dnes
Úterý - zatazeno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
V Praze byl objeven vzácný netopýr. Vyhublý sameček vlétnul do kanceláře
Foto: ČSOP

V Praze byl objeven vzácný netopýr. Vyhublý sameček vlétnul do kanceláře

Ochránci v centru Prahy objevili vzácného netopýra Saviova. V Česku byl jeho výskyt zatím doložen pouze na jihu Moravy, v Čechách dosud pozorován nebyl. ČTK to dnes sdělila Dagmar Zieglerová z Českého svazu ochránců přírody.

Saviův netopýr

Poprvé byl u nás popsán na Moravě před dvanácti lety, kdy jej našli lidé zraněného u Brna. V roce 2003 jiný zástupce tohoto živočišného druhu vletěl do expozice letectví Technického muzea v Brně. Od té doby nebyl nikde zaznamenán. Vzácností je i na jihu Evropy.

Netopýr zalétl v prosinci do jedné z kanceláří poblíž Vltavy. Byl vyhublý, ochránci ho proto museli dokrmit. Že se jedná o vzácného netopýra, ochranáři zjistili včera. Vykrmeného samečka před uložením k zimnímu spánku určila Helena Jahelková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, poznala v něm netopýra Saviova, latinsky Hypsugo savii.

„Netopýr není zraněný, takže na jaře bude vypuštěn spolu s ostatními netopýry," uvedla Zieglerová. Každý netopýr nalezený v zimě potřebuje podle ochranářů pomoc člověka.

„Netopýři jako hmyzožravci nemají v zimě zdroj potravy, tukové zásoby vyčerpané při létání během probuzení ze zimního spánku nemají z čeho doplnit a mohou uhynout naprostým vyčerpáním za několik dnů, v mrazu i během několika hodin," poznamenala Zieglerová.

netopyr-1-nahled Netopýři, které lidi v zimě naleznou na chodníku nebo na balkoně nebo kteří zaletí do místnosti, bývají silně dehydratovaní a vyhublí. Postarat by se proto o ně měli odborníci. Lidé se v takovém případě mohou obracet na SOS netopýří linku 731 523 599.

Příznivci netopýrů také mohou na jejich ochranu přispět do veřejné sbírky na účet 2300387832/2010 nebo zasláním sms zprávy ve znění DMS SOSNETOPYR na číslo 87 777.


Další články
Nahoru