ředitele ústavu za pozornost stojí výzkum raně středověkého osídlení ve Vinoři. Prováděl ho Ústav pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a ukončen byl minulý rok. „A nemám dojem, že by se mu dostalo odpovídající mediální pozornosti," řekl Mařík. Osídlení ve Vinoři se věnoval i Archeologický ústav AV ČR.

Na okraji Prahy mohli lidé podle Maříka zaznamenat také archeologický výzkum, který v blízkosti ruzyňského letiště provázel rozšíření sjezdu z dálnice D7. Uvedl, že archeologové zachytili na obou stranách rychlostní silnice stopy intenzivního osídlení především z mladší doby kamenné.

Mařík zmínil, že jeho ústav se soustředí na areál Pražského hradu, kde před časem prováděl rovněž záchranný výzkum v Novém probošství, stojícím na místě dvou vrcholně středověkých až raně novověkých domů: domu hradního hejtmana a domu nejvyššího písaře.


Autor: ČTK

Dotační program podpoří inovační akce

Dnes v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Včera v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

13. dubna 2024 v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru