dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
V Praze bude připomínka legendární snídaně prezidenta Mitterranda a disidentů v roce 1988
Jediný snímek ze snídaně na velvyslanectví. Zleva Karel Srp, Petr Uhl, překladatelka, François Mitterrand, Václav Havel, Jiří Dienstbier. Foto: archiv K. Srpa

V Praze bude připomínka legendární snídaně prezidenta Mitterranda a disidentů v roce 1988

V pondělí 9. prosince to bude přesně pětadvacet let od legendární snídaně někdejších disidentů v ČSSR s prezidentem Francie Françoisem Mitterrandem. Ten přijel do Československa před koncem roku 1988 na dvoudenní návštěvu, kde jednal nejen s tehdejším prezidentem Gustávem Husákem, ale také právě s disidenty. Příští týden ve středu se v Praze po čtvrt století uskuteční na připomenutí této akce snídaně disidentů s francouzskými diplomaty. Chybět bude nejen François Mitterrand, ale i zesnulí z české strany: Václav Havel nebo Jiří Dienstbier. Dorazit však nebude moci ani většina těch, kteří žijí.

Vzpomínková výstavka

Ještě před vzpomínkovou snídaní se v pondělí 9. prosince v kanceláři Syndikátu novinářů na Senovážném náměstí 23 uskuteční slavnostní vzpomínka na všechna předešlá tři setkání někdejšího prezidenta Francie s disidenty v Praze.

Vystaveny budou například fotografie ze všech tří setkání v letech 1988, 1990 a 1993, i z kondolence k úmrtí Mitterranda v roce 1996.

Vystaveny budou i dobové výstřižky ve francouzštině, archiválie (poprvé například dodnes tajný zápis ze setkání prezidentů Mitterranda a Husáka), čestná medaile Françoise Mitterranda, modrá kniha a poznámky zapisovatele z 92. schůze ÚV KSČ ze dne 13. 12. 1988, která na tehdejší snídani reagovala.

Slavnostní snídaně se uskutečnila 9. prosince 1988 v Buquoyském paláci, sídle francouzského velvyslanectví. Zúčastnili se jí i francouzští diplomati a politici. Tehdejší KSČ snídani nezrušila, protože by tím byla ohrožena návštěva Mitterranda. Následující den – 10. prosince 1988 – se uskutečnilo i první oficiálně povolené protestní shromáždění, na pražském Škroupově náměstí.

Mitterrand snídal s Havlem

Za francouzskou stranu se snídaně zúčastnili prezident François Mitterrand, ředitel kanceláře pro Evropu Jacques Blot, první tajemník velvyslanectví (pověřený vztahy s disentem) Stanislas Mrozek, ministr zahraničních věcí Francie Roland Dumas, státní tajemník pro mezinárodní kulturní styky Thierry de Beauce, pověřenec kabinetu předsedy vlády Denis Delbrough, mluvčí kanceláře prezidenta (později ministr zahraničí) Hubert Vedrine a velvyslanec Francie v Praze Jacques Humann.

Za českou stranu byli pozváni dnes již zesnulí signatáři Charty 77 Rudolf Battěk, Jiří Dienstbier, Václav Havel, Ladislav Lis a Jiří Hájek, který se tehdy nezúčastnil, protože byl v zahraničí. Pozván byl i dnes už zesnulý představitel Pražského jara Alexander Dubček, který byl ale před odjezdem z Bratislavy zatčen. Na snídani byli pozvaní a zúčastnili se jí doposud žijící předseda Jazzové sekce Karel Srp a signatáři Charty 77 Miloš Hájek, Petr Uhl a Václav Malý.

Disidenti se s Mitterrandem setkali ještě dvakrát

Ze snídaně, která se v roce 1988 konala od 8.30 hodin, existuje jediná fotografie, kterou má v archivu právě Srp. „Snídaně byla plánována na půlhodiny, ale protáhla se na hodinu a půl,“ vzpomíná.

K jídlu byly servírovány šunka, chléb, máslo, džem, džus, čaj a káva. Přítomní diskutovali o tom, aby Francie rozlišovala svoji politiku vůči Sovětskému svazu a Československu. Dále lidská práva a to, že Gorbačova návštěva Československa z roku 1987 podle disidentů nesplnila očekávání.

Další snídaně disidentů s Mitterrandem a dalšími francouzskými politiky se na francouzské ambasádě v Praze uskutečnila 14. září 1990. Další akce, společný oběd, se konal 8. prosince 1993.

Vzpomínkové snídaně se za Česko zúčastní Srp

Nyní se uskuteční vzpomínka na první snídani, jíž se z tehdejších československých disidentů zúčastní jen předseda Jazzové sekce Karel Srp. Další disidenti, kteří tehdy s Mitterrandem snídali, už buď nežijí, nebo se zúčastnit nemohou. Petr Uhl kvůli zdravotnímu stavu, Václav Malý kvůli jiným povinnostem a Miloš Hájek kvůli vysokému věku. Takže přijde jen Srp, který byl disident, ale nikoli chartista.

Mimochodem, se Srpem tehdy Mitterrand hovořil nejdéle. Vedli diskusi o cenzuře a intelektuální svobodě. Srp mu tehdy předal tři dárky za Jazzovou sekci, kterou zakládal a vede ji. Na následující snídani mu předal fotku z té první.

„Těším se, že ještě před snídaní uvidím Stanislava Mrozka, který měl na starosti disent. Nyní je konzul ve Frankfurtu. A prý přijede i tehdejší překladatelka,“ říká.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru