Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 9 vznikají u přechodů místa pro odkládání koloběžek a kol
Přechod pro chodce. Ilustrační foto: Pexels

V Praze 9 vznikají u přechodů místa pro odkládání koloběžek a kol

Do konce letošního roku by měly být v Praze 9 u přechodů pro chodce už dvě desítky míst, kde je možné odkládat kola a koloběžky, výhledově možná i motocykly. Další přibydou příští rok. Informoval o tom radní deváté městské části pro dopravu Tomáš Holeček (ODS).

Nedbale odloženým sdíleným bicyklům a koloběžkám překážejícím na chodnících a v ulicích Prahy 9 se snaží devítková radnice zamezit. Ne však jejich zákazem, ale vytvořením parkovacích hnízd.

„Pro vytvoření parkovacích hnízd, nebo-li míst pro parkování sdílených kol a koloběžek, využíváme takzvaného stínu u přechodů pro chodce. Ve vzdálenosti pěti metrů od přechodů – navzdory vyhlášce – stojí stabilně zaparkovaná vozidla, která brání výhledu do silnice a nejsou přes ně vidět přijíždějící vozidla. V opačném případě zase řidiči přijíždějících vozidel nevidí přes zaparkovaná auta chodce, kteří chtějí přejít po přechodu. A právě v těchto místech vzniknou parkovací hnízda,“ uvedl v časopise Devítka radní MČ Praha 9 pro dopravu Tomáš Holeček (ODS).

Metodiku pro to, jak má vypadat dopravní značení parkovacích hnízd pro sdílená kola a koloběžky již dříve vydal magistrát, takže vznikající místa se nemusí oddělovat nevzhlednými balisety.

Radnice Prahy 9 podle Holečka již předala hlavnímu městu podkladovou mapu, v níž je na území deváté městské části vyznačeno téměř devět desítek míst u přechodů pro chodce, kde parkovací hnízda mohou vzniknout.

V Praze 9 jsou podle statistik více využívána sdílená kola než koloběžky. Vytvoření parkovacího hnízda je proto o něco složitější, protože ho je třeba osadit stojanem pro kola. Ovšem v okamžiku, kdy je stojan pevně ukotvován k zemi, je potřeba nejen souhlasu vlastníka pozemku, tedy hlavního města, ale také vyjádření správců technické infrastruktury ke stavu inženýrských sítí v místě. Stojany tedy budou instalovány jen tam, kde to infrastruktura dovolí.

Parkovací hnízda jsou už nyní například v Ocelářské ulici, Novovysočanské, Sokolovské a podle Holečka by jich do konce letošního roku měly být už dvě desítky. „Další přibydou v příštím roce. Čas pak ukáže, nakolik budou využívána,“ řekl.

Radnice zvažuje, že by v parkovacích hnízdech mohly být i motorky a skútry, jedná o tom s dopravní policií. Další možností je vyčlenit pro parkování motorek vždy jedno parkovací místo pro automobil v zónách placeného stání v každé ulici. V něm může parkovat až pět motocyklů. Zatím je takové stání v Ocelářské ulici proti vstupu do OC Harfa, uvedla městská část.


Autor: mk

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Větší bezpečnost v okolí Táborské ulice

7. června 2024 v 08:59

Připravované změny v Táborské ulici zajistí větší bezpečnost pro chodce, a především pro školáky. Na veřejném setkání představila radnice Prahy 4 obyvatelům základní změny, které v místě a blízkém okolí přispějí k lepší přehlednosti na komunikacích, a přinesou tak větší...

Omezení provozu odboru dopravně správních agend Prahy 1

7. června 2024 v 08:25

Ve dnech 11 až 14. června a 17. až 18. června bude z důvodu stěhování pro veřejnost uzavřen odbor dopravně správních agend ÚMČ Praha 1 – výdejna parkovacích oprávnění a přestupkové pracoviště. Radnice o tom informuje na svých stránkách.

Parkování v Nových Butovicích za 50 korun

6. června 2024 v 07:53

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Práce na novém mostě omezí provoz v Praze 4

3. června 2024 v 11:09

Stavební práce na výstavbě nového mostu mezi Smíchovem a Podolím od začátku června do konce listopadu výrazně zkomplikují provoz nejen na Podolském nábřeží, ale také v Jeremenkově ulici a především na křižovatce Dvorce.

Na zastávce Branické náměstí je nový přístřešek

2. června 2024 v 16:43

V pátek začal cestujícím sloužit v Praze 4 nový přístřešek na autobusové zastávce Branické náměstí. Na sociálních sítích i tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Praha 6: Setkání na téma dopravy ve Vokovicích

1. června 2024 v 10:54

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve zájemce z řad veřejnosti na společné jednání na téma dopravy ve Vokovicích.

Další články
Nahoru