Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze 9 se do boje o Senát přihlásilo jedenáct osob
Ilustrační foto: VSČR

V Praze 9 se do boje o Senát přihlásilo jedenáct osob

Radnice Prahy 9 registrovala do podzimních senátních voleb 11 kandidátů. Mezi nimi jsou i synové režiséra, scénáristy a herce Ladislava Smoljaka – současný senátor David Smoljak a sociální pracovník a manažer Filip Smoljak. Ve volbách 2014 o křeslo senátora usilovalo 12 lidí.

Dosavadní senátor a scénárista David Smoljak kandiduje s podporou koalice STAN, Piráti a TOP 09. Do Senátu se dostal v dubnu 2019 jako kandidát STAN v doplňovacích volbách. Získal tehdy 59,5 procenta hlasů a ve druhém kole porazil starostu Prahy 9 Jana Jarolíma (ODS/Svobodní). Volby před šesti lety vyhrála Zuzana Baudyšová, kandidující za ANO. Loni však na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů a nahradil ji právě vítěz volby Smoljak.

Hlavním tématem je pro něj svoboda veřejnoprávních médií. Jako senátor se dosud věnoval například i dostupnému bydlení.

Jeho mladší bratr, sociální pracovník a manažer Filip Smoljak, se do voleb přihlásil za hnutí Zdraví Sport Prosperita. V Senátu chce podle svého předvolebního webu bojovat proti diskriminaci znevýhodněných skupin obyvatel, proti korupci a klientelismu či „zvrácenému systému uplatňování autorských práv".

Za ODS a KDU-ČSL kandiduje historik, bývalý voják z povolání a nynější ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Věnovat se chce bezpečnostní politice, zahraničním vztahům nebo tématům ze sociální oblasti.

Lucie Groene Odkolek kandiduje s podporou Demokratické strany zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT. O zvolení do horní komory se pokoušela už před dvěma lety, kdy za hnutí ANO na Rokycansku skončila třetí. Jako senátorka by se chtěla Odkolek věnovat boji proti týrání zvířat a zasazovat se o rychlejší modernizaci a odhlučnění železniční trati v Praze 9 a za únosný koncept developerských projektů.

Za Trikolóru kandiduje někdejší poslanec a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Za komunisty pak specialista v oblasti regionální politiky a cestovního ruchu Pavel Franěk a za SPD živnostník Vítězslav Novák. Vládní ČSSD posílá do voleb tiskového mluvčího podnikatelských soutěží a PR specialistu Davida Pavláta.

Alternativa pro nezávislé kandidáty 2020 podporuje biochemika, bývalého ředitele výzkumu rakoviny farmaceutické firmy Pfizer a ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeňka Hostomského. Hnutí Národ Sobě podpořilo Ladislava Pavlíčka.

Do senátorských voleb se přihlásila i politoložka a předsedkyně hnutí Aliance národních sil Vladimíra Vítová. Neparlamentní Aliance národních sil (ANS) ještě loni plánovala jít do senátních voleb společně s názorově spřízněnými stranami a spolky jako jsou Rozumní či Národní demokraté, nakonec však koalice nevznikla.

Hnutí ANS požaduje systémovou změnu, neboť současná ČR je podle něj pouhou kolonií EU a nadnárodních korporací. Požaduje proto zestátnění strategických hospodářských odvětví a staví se proti ilegální migraci. Vítová kandidovala do Senátu rovněž v roce 2018 za Prahu 8.

V Praze se letos bude volit na podzim 2. a 3. října v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9. Senátní obvody nekopírují městské části, po kterých jsou pojmenovány. Obvod Praha 9 zahrnuje území městské části s výjimkou katastrálních území Hrdlořezy, Hloubětín a části Malešic. Dále zahrnuje území Prahy 14, Kbel, Horních Počernic, Újezdu nad Lesy, Běchovic, Dolních Počernic, Klánovic, Kolodějů, Satalic a Vinoře.

volby-senat-2020-praha-9


Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru