dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Bují padělání peněz a vykrádání bankomatů
Bankomaty se kvůli zlodějům stávají pastí, která může majitele platební karty vyjít hodně draze. Foto: archiv

Bují padělání peněz a vykrádání bankomatů

Co se týče padělaných peněz, situace je v metropoli hektická. Detektivové z pražského oboru pro padělatelství měli opět napilno. Včera zadrželi zatím blíže neurčený počet penězoměnců. Případ se čerstvě vyšetřuje. Navíc se stále zdokonaluje takzvaný skimming,tedy pirátské zkopírování údajů z karet.

Problém na nic netušícího Pražana číhá v bankomatech. Stávají se pastí, která může majitele platební karty vyjít hodně draze. I když je takzvaný skimming už obecně známá kriminální činnost, přesto jsou v Praze místa, kde byla policií opět odhalena.

„Jsou to různé bankovní domy v Praze 2 a 9. Jediné, co mohu prozradit je skutečnost, že se jedná o nové technologicky vyspělejší a nebezpečnější zařízení,“ sdělil Michal Ihnát, šéf policejního odboru.

Pachatelé se podle policistů nejvíce zaměřují na bankomaty u poboček peněžních ústavů, zejména po jejich zavírací době. Pachatelé nejdříve na bankomat umístí čtecí zařízení.

Čtečka za dvacet sekund

Ponechají ho nasazené přibližně tři až čtyři hodiny a poté jej sundají. Skimmovací zařízení se skládá ze speciálního nástavce, který obsahuje elektronický snímač dat z vkládaných platebních karet, a lišty, která obsahuje miniaturní kameru. Ta zaznamenává údaje o zadávaných PIN kódech.

Instalace a její odstranění trvá zhruba dvacet sekund. Data z karet následně pachatelé zkopírují do počítače a posílají je do různých zemí světa jako Austrálie, USA či Keňa, kde pomocí falešných karet vybírají jejich komplicové hotovost.

Nejúčinnější obranou je podle policisty dostatečné krytí při zadávání PIN kódu, protože možnost odhalení skimmovacího zařízení je při dnešní kvalitě provedení nástavců složité, pro laika prakticky nemožné. Podvodníci zabývající se skimmingem do Prahy přijíždějí nejčastěji z Balkánu.

„Dosud mezi nimi nebyl jediný český občan. Zaznamenali jsme jen případy, kdy cizincům pomáhali s ubytováním nebo dopravou,“ uzavřel šéf detektivů Michal Ihnát.

Nad padělateli spadla klec

Už prvního ledna letošního roku zadrželi policisté kvůli padělání peněz skupinku osob, mezi nimiž byli i mladiství. Podle elitního detektiva Michala Ihnáta je padělaných peněz v české metropoli mnoho. A to jak české měny, tak i zvýšený výskyt nominálů 20 a 50 euro bankovek jedné série.

„U našich bankovek jde stále o čtvrtý stupeň nebezpečnosti,“ poznamenal Ihnát. Laicky řečeno, jde o stupeň velmi dobré kvality padělání.

Padělatelé se ve výrobě falza zdokonalují a policie tento nešvar považuje za stále nekončící souboj. Jenomže mnohdy pečlivou „práci“ penězoměnců zhatí jejich vlastní netušená chyba. A pak se kola pokoušeného osudu začnou točit velmi rychle.

Padělatelku prozradila její babička

Kriminalisté například svého času obvinili ženu, která ve finanční nouzi odcizila své babičce 17 tisíc korun. Tisícikorunové bankovky padělala na inkoustové tiskárně, vložila je do obvyklé skrýše, aby seniorka nepojala žádné podezření. Exekuce a následná finanční nouze 42letou ženu k tomuto činu údajně dohnala.

„Osud však zamíchal karty dalším lidem, nejen babičce pachatelky, ale i dalšímu členu rodiny,“ popisoval Michal Ihnát. Obviněná sice postupem času odcizenou částku opět naspořila a padělky chtěla údajně opět vyměnit za pravé bankovky. „Mezitím se ale stařenka přestěhovala do jiného bytu, padělky nic netušíc uložila do příručního trezoru a zároveň změnila i místo skrýše,“ upřesnil detektiv.

Ironie osudu proto ženu vytrestala ještě jednou – seniorka navíc měla klíč od trezoru stále u sebe. „Aby tato tragikomedie dospěla k nečekanému závěru, babička pověřila jiného člena rodiny, aby z našetřených peněz zaplatil jistou úhradu. Část bankovek mu proto předala a rodinný příslušník s nimi odešel na poštu,“ doplnil detektiv.

Právě na poště pak začalo vyšetřování původu padělaných peněz, kdy si policisté pro člena rodiny došli. Šetřením záhy vyšlo najevo, kdo je pravým strůjcem tohoto nepovedeného příběhu. Pachatelku jsme samozřejmě rovněž zadrželi,“ popisoval Michal Ihnát.


Autor: Petr Štrompf

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Brutální napadení, kopy, obušky a pouta na bezohledné párty v bytě

6. listopadu 2017 v 10:49 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Rutinní kontrola rušení nočního klidu v bytě ve Zvánovické ulici se změnila v brutální napadení strážníků. Ti museli ke zklidnění útočníků použít donucovací prostředky a pouta. Případ dále šetří policisté.

Surovost: I takto zle můžete dopadnout, když se rozhodnete v Praze vzbudit spáče. A ještě jsou po vás žádány peníze za čepici!

6. listopadu 2017 v 09:44 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Od srpna pátrají policisté z místního oddělení Zličín po násilníkovi, který ve vestibulu stejnojmenné zastávky metra bezdůvodně napadl jednoho z cestujících. Napadený si při výstupu z vagonu všiml spícího muže na sedačce a zavolal na něj, aby vstával, že souprava je v cílové stanici a dál již...

Další články
Nahoru