Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 13°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace koronaviru
Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace koronaviru

Pražští hygienici zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Případ se týká člověka z Indie. Pražská hygiena o tom informovala dnes na svém webu. Další případy této mutace v metropoli neeviduje.

Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenala na území metropole první případ onemocnění covid-19 ve verzi označované jako B.1.617, takzvané indické mutace. Případ se týká Inda.

Hygienici ihned po zjištění této skutečnosti zahájili detailní epidemiologické šetření a dohledávají eventuální rizikové kontakty tak, aby nedošlo k přenosu indické mutace na další lidi.

Stanice zatím další případy této mutace v Praze neeviduje. „Doporučuje nicméně veřejnosti, aby byla nadále dodržována potřebná preventivní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, pravidelného mytí rukou a dodržování rozestupů ve vzdálenostech alespoň dvou metrů,“ uvedl mluvčí hygieniků Zbyněk Boublík.

Podle zveřejněného stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) z tohoto týdne zatím o indické mutaci covidu-19 nejsou k dispozici bližší podrobnosti, WHO nicméně mutaci detailně sleduje a průběžně vyhodnocuje. 

„Na základě současných poznatků se nepředpokládá, že by se měl průběh onemocnění s takzvanou indickou mutací výrazně odlišovat od klasického průběhu,“ podotkl Boublík. 

„Projevem onemocnění u jmenované osoby byla zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy. Jiné zdravotní obtíže nebyly zjištěny,“ dodal.

Podezření na takzvanou indickou mutaci se už dříve v Česku objevilo v Hradci Králové. Podle víkendového prohlášení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie.

Od úterý tohoto týdne je zakázáno cestovat do Indie. Je zařazena mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Zpřísnily se i podmínky návratu.


Autor: red

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru