Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze 9 vznikají u přechodů místa pro odkládání koloběžek a kol
Přechod pro chodce. Ilustrační foto: Pexels

V Praze 9 vznikají u přechodů místa pro odkládání koloběžek a kol

Do konce letošního roku by měly být v Praze 9 u přechodů pro chodce už dvě desítky míst, kde je možné odkládat kola a koloběžky, výhledově možná i motocykly. Další přibydou příští rok. Informoval o tom radní deváté městské části pro dopravu Tomáš Holeček (ODS).

Nedbale odloženým sdíleným bicyklům a koloběžkám překážejícím na chodnících a v ulicích Prahy 9 se snaží devítková radnice zamezit. Ne však jejich zákazem, ale vytvořením parkovacích hnízd.

„Pro vytvoření parkovacích hnízd, nebo-li míst pro parkování sdílených kol a koloběžek, využíváme takzvaného stínu u přechodů pro chodce. Ve vzdálenosti pěti metrů od přechodů – navzdory vyhlášce – stojí stabilně zaparkovaná vozidla, která brání výhledu do silnice a nejsou přes ně vidět přijíždějící vozidla. V opačném případě zase řidiči přijíždějících vozidel nevidí přes zaparkovaná auta chodce, kteří chtějí přejít po přechodu. A právě v těchto místech vzniknou parkovací hnízda,“ uvedl v časopise Devítka radní MČ Praha 9 pro dopravu Tomáš Holeček (ODS).

Metodiku pro to, jak má vypadat dopravní značení parkovacích hnízd pro sdílená kola a koloběžky již dříve vydal magistrát, takže vznikající místa se nemusí oddělovat nevzhlednými balisety.

Radnice Prahy 9 podle Holečka již předala hlavnímu městu podkladovou mapu, v níž je na území deváté městské části vyznačeno téměř devět desítek míst u přechodů pro chodce, kde parkovací hnízda mohou vzniknout.

V Praze 9 jsou podle statistik více využívána sdílená kola než koloběžky. Vytvoření parkovacího hnízda je proto o něco složitější, protože ho je třeba osadit stojanem pro kola. Ovšem v okamžiku, kdy je stojan pevně ukotvován k zemi, je potřeba nejen souhlasu vlastníka pozemku, tedy hlavního města, ale také vyjádření správců technické infrastruktury ke stavu inženýrských sítí v místě. Stojany tedy budou instalovány jen tam, kde to infrastruktura dovolí.

Parkovací hnízda jsou už nyní například v Ocelářské ulici, Novovysočanské, Sokolovské a podle Holečka by jich do konce letošního roku měly být už dvě desítky. „Další přibydou v příštím roce. Čas pak ukáže, nakolik budou využívána,“ řekl.

Radnice zvažuje, že by v parkovacích hnízdech mohly být i motorky a skútry, jedná o tom s dopravní policií. Další možností je vyčlenit pro parkování motorek vždy jedno parkovací místo pro automobil v zónách placeného stání v každé ulici. V něm může parkovat až pět motocyklů. Zatím je takové stání v Ocelářské ulici proti vstupu do OC Harfa, uvedla městská část.


Autor: mk

Skončila další etapa obnovy Střediska údržby Praha Jih

Včera v 11:14

Před změnou jízdních řádů byla v uplynulých dnech dokončena a do užívání předána další etapa obnovy areálu Střediska údržby Praha Jih. Cílem je zajistit další rozvoj a dlouhodobě spolehlivý provoz celého areálu, ve kterém se provádí údržba regionálních i dálkových vlaků. ...

Parkování v Nových Butovicích

6. prosince 2023 ve 21:45

V parkovacím domě nedaleko stanice metra Nové Butovice v Praze 13 byl v létě otevřen nový parkovací dům a nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoliv a kdykoliv.

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

2. prosince 2023 v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Další články
Nahoru