dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
V Praze budou v noci vypnuty desítky semaforů. Bude na nich blikat oranžová
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V Praze budou v noci vypnuty desítky semaforů. Bude na nich blikat oranžová

Praha vypne v noci některé semafory, bude na nich blikat pouze oranžové světlo. Město si od toho slibuje větší plynulost dopravy. Zatím má Praha vybráno 33 míst, kde zařízení vypne, a pokud se to osvědčí, bude ve vypínání pokračovat i na dalších křižovatkách.

Semafory v Praze

První pražský semafor začal fungovat v roce 1927 u Masarykova nádraží na křižovatce Hybernské ulice s Dlážděnou a Havlíčkovou. Počet semaforů se postupně zvyšoval, ale nijak závratným tempem. Na začátku druhé světové války jich bylo v Praze už 18. V metropoli je v současné době zhruba 600 semaforů.

„Požádali jsme proto odbor dopravně-správních agend, aby prověřil možnost, kdy by bylo možné redukovat po dohodě s policií a městskými částmi počet semaforů v provozu," řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Podle něj jsou jedním z důvodů, proč město k tomuto kroku přistoupilo, stížnosti řidičů.

Mezi třiatřiceti vytipovanými ulicemi jsou například Radlická, Holečkova u přechodu na křižovatce s ulicí Kobrova nebo na Starochuchelské na náměstí Omladiny. V Nádražní ulici pak město vypne semafory u smíchovského nádraží a na křižovatce s ulicí U Královské louky. Oranžové světlo se rozbliká rovněž v ulicích V Korytech, Přátelství, Kutnohorská nebo Českobrodská.

Dalším důvodem, proč město semafory vypne, je větší plynulost dopravy v noci. Zároveň se zlepší životní prostředí a sníží se hluk v ulicích, když auta nebudou muset zastavovat a následně se rozjíždět.

Zda bude město vypínat v noci i další semafory, zatím není jasné. „Podle toho, jaké s tím budou zkušenosti s ohledem na ukázněnost, či neukázněnost řidičů, uvidíme, jak se k tomu postavíme dál. Já věřím tomu, že se řidiči budou chovat zodpovědně," řekl Nouza.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru