Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze bude letos jezdit tramvaj připomínající zvolení Havla prezidentem
Tramvaj se speciálními polepy před svou premiérovou jízdou. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

V Praze bude letos jezdit tramvaj připomínající zvolení Havla prezidentem

Do ulic metropole vyjela ve čtvrtek 26. ledna speciálně vyzdobená tramvaj, která připomíná zvolení Václava Havla prezidentem České republiky před třiceti lety. Výzdoba počítá také s připomenutím významných milníků v historii země, jakým je například vstup do Severoatlantické aliance (NATO). Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Tramvaj pražského dopravního podniku bude cestující vozit letošní rok na různých linkách.

Interiér vozu je vyzdoben citáty Václava Havla, které zdůrazňují jeho přínos pro Českou republiku. Tramvaj vyjela v rámci akce „Havel pro cestující“, která připomíná Havlův význam společně s významnými historickými milníky, jako jsou například vstup do NATO v roce 1999, vítězství hokejistů na olympijských hrách v Naganu v roce 1998 nebo vstup do Evropské unie v roce 2004.

„Václav Havel jako první prezident České republiky položil do jejích základů celoživotní víru ve svobodu, demokracii a lidská práva. Jako demokrat a Pražák byl též velkým stoupencem tradičních pražských tramvají. Tematická tramvaj k 30. výročí České republiky by ho proto velmi potěšila,“ uvedl Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Prvním českým prezidentem byl Václav Havel zvolen 26. ledna 1993, podruhé pak 20. ledna 1998. Svou funkci opustil 2. února 2003 a jeho nástupcem se stal Václav Klaus.

„Václav Havel patří beze sporu k nejvýznamnějším osobnostem 20. století. Proto je i dnes důležité připomínat si jeho osobnost, nadčasové a hodnotově pevné postoje a názory,“ sdělil Jan Kalous, ředitel Muzea paměti XX. století.

Oslavy třiceti let vzniku samostatné České republiky začaly s příchodem nového roku, kdy byly 1. ledna v barvách trikolóry nasvíceny budovy Nové radnice na Mariánském náměstí, Petřínská rozhledna, Rudolfina i zeď pod Metronomem na Letné.

Připomenutí této významné události podpořilo i vyvěšení vlajek České republiky, jednoho ze symbolů české státnosti, na stožáry veřejného osvětlení a na historicky významných místech v centru hlavního města.


Autor: Karel Netolický

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru