dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
V Praze je vystaven překlad Dalimilovy kroniky. Jen dnes!
Latinský fragment kroniky, který zamířil do Itálie. Originál je dnes vystaven v Praze. Foto: archiv DB Schenker

V Praze je vystaven překlad Dalimilovy kroniky. Jen dnes!

Národní knihovna nedávno vypravila na cestu do Milána kopii pařížského zlomku Dalimilovy kroniky. Vzácný exponát byl přepravován na místo konání světové výstavy EXPO 2015 za přísných bezpečnostních a technologických podmínek. Zatímco kopie bude v Itálii k vidění po celou dobu konání výstavy, tedy až do konce října, originál vystaví Národní knihovna v Klementinu příští týden jen dnes.

Takzvaný pařížský zlomek je jediným známým latinským fragmentem iluminované kroniky tak řečeného Dalimila. Vytvořen byl v Bologni ve třicátých letech 14. století. Národní knihovny získala 12 listů latinského překladu Dalimilovy kroniky před deseti lety v aukci.

Zlomek je uložen v archivu knihovny, takže ho nemá veřejnost možnost vidět. To se změní na jeden den. Dnes bude až do sedmnácti hodin vystaven v Klementinu při příležitosti zahájení milánského EXPA. Prohlídka je pro zájemce zdarma.

Překlad může souviset s mladým Karlem IV.

Význam rukopisu tkví především v tom, že o existenci latinského překladu kroniky neměl nikdo až do roku 2005 ani tušení. „Na pařížském zlomku je zajímavé, že je tak bohatě iluminovaný. Je to z rané středověké doby nejrozsáhlejší cyklus týkající se českých dějin a zajímavé je, že jsou viděny očima italského malíře," vysvětluje Zdeněk Uhlíř.

První česky psaná kronika, nazvaná později Dalimilova, vznikla v letech 1310–1314. Takzvaný pařížský zlomek představuje rukopis latinského překladu této kroniky, který byl vytvořen mezi lety 1331 a 1333 v Itálii. O zhotovení rukopisu v Itálii svědčí podle odborníků typ písma i iluminace, které odpovídají stylu dílen v Bologni.

„Překlad Dalimilovy kroniky může souviset s mladým Karlem IV., který tehdy pobýval v Itálii. Víme, že ho navštívilo poselstvo české šlechty a že mu přineslo dary. Toto mohl být jeden z nich," říká o pařížském zlomku Zdeněk Uhlíř z historických a hudebních fondů Národní knihovny.

Navenek normální, uvnitř speciální bedna

prevoz-dalimilovy-kroniky-na-expo-2015-ii-nahled Přepravu kopie zlomku do Milána zajistila logistická společnost DB Schenker. Cenný náklad byl 24 hodin před převozem za přítomnosti restaurátora a přepravce zabalen do tkaného nekyselého papíru a umístěn do speciální schránky, klimastabilní dřevěné bedny.

Po převozu do Milána zůstala Dalimilova kronika kvůli aklimatizaci opět 24 hodin uložena v přepravní schránce, poté byla umístěna do vitríny.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru