dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - jasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
V Praze bude pár hodin jezdit opravená historická tramvaj pro Postupim
Historická tramvaj KT4D po renovaci. Foto (2x): DPP

V Praze bude pár hodin jezdit opravená historická tramvaj pro Postupim

Veřejnou prezentaci opravené historické tramvaje KT4D pro německou Postupim připravuje pražský dopravní podnik (DPP). V ulicích se tramvaj bez cestujících projede ve čtvrtek 24. května odpoledne, následující dopoledne se na ni veřejnost může podívat ve smyčce Výstaviště Holešovice.

„Rádi ukážeme veřejnosti výsledek několikaměsíční usilovné práce našich šikovných zaměstnanců. Tramvaj KT4D pochází ze sedmdesátých let, byla určena především na export do tehdejší Německé demokratické republiky. Nyní zprostředkujeme Pražanům jedinečnou možnost spatřit tuto opravenou historickou tramvaj za jízdy. Kromě ní jsme pro Postupim již dříve modernizovali dalších 12 vozů KT4DC,“ říká Oldřich Vytiska, technický ředitel DPP.

Tramvaj vyrazí na jízdu (bez cestujících) z opravny tramvají ve čtvrtek 24. 5. v 11.45, k vidění bude i na Palackého náměstí, u Národního divadla, či na zastávce Malostranská. Zpět do opravny by měla dorazit devět minut před pátou hodinou. Doprovod jí poskytne tramvaj KT8D5.

O den později si budou zájemci moci tramvaj KT4D prohlédnout či vyfotografovat ve smyčce Výstaviště Holešovice. Historická renovovaná tramvaj tam bude vystavena mezi 10. a 11. hodinou. Doprovod a krycí vlak bude opět provádět tramvaj KT8D5.

Historie

V letech 1967 až 1973 vyvinuly závody ČKD Praha nový tramvajový vůz typu KT4D určený především na export do Německé demokratické republiky. Jeho klíčovým prvkem byl kloubový mechanismus pro nucené natáčení vozové skříně, na nějž byl jeho autorům Ing. Zdeňku Drbohlavovi a Ing. Josefu Vrzalovi udělen československý patent.

Dva prototypy č. 8001 a 8002 (později 001 a 002), jejichž vzhled vzešel z návrhu Františka Kardause, autora legendární tramvaje T3, byly dokončeny v roce 1973. V letech 1973 až 1975 byly oba vozy podrobeny náročnému zkušebnímu programu v Praze a následně v Postupimi. Sériová výroba tramvají KT4 probíhala v letech 1975 až 1997 a celkem bylo vyrobeno 1 746 vozidel. Kromě NDR se tyto vozy vyvážely do Sovětského svazu a Jugoslávie. Po tramvaji T3 se jednalo o druhý obchodně nejúspěšnější model závodu ČKD Tatra, který byl v této době uznáván největším výrobcem tramvají na světě.

kt4d-foto-01 Prototyp 001 sloužil do roku 1989 veřejné dopravě v Postupimi, následně byl odstaven a v letech 1998 až 2001 proběhla jeho zdařilá renovace. Od té doby je využíván ke smluvním vyhlídkovým jízdám. Druhý prototyp 002 sloužil v dopravě rovněž do roku 1989 a o dva roky později byl sešrotován. V roce 2017 byl prototyp 001 odeslán na střední opravu do Opravny tramvají DPP, kde navázal na zakázku středních oprav 12 modernizovaných vozů KT4DC, provedených pro stejného zákazníka v letech 2016 až 2017. 

Orientační jízdní řád (čtvrtek 24. května)

Opravna tramvají – odjezd

11:45

Otakarova

12:06

Anděl (Plzeňská ul.)

12:17

Vozovna Motol

12:25

Palackého náměstí

13:54

Dvorce, smyčka

14:03

Nádraží Braník, smyčka

14:39

Národní divadlo, nábřeží

15:16

Malostranská

15:21

Výstaviště, smyčka

15:27

Sídliště Ďáblice, smyčka

15:55

Opravna tramvají – příjezd

16:51

 


Dopravní opatření v souvislosti s akcí ČEZ Handy Kvadriatlon

21. června 2019 v 10:18

V sobotu 22. června se ve Žlutých lázních koná sportovní akce „ČEZ Handy Kvadriatlon 2019“, jejíž součástí je i cyklistický závod. Ten si vyžádá v době od 12 do 17 hodin uzavření části Podolského nábřeží ve směru z centra, a to v úseku ulic Vodárenská – Dvorecké...

V červenci bude uzavřen tunel Mrázovka

21. června 2019 v 07:46

Od 1. července do 5. července vždy v noci od 23 hodin do 5 hodin bude uzavřena západní tunelová trouba (směr Zlíchov) a druhá trouba bude jednosměrná s původním směrem provozu

Nové parkoviště u metra nádraží Holešovice

21. června 2019 v 06:51

Praha v předstihu otevře část nově budovaného sdruženého parkoviště v Jankovcově ulici. Z poloviny bude areál sloužit jako parkoviště pro veřejnost s kapacitou 83 parkovacích míst včetně míst pro nabíjení elektromobilů. 

Sobota - neděle: uzavření Tunelového komplexu Blanka

20. června 2019 ve 20:49

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplná noční uzávěra Tunelového komplexu Blanka od soboty 22. 6. 2019 od 23:00 hodin do neděle 23. 6. 2019 do 5 hodin.

Sobota: Dopravní opatření v souvislosti s vyjížďkou skútrů

20. června 2019 ve 20:16

V sobotu 22. června se koná v rámci akce Pragovespa vyjížďka skútrů po komunikacích v Praze 1, 2, 5, 6 a 8. V době od 10 do cca 13 hodin je povolena postupná uzavírka komunikací na trase vyjížďky.

Primátorská ulice bude uzavřena z důvodu rekonstrukce kanalizace

17. června 2019 v 15:48

Primátorská ulice bude uzavřena od 18. července do 30. září.

Dámská jízda na motocyklech

14. června 2019 v 10:39

V sobotu 15. června se od 11:00 do cca 12:00 hodin uskuteční dámská jízda na motocyklech po komunikacích v Praze 1, 2, 4 a 5. 

Další články
Nahoru