Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace koronaviru
Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace koronaviru

Pražští hygienici zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Případ se týká člověka z Indie. Pražská hygiena o tom informovala dnes na svém webu. Další případy této mutace v metropoli neeviduje.

Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenala na území metropole první případ onemocnění covid-19 ve verzi označované jako B.1.617, takzvané indické mutace. Případ se týká Inda.

Hygienici ihned po zjištění této skutečnosti zahájili detailní epidemiologické šetření a dohledávají eventuální rizikové kontakty tak, aby nedošlo k přenosu indické mutace na další lidi.

Stanice zatím další případy této mutace v Praze neeviduje. „Doporučuje nicméně veřejnosti, aby byla nadále dodržována potřebná preventivní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, pravidelného mytí rukou a dodržování rozestupů ve vzdálenostech alespoň dvou metrů,“ uvedl mluvčí hygieniků Zbyněk Boublík.

Podle zveřejněného stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) z tohoto týdne zatím o indické mutaci covidu-19 nejsou k dispozici bližší podrobnosti, WHO nicméně mutaci detailně sleduje a průběžně vyhodnocuje. 

„Na základě současných poznatků se nepředpokládá, že by se měl průběh onemocnění s takzvanou indickou mutací výrazně odlišovat od klasického průběhu,“ podotkl Boublík. 

„Projevem onemocnění u jmenované osoby byla zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy. Jiné zdravotní obtíže nebyly zjištěny,“ dodal.

Podezření na takzvanou indickou mutaci se už dříve v Česku objevilo v Hradci Králové. Podle víkendového prohlášení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie.

Od úterý tohoto týdne je zakázáno cestovat do Indie. Je zařazena mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Zpřísnily se i podmínky návratu.


Autor: red

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Praha 2 zajistí přeočkování seniorů proti nemoci covid-19

3. srpna 2022 ve 22:11

Praha 2 rozesílá seniorům nad 80 let dopis, ve kterém jim nabízí zajistit aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze tak chce nabídnout toto přeočkování rychle, bez front a stresu.

FTN: Za první týden naočkováno přes 930 lidí

25. července 2022 v 09:39

Za první týden očkování 4. dávkou proti covid-19 ve bylo ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkováno přes 930 lidí.

Další články
Nahoru