Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze budou ve třech obvodech obhajovat křeslo nynější senátoři
Senátor Jiří Růžička se na podzim pokusí obhájit šestiletý mandát. Foto: Facebook J. R.

V Praze budou ve třech obvodech obhajovat křeslo nynější senátoři

V metropoli se budou na podzim konat senátní volby v obvodech Praha 6, Praha 10 a Praha 11 a ve všech plánují svá křesla obhajovat stávající senátoři. V případě Prahy 6 je to Jiří Růžička (TOP 09), v Praze 10 senátorka a také starostka desáté městské části Renata Chmelová a v Praze 11 Ladislav Kos. Někteří jejich vyzyvatelé jsou známi, velká část politických stran však své kandidáty zatím neoznámila. Poslední termín pro podání přihlášek k registraci kandidátů je 19. července.

I když koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) bude své kandidáty oficiálně teprve oznamovat v polovině června, TOP 09 již na svém webu kandidáty zveřejnila.

Růžička, který je nyní 1. místopředsedou Senátu, bude usilovat o znovuzvolení. Kromě stran koalice Spolu ho podle informací ČTK podpoří i STAN. Z již ohlášených kandidátů se proti němu postaví Dana Balcarová, kterou nasadí Piráti.

V Praze 10 bude křeslo obhajovat Chmelová, která zároveň již neplánuje znovu usilovat o funkci starostky desáté městské části. Chmelovou podpoří STAN a Zelení. TOP 09 proti Chmelové plánuje postavit kardiochirurga Jana Pirka.

V Praze 11 bude mandát za Zelené obhajovat senátor Kos, podle informací ČTK proti němu za SPOLU chce kandidovat nynější pražská radní Hana Kordová Marvanová. O senátorské křeslo se chce v Praze 11 ucházet také bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček.

Další jména zatím zveřejněna nebyla. Mluvčí politických stran ČTK sdělili, že kandidáty teprve vybírají. Například u Pirátů je Balcarová jedinou kandidátkou, kterou mají v Praze schválenou.

„U Prahy 10 a Prahy 11 se stále jedná o podpoře dvou kandidátů, ale rozhodnutí republikového předsednictva bohužel nemůžeme předjímat," uvedl mluvčí pražské organizace strany Michal Polák. Podobně je na tom hnutí ANO, u kterého bude podle mluvčího Martina Vodičky kandidáty schvalovat celorepublikový výbor na konci června.

Některé strany letos v Praze vlastní kandidáty do senátního klání nevyšlou, což je případ komunistů. „V Praze nestavíme žádné kandidáty do Senátu ČR. Až budou zveřejněni kandidáti, vybereme, koho podpoříme," uvedla mluvčí pražské organizace KSČM Helena Grofová.

Senátních voleb se nezúčastní ani Praha Sobě, která podle svého lídra Jana Čižinského zůstává pouze komunálním uskupením. „Praha Sobě se soustředí na práci pro Prahu a Pražany a proto se v senátních volbách angažovat nebude," sdělil.

Obvody v Praze jsou pojmenovány po největších městských částech, které se v nich nachází, přesně je však nekopírují. Obvod Praha 6 zahrnuje také Prahu 17, Přední Kopaninu, Nebušice, Suchdol, Lysolaje a Zličín.

Naopak do něj nespadají Střešovice a části Bubenče, Hradčan a Sedlce. Obvod Praha 10 zahrnuje také Štěrboholy a Dubeč. V obvodu Praha 11 budou volit i obyvatelé Prahy 15, Prahy 22, Benic, Dolních Měcholup, Kolovrat, Královic, Křeslic a Nedvězí.


Autor: ČTK

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru