dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - oblacno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
2°C
V Praze 9 se do boje o Senát přihlásilo jedenáct osob
Ilustrační foto: VSČR

V Praze 9 se do boje o Senát přihlásilo jedenáct osob

Radnice Prahy 9 registrovala do podzimních senátních voleb 11 kandidátů. Mezi nimi jsou i synové režiséra, scénáristy a herce Ladislava Smoljaka – současný senátor David Smoljak a sociální pracovník a manažer Filip Smoljak. Ve volbách 2014 o křeslo senátora usilovalo 12 lidí.

Dosavadní senátor a scénárista David Smoljak kandiduje s podporou koalice STAN, Piráti a TOP 09. Do Senátu se dostal v dubnu 2019 jako kandidát STAN v doplňovacích volbách. Získal tehdy 59,5 procenta hlasů a ve druhém kole porazil starostu Prahy 9 Jana Jarolíma (ODS/Svobodní). Volby před šesti lety vyhrála Zuzana Baudyšová, kandidující za ANO. Loni však na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů a nahradil ji právě vítěz volby Smoljak.

Hlavním tématem je pro něj svoboda veřejnoprávních médií. Jako senátor se dosud věnoval například i dostupnému bydlení.

Jeho mladší bratr, sociální pracovník a manažer Filip Smoljak, se do voleb přihlásil za hnutí Zdraví Sport Prosperita. V Senátu chce podle svého předvolebního webu bojovat proti diskriminaci znevýhodněných skupin obyvatel, proti korupci a klientelismu či „zvrácenému systému uplatňování autorských práv".

Za ODS a KDU-ČSL kandiduje historik, bývalý voják z povolání a nynější ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Věnovat se chce bezpečnostní politice, zahraničním vztahům nebo tématům ze sociální oblasti.

Lucie Groene Odkolek kandiduje s podporou Demokratické strany zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT. O zvolení do horní komory se pokoušela už před dvěma lety, kdy za hnutí ANO na Rokycansku skončila třetí. Jako senátorka by se chtěla Odkolek věnovat boji proti týrání zvířat a zasazovat se o rychlejší modernizaci a odhlučnění železniční trati v Praze 9 a za únosný koncept developerských projektů.

Za Trikolóru kandiduje někdejší poslanec a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Za komunisty pak specialista v oblasti regionální politiky a cestovního ruchu Pavel Franěk a za SPD živnostník Vítězslav Novák. Vládní ČSSD posílá do voleb tiskového mluvčího podnikatelských soutěží a PR specialistu Davida Pavláta.

Alternativa pro nezávislé kandidáty 2020 podporuje biochemika, bývalého ředitele výzkumu rakoviny farmaceutické firmy Pfizer a ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeňka Hostomského. Hnutí Národ Sobě podpořilo Ladislava Pavlíčka.

Do senátorských voleb se přihlásila i politoložka a předsedkyně hnutí Aliance národních sil Vladimíra Vítová. Neparlamentní Aliance národních sil (ANS) ještě loni plánovala jít do senátních voleb společně s názorově spřízněnými stranami a spolky jako jsou Rozumní či Národní demokraté, nakonec však koalice nevznikla.

Hnutí ANS požaduje systémovou změnu, neboť současná ČR je podle něj pouhou kolonií EU a nadnárodních korporací. Požaduje proto zestátnění strategických hospodářských odvětví a staví se proti ilegální migraci. Vítová kandidovala do Senátu rovněž v roce 2018 za Prahu 8.

V Praze se letos bude volit na podzim 2. a 3. října v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9. Senátní obvody nekopírují městské části, po kterých jsou pojmenovány. Obvod Praha 9 zahrnuje území městské části s výjimkou katastrálních území Hrdlořezy, Hloubětín a části Malešic. Dále zahrnuje území Prahy 14, Kbel, Horních Počernic, Újezdu nad Lesy, Běchovic, Dolních Počernic, Klánovic, Kolodějů, Satalic a Vinoře.

volby-senat-2020-praha-9


Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Vedení Prahy 13 uctilo výročí 17. listopadu

16. listopadu 2020 ve 22:50

Věnec k Památníku obětem komunismu ve Stodůlkách dnes položil místostarosta Prahy 13 Petr Zeman.

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží

14. listopadu 2020 v 07:12

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží, a to prostřednictvím zákazu vjezdu nákladních automobilů, a také vymístěním betonárky, která se zde nachází. Tato usnesení přijali zastupitelé městské části, ale rozhodovat o nich bude během následující měsíců...

21. jednání pražského zastupitelstva lze sledovat online

11. listopadu 2020 v 19:37

Pražský magistrát upozorňuje na mimořádná opatření v souvislosti s 21. jednáním Zastupitelstva hlavního města Prahy, které se koná ve čtvrtek 12. listopadu ve Velkém jednacím sále Nové radnice na Mariánském náměstí. Zasedání je veřejné a začíná v 8:30 hodin. Ke sledování jednání pražských...

Další články
Nahoru