dnes
Středa - oblacno
21°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
22°C
pozítří
Pátek - polojasno
23°C
V Praze bude pár hodin jezdit opravená historická tramvaj pro Postupim
Historická tramvaj KT4D po renovaci. Foto (2x): DPP

V Praze bude pár hodin jezdit opravená historická tramvaj pro Postupim

Veřejnou prezentaci opravené historické tramvaje KT4D pro německou Postupim připravuje pražský dopravní podnik (DPP). V ulicích se tramvaj bez cestujících projede ve čtvrtek 24. května odpoledne, následující dopoledne se na ni veřejnost může podívat ve smyčce Výstaviště Holešovice.

„Rádi ukážeme veřejnosti výsledek několikaměsíční usilovné práce našich šikovných zaměstnanců. Tramvaj KT4D pochází ze sedmdesátých let, byla určena především na export do tehdejší Německé demokratické republiky. Nyní zprostředkujeme Pražanům jedinečnou možnost spatřit tuto opravenou historickou tramvaj za jízdy. Kromě ní jsme pro Postupim již dříve modernizovali dalších 12 vozů KT4DC,“ říká Oldřich Vytiska, technický ředitel DPP.

Tramvaj vyrazí na jízdu (bez cestujících) z opravny tramvají ve čtvrtek 24. 5. v 11.45, k vidění bude i na Palackého náměstí, u Národního divadla, či na zastávce Malostranská. Zpět do opravny by měla dorazit devět minut před pátou hodinou. Doprovod jí poskytne tramvaj KT8D5.

O den později si budou zájemci moci tramvaj KT4D prohlédnout či vyfotografovat ve smyčce Výstaviště Holešovice. Historická renovovaná tramvaj tam bude vystavena mezi 10. a 11. hodinou. Doprovod a krycí vlak bude opět provádět tramvaj KT8D5.

Historie

V letech 1967 až 1973 vyvinuly závody ČKD Praha nový tramvajový vůz typu KT4D určený především na export do Německé demokratické republiky. Jeho klíčovým prvkem byl kloubový mechanismus pro nucené natáčení vozové skříně, na nějž byl jeho autorům Ing. Zdeňku Drbohlavovi a Ing. Josefu Vrzalovi udělen československý patent.

Dva prototypy č. 8001 a 8002 (později 001 a 002), jejichž vzhled vzešel z návrhu Františka Kardause, autora legendární tramvaje T3, byly dokončeny v roce 1973. V letech 1973 až 1975 byly oba vozy podrobeny náročnému zkušebnímu programu v Praze a následně v Postupimi. Sériová výroba tramvají KT4 probíhala v letech 1975 až 1997 a celkem bylo vyrobeno 1 746 vozidel. Kromě NDR se tyto vozy vyvážely do Sovětského svazu a Jugoslávie. Po tramvaji T3 se jednalo o druhý obchodně nejúspěšnější model závodu ČKD Tatra, který byl v této době uznáván největším výrobcem tramvají na světě.

kt4d-foto-01 Prototyp 001 sloužil do roku 1989 veřejné dopravě v Postupimi, následně byl odstaven a v letech 1998 až 2001 proběhla jeho zdařilá renovace. Od té doby je využíván ke smluvním vyhlídkovým jízdám. Druhý prototyp 002 sloužil v dopravě rovněž do roku 1989 a o dva roky později byl sešrotován. V roce 2017 byl prototyp 001 odeslán na střední opravu do Opravny tramvají DPP, kde navázal na zakázku středních oprav 12 modernizovaných vozů KT4DC, provedených pro stejného zákazníka v letech 2016 až 2017. 

Orientační jízdní řád (čtvrtek 24. května)

Opravna tramvají – odjezd

11:45

Otakarova

12:06

Anděl (Plzeňská ul.)

12:17

Vozovna Motol

12:25

Palackého náměstí

13:54

Dvorce, smyčka

14:03

Nádraží Braník, smyčka

14:39

Národní divadlo, nábřeží

15:16

Malostranská

15:21

Výstaviště, smyčka

15:27

Sídliště Ďáblice, smyčka

15:55

Opravna tramvají – příjezd

16:51

 


Zastávka Brumlovka je dočasně přemístěna

Včera ve 13:08

Z důvodu opravy zastávky je od pondělí 19. srpna do odvolání – přibližně 1 měsíc k dočasnému přemístění zastávky Brumlovka pro linky číslo 118, 124, 170, 905, 910, 956 a BB1.

Linka 108 do dalších školek a škol v Praze 6

19. srpna 2019 v 07:53

Od 1. září dojde ke změně trasy autobusové linky 108 a zlepší se tak dopravní obslužnost Bubenče. Cíl linky zůstane stejný – Sídliště na Dědině, ale v úseku mezi zastávkami Zelená a Sibiřské náměstí pojede jinou trasou, kde lépe obslouží školy a školky na území šesté městské části...

V Praze 6 začne podzimní úklid již v srpnu

18. srpna 2019 v 07:48

Technická správa komunikací bude v Praze 6 provádět od 26. srpna do 25. října komplexní úklid vozovek, vždy od 8 do 15 hodin.

Uzavírky na Petrohradské ulici

14. srpna 2019 ve 20:37

V rámci pokračující obnovy vodovodních řadů bude od 15. do 25. srpna zavedeno dopravní opatření na Petrohradské ulici.

Omezení dopravy v souvislosti s koncertem skupiny Metallica na Letišti Letňany

14. srpna 2019 v 07:37

V neděli 18. srpna se na Letišti Letňany koná koncert americké hudební skupiny Metallica. Vzhledem k velkému počtu očekávaných návštěvníků budou v okolí letiště platit dopravní opatření. 

Uzavření části křižovatky na Vypichu

10. srpna 2019 v 07:23

Během víkendu 10. a 11. srpna bude uzavřena severovýchodní části křižovatky na Vypichu – ulic Bělohorská x Ankarská. Uzavřen bude i pravý řadícího pruhu na Bělohorské s nemožností odbočení do Ankarské. Doprava z centra bude zachována přes křižovatku jedním pruhem. Důvodem je rekonstrukce...

Další články
Nahoru