Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 21°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze bojují lesníci s kůrovcem, stromy napadá i dřevokazná houba
Dřevo napadené kůrovcem. Foto: LHMP

V Praze bojují lesníci s kůrovcem, stromy napadá i dřevokazná houba

I v pražských lesích bojují lesníci proti kůrovci. V loňském roce vytěžila příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP) zhruba 5000 metrů krychlových dřeva, kvůli kůrovci museli odstranit 2630 metrů krychlových dřeva, dalších 1457 metrů krychlových kvůli suchu a 275 metrů krychlových kvůli poškození větrem. Zaznamenali také smrky napadené dřevokaznou houbou václavkou smrkovou.

Sucho, se kterým se česká krajina potýká již řadu let, se v roce 2018 výrazněji projevilo i v pražských lesích. „Důsledkem sucha a teplých dnů během jara a léta bylo také přemnožení kůrovce, který trápí celou republiku a nevyhnul se ani pražským lesům. Naši lesníci proto věnovali mnoho úsilí prevenci, tedy vyhledávání napadených stromů. Souše jsme z lesních porostů odstraňovali co nejdříve, abychom zabránili kůrovci v jeho dalším rozšiřování. Oproti loňskému roku jsme navýšili počty instalovaných lapačů na 98 kusů a rovněž jsme zvýšili počet lapáků,“ uvedla mluvčí LHMP Petra Fišerová.

S lapáky a lapači se mohli lidé setkat v lesích po celé Praze. Lapače na kůrovce jsou umístěny na pasekách spolu s feromonovým odparníkem, který brouky vábí do pasti, ze které se už nedostanou ven. Lesníci tyto nápadné černé krabice pravidelně kontrolovali a kůrovce odstraňovali.

Oproti tomu lapák je pokácený strom položený v lese a zakrytý větvemi, aby rychle nevysychal a mohl se stát atraktivní hostinou pro kůrovce. „Naši pracovníci poté v lese s pomocí mechanických odkorňovačů napadený lapák zbavili kůry, nebo jej z lesa odvezli k odkornění. Tímto způsobem jsme z celkového množství kůrovcového dříví mechanicky asanovali přes 1 221 m3,“ sdělila Fišerová. V obou případech byla výsledkem likvidace příznivého prostředí pro vývoj brouka a jeho larvy a vajíčka uhynuly.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Objem takzvaného kůrovcového dřeva roste od roku 2013, mezi lety 2015 a 2016 se zdvojnásobil. Dominantními škůdci mezi kůrovci zůstali lýkožrout smrkový a lýkožrout lesklý.

Na severní a střední Moravě a ve Slezsku významně škodí také lýkožrout severský. Výše těžeb kůrovcového dřeva je nerovnoměrně rozložená, kritická situace je podle odborníků hlavně na severní a střední Moravě a ve Slezsku.


Autor: TZ, red

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru