dnes
Pondělí - jasno
26°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
25°C
pozítří
Středa - jasno
28°C
V Praze bude pár hodin jezdit opravená historická tramvaj pro Postupim
Historická tramvaj KT4D po renovaci. Foto (2x): DPP

V Praze bude pár hodin jezdit opravená historická tramvaj pro Postupim

Veřejnou prezentaci opravené historické tramvaje KT4D pro německou Postupim připravuje pražský dopravní podnik (DPP). V ulicích se tramvaj bez cestujících projede ve čtvrtek 24. května odpoledne, následující dopoledne se na ni veřejnost může podívat ve smyčce Výstaviště Holešovice.

„Rádi ukážeme veřejnosti výsledek několikaměsíční usilovné práce našich šikovných zaměstnanců. Tramvaj KT4D pochází ze sedmdesátých let, byla určena především na export do tehdejší Německé demokratické republiky. Nyní zprostředkujeme Pražanům jedinečnou možnost spatřit tuto opravenou historickou tramvaj za jízdy. Kromě ní jsme pro Postupim již dříve modernizovali dalších 12 vozů KT4DC,“ říká Oldřich Vytiska, technický ředitel DPP.

Tramvaj vyrazí na jízdu (bez cestujících) z opravny tramvají ve čtvrtek 24. 5. v 11.45, k vidění bude i na Palackého náměstí, u Národního divadla, či na zastávce Malostranská. Zpět do opravny by měla dorazit devět minut před pátou hodinou. Doprovod jí poskytne tramvaj KT8D5.

O den později si budou zájemci moci tramvaj KT4D prohlédnout či vyfotografovat ve smyčce Výstaviště Holešovice. Historická renovovaná tramvaj tam bude vystavena mezi 10. a 11. hodinou. Doprovod a krycí vlak bude opět provádět tramvaj KT8D5.

Historie

V letech 1967 až 1973 vyvinuly závody ČKD Praha nový tramvajový vůz typu KT4D určený především na export do Německé demokratické republiky. Jeho klíčovým prvkem byl kloubový mechanismus pro nucené natáčení vozové skříně, na nějž byl jeho autorům Ing. Zdeňku Drbohlavovi a Ing. Josefu Vrzalovi udělen československý patent.

Dva prototypy č. 8001 a 8002 (později 001 a 002), jejichž vzhled vzešel z návrhu Františka Kardause, autora legendární tramvaje T3, byly dokončeny v roce 1973. V letech 1973 až 1975 byly oba vozy podrobeny náročnému zkušebnímu programu v Praze a následně v Postupimi. Sériová výroba tramvají KT4 probíhala v letech 1975 až 1997 a celkem bylo vyrobeno 1 746 vozidel. Kromě NDR se tyto vozy vyvážely do Sovětského svazu a Jugoslávie. Po tramvaji T3 se jednalo o druhý obchodně nejúspěšnější model závodu ČKD Tatra, který byl v této době uznáván největším výrobcem tramvají na světě.

kt4d-foto-01 Prototyp 001 sloužil do roku 1989 veřejné dopravě v Postupimi, následně byl odstaven a v letech 1998 až 2001 proběhla jeho zdařilá renovace. Od té doby je využíván ke smluvním vyhlídkovým jízdám. Druhý prototyp 002 sloužil v dopravě rovněž do roku 1989 a o dva roky později byl sešrotován. V roce 2017 byl prototyp 001 odeslán na střední opravu do Opravny tramvají DPP, kde navázal na zakázku středních oprav 12 modernizovaných vozů KT4DC, provedených pro stejného zákazníka v letech 2016 až 2017. 

Orientační jízdní řád (čtvrtek 24. května)

Opravna tramvají – odjezd

11:45

Otakarova

12:06

Anděl (Plzeňská ul.)

12:17

Vozovna Motol

12:25

Palackého náměstí

13:54

Dvorce, smyčka

14:03

Nádraží Braník, smyčka

14:39

Národní divadlo, nábřeží

15:16

Malostranská

15:21

Výstaviště, smyčka

15:27

Sídliště Ďáblice, smyčka

15:55

Opravna tramvají – příjezd

16:51

 


Tunelový komplex Blanka bude během víkendu uzavřen

Dnes ve 12:12

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplné noční uzavření Tunelového komplexu Blanka od soboty 23. června od 23 hodin do neděle 24. června do 05 hodin.

Muzeum: Dočasné zrušení autobusové zastávky

Včera v 08:26

Z důvodu konání cvičení záchranných složek dojde ve středu 20. června přibližně od 01.00 hodin do 04.00 hodin k dočasnému zrušení autobusové zastávky Muzeum pro noční linky číslo 905, 907, 908 a 911.

Uzavírka Resslovy ulice

15. června 2018 v 07:29

V pondělí 18. června v dopoledních hodinách se bude v Resslově ulici v Praze 2 před kostelem Sv. Cyrila a Metoděje konat u příležitosti 76. výročí boje čs. parašutistů pietní akt. 

Provoz tramvají na Vinohradech omezila havárie vody

14. června 2018 v 19:37

Havárie vodovodního potrubí dnes zkomplikovala provoz tramvají na Vinohradech. Dodávka vody do domácností přerušena nebyla, linka číslo 16 byla mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru na šest hodin odkloněna.

Omezení provozu na Křesomyslově ulici

14. června 2018 v 10:50

Od 15. do 27. června bude omezen provoz na komunikaci Křesomyslova v Praze 4. Jedná se o úsek mezi ulicemi Bělehradská a Na Fidlovačce, kde budou probíhat stavební úpravy plynovodů.

Brusnický a Dejvický tunel. Víkendová uzavírka

12. června 2018 v 11:00

Pravidelná údržba a kontrola technologie uzavřou Brusnický a Dejvický tunel od soboty 16. června od 23 hodin do neděle 17. června do 5 hodin.

Dopravní opatření v souvislosti s koncertem Ozzy Osbourne

11. června 2018 ve 13:47

Ve středu 13. června od 1 do 24 hodin budou pro dopravu uzavřeny některé komunikace v Praze 18 a 19 v souvislosti s koncertem Ozzy Osbourne na Letišti Letňany. 

Další články
Nahoru