Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace koronaviru
Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace koronaviru

Pražští hygienici zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Případ se týká člověka z Indie. Pražská hygiena o tom informovala dnes na svém webu. Další případy této mutace v metropoli neeviduje.

Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenala na území metropole první případ onemocnění covid-19 ve verzi označované jako B.1.617, takzvané indické mutace. Případ se týká Inda.

Hygienici ihned po zjištění této skutečnosti zahájili detailní epidemiologické šetření a dohledávají eventuální rizikové kontakty tak, aby nedošlo k přenosu indické mutace na další lidi.

Stanice zatím další případy této mutace v Praze neeviduje. „Doporučuje nicméně veřejnosti, aby byla nadále dodržována potřebná preventivní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, pravidelného mytí rukou a dodržování rozestupů ve vzdálenostech alespoň dvou metrů,“ uvedl mluvčí hygieniků Zbyněk Boublík.

Podle zveřejněného stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) z tohoto týdne zatím o indické mutaci covidu-19 nejsou k dispozici bližší podrobnosti, WHO nicméně mutaci detailně sleduje a průběžně vyhodnocuje. 

„Na základě současných poznatků se nepředpokládá, že by se měl průběh onemocnění s takzvanou indickou mutací výrazně odlišovat od klasického průběhu,“ podotkl Boublík. 

„Projevem onemocnění u jmenované osoby byla zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy. Jiné zdravotní obtíže nebyly zjištěny,“ dodal.

Podezření na takzvanou indickou mutaci se už dříve v Česku objevilo v Hradci Králové. Podle víkendového prohlášení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie.

Od úterý tohoto týdne je zakázáno cestovat do Indie. Je zařazena mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Zpřísnily se i podmínky návratu.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Dnes ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Dnes ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Dnes v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru