Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

V Praze 9 pokračuje pilotní testování žáků na školách pomocí antigenních i PCR testů ze slin

Praha 9 ve spolupráci s GHC Genetics navazuje na první kolo pilotního testování a tento týden otestuje žáky prvních a druhých tříd v Základní škole Litvínovská, Základní škole Novoborská a žáky z Mateřské školy Veltruská a MŠ Novoborská. Antigenní i PCR testy jsou rodinám poskytnuty opět zdarma. V nejbližší době se také připravuje na unikátní formu testování takzvaným poolingem.

„Snažíme se hledat cestu, jak snižovat riziko nákazy. Ve spolupráci s GHC Genetics tento týden testujeme žáky druhých tříd v Základní škole Litvínovská, Základní škole Novoborská a žáky z Mateřské školy Veltruská a MČ Novoborská. Rovněž připravujeme novou metodu testování, takzvaný pooling,” uvedl k pilotnímu testování místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Antigenní i PCR testy jsou rodinám poskytnuty opět zdarma. Test si děti za asistence svých rodičů provedou podle jednoduchého návodu samy doma ráno před odchodem do školy či školky. U základních škol si žáci provedou navíc i odběr ze slin na PCR test. Tento vzorek odevzdají ve škole, kde si jej laboratoř GHC Genetics vyzvedne a provede v laboratoři jeho vyhodnocení. Výsledek pak obdrží rodiče žáků formou SMS zprávy.

„Vzhledem k novým mutacím, které se mezi dětmi rychleji šíří a mohou být i pro ně potenciálním zdravotním rizikem, musíme chránit děti a personál, aby školská zařízení mohla nadále fungovat, případně umožnit návrat dalších dětí do škol. Je také důležité mít ze strany dětí, rodičů a školských zařízení zpětnou vazbu, jaký typ odběru vzorku pro ně je při testování komfortní a k jakému se třeba naopak staví negativněji,” zdůraznil radní Prahy 9 pro oblast školství pan Zdeněk Davídek (HPP).

„Stát již nastínil, že by se žáci měli testovat stěry z nosohltanu, my hledáme stejně spolehlivou, ale pro děti příjemnější metodu testování. Věříme, že by poté mohla fungovat nejen v Praze 9 a stát by ji mohl převzít. Testování žáků by mělo být prováděno co nejspolehlivější metodou, která je zároveň z hlediska odběru vzorku k dětem šetrná. Dosavadní pilotní testování nám ukazuje, že má většinovou pozitivní odezvu jak ze strany rodičů, tak i učitelů. Jedna z revolučních metod, kterou se chystáme otestovat v nejbližších týdnech je takzvaný pooling, kdy se jednotlivé vzorky (ze slin) propojí do jednoho a z něho se poté provádí PCR test. Pokud vyjde negativní, prokážeme tak v rámci jednoho testu, že všichni žáci jsou negativní, v opačném případě dokážeme zpětnou analýzou dohledat konkrétní pozitivní osobu, či osoby. Tato metoda dokáže výrazně ušetřit náklady oproti jednotlivým testům, ať už antigenním, či PCR,“ sdělil místostarosta Portlík. 

„Metodu PCR testování, kterou jsme společně s Prahou 9 zvolili pro pilotní testování, vyvinula česká společnost DIANA Biotechnologies, jež patří mezi přední dodavatele PCR testů pro české laboratoře. Přímé PCR testy ze slin od této společnosti prošly důkladnou validační studií ve spolupráci s Nemocnicí Na Bulovce a byly následně notifikovány pro klinickou diagnostiku u SÚKL. Studie ukázala, že tyto PCR testy ze slin jsou ultracitlivé a jsou tak vhodné nejen pro pravidelné screeningové testování rizikových osob, ale i k diagnostickému testování, kde mohou plnohodnotně nahradit dosavadní testy vyžadující poměrně nepříjemný stěr z nosohltanu“ doplnil k testům využívaným pro pilotní testování ředitel GHC Genetics Viktor Furman.

Pokud se podaří testování ze slin prosadit, tak v rámci ostrého provozu bude následně výsledek každého testu zanesen do speciální elektronické aplikace díky jedinečnému QR kódu, kterým je označena každá odběrová sada. Tu si načte testovaná osoba přes obrazovku PC či telefonu, zároveň vyplní požadované osobní údaje a vše odešle. 

„Lidé tak získají komfortní možnost odběru vzorku bez návštěvy odběrového místa. Následně pak bude jen individuálně řešeno, kde daný vzorek odevzdá. Tento online systém vyvinula společnost GHC Genetics na míru společně s Prahou 9 a dalšími firmami z oblasti IT. Důležité je, že systém bude umět, že výsledky testů budou sdílet vzájemně škola i rodiče a včas tak budou moci udělat příslušná opatření v případě, že bude u některých žáků prokázán pozitivní test,“ doplnil k pilotnímu testování místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.


Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

Včera v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

Včera v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

19. dubna 2021 v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru