Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace koronaviru
Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace koronaviru

Pražští hygienici zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Případ se týká člověka z Indie. Pražská hygiena o tom informovala dnes na svém webu. Další případy této mutace v metropoli neeviduje.

Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenala na území metropole první případ onemocnění covid-19 ve verzi označované jako B.1.617, takzvané indické mutace. Případ se týká Inda.

Hygienici ihned po zjištění této skutečnosti zahájili detailní epidemiologické šetření a dohledávají eventuální rizikové kontakty tak, aby nedošlo k přenosu indické mutace na další lidi.

Stanice zatím další případy této mutace v Praze neeviduje. „Doporučuje nicméně veřejnosti, aby byla nadále dodržována potřebná preventivní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, pravidelného mytí rukou a dodržování rozestupů ve vzdálenostech alespoň dvou metrů,“ uvedl mluvčí hygieniků Zbyněk Boublík.

Podle zveřejněného stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) z tohoto týdne zatím o indické mutaci covidu-19 nejsou k dispozici bližší podrobnosti, WHO nicméně mutaci detailně sleduje a průběžně vyhodnocuje. 

„Na základě současných poznatků se nepředpokládá, že by se měl průběh onemocnění s takzvanou indickou mutací výrazně odlišovat od klasického průběhu,“ podotkl Boublík. 

„Projevem onemocnění u jmenované osoby byla zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy. Jiné zdravotní obtíže nebyly zjištěny,“ dodal.

Podezření na takzvanou indickou mutaci se už dříve v Česku objevilo v Hradci Králové. Podle víkendového prohlášení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie.

Od úterý tohoto týdne je zakázáno cestovat do Indie. Je zařazena mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Zpřísnily se i podmínky návratu.


Autor: red

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Další články
Nahoru