dnes
Úterý - polojasno
26°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
26°C
V Praze bude od začátku dubna k dispozici 500 sdílených elektrokol
Elektrokola freebike fungují například v Kladnu. Foto: homeport.cz

V Praze bude od začátku dubna k dispozici 500 sdílených elektrokol

V ulicích metropole se od pondělí 1. dubna objeví 500 zelených elektrokol, která budou sloužit v systému sdílení kol, takzvaného bikesharingu. Na území Prahy 1 až 8 a Horních Počernic je rozmístí společnost Homeport. Kola budou pod neustálým dohledem techniků společnosti a bude možné je používat a parkovat pouze na vybraných místech.

Flotila elektrokol freebike pokryje městské části Praha 1 až Praha 8 a Horní Počernice. Freebike se tak stane největším systémem svého druhu ve střední Evropě. Obyvatelé a návštěvníci hlavního města Prahy si budou moci stáhnout aplikaci freebike do svých mobilů, zaregistrovat se do systému a začít jezdit, a to jak v elektro, tak v klasickém šlapacím módu. Cyklisté mohou kolo zaparkovat bez nutnosti jej připoutat pomocí řetězu či jiného zařízení, a to na asi 250 místech ve virtuálních stanicích vyznačených v aplikaci freebike. V případě, že lidé zaparkují kolo mimo určená místa, zaplatí navíc poplatek 25 korun.

Uživatelé freebike mají první minutu zdarma a za každou další minutu jízdy s využitím elektromotoru platí dvě koruny. Pokud se rozhodnou jezdit bez asistence, mají zdarma prvních 10 minut a za každou další minutu platí jednu korunu. Pokud si chce jezdec cestou něco zařídit, může jízdu přerušit přestávkou, za kterou zaplatí 50 haléřů za minutu. Při pauze bude mít kolo zablokované pro sebe a nikdo mu jej nevezme.

Baterie v kolech freebike mají dosah přibližně 120 kilometrů, vydrží v provozu zpravidla 3 až 5 dní a jsou nabíjecí. Brzdný systém nainstalovaný na kolech navíc baterie zpětně dobíjí až do patnácti procent kapacity. Jejich výměnu bude přímo v terénu zajišťovat tým techniků freebike. Bezpečnost systému by měl zajistit neustálý dohled. Kola využívají kombinaci vyspělých technologií umožňujících nejen sledování polohy, ale i jejich stavu a stylu jízdy jednotlivých uživatelů. Životnost jednoho kola bude šest let.

„Zásadní je pro nás shoda systému s požadavky jednotlivých městských částí. Obzvlášť si ceníme, že díky technologickému řešení se nám podařilo nalézt shodu a získat povolení i od nejvíce zatížených lokalit v hlavním městě, jakou je například Praha 1,“ uvedl Ludvík Jaroš, výkonný ředitel společnosti Homeport. Systém společnosti, který bude 1. dubna spuštěn v Praze, funguje už ve Finsku, Francii, Kanadě, Polsku, Saudské Arábii, na Slovensku a ve Velké Británii.
Sdílené bicykly provozuje v Praze i firma Rekola, která má růžová kola, a v Praze 7 funguje služba čínské firmy ofo, která půjčuje žlutá kola. Praha v minulosti připravovala veřejnou zakázku za 100 milionů na provoz vlastního bikesharingového systému, magistrát ho však nakonec zrušil. Nyní Praha svůj vlastní systém nechystá.


Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Včera ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Včera v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

16. června 2019 v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Další články
Nahoru