Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze 9 byla jako první v Česku vyzkoušena odlišná metoda testování
Testování vzorků. Foto: Karel Netolický

V Praze 9 byla jako první v Česku vyzkoušena odlišná metoda testování

Praha 9 ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics realizovala projekt PCR testování zaměstnanců úřadu a přidružených organizací spadající pod městskou část a také pedagogických pracovníků škol.

Celkem se testovalo 16 samostatných skupin, v nichž byli lidé v blízkém kontaktu, jež by v případě pozitivity usnadňoval případný přenos. Dohromady se testovalo 368 lidí na městském úřadě, v institucích Prahy 9 poskytující sociální služby a pedagogických pracovníků škol. 

U tří skupin byla prokázána pozitivita a následně byla dohledána v každé této skupině jedna pozitivní osoba. Tento způsob testování (pooling) je možné využít například pro testování žáků v rámci jejich návratu do škol.

„Díky velmi rychlému dodání výsledků do 24 hodin byla okamžitě přijata opatření, aby chod úřadu a dalších organizací nebyl ohrožen. Testování probíhalo metodou PCR, která je nejspolehlivější metodou na průkaz onemocnění covid –19. Aby bylo testování komfortní, bylo využito metody odběru ze slin, přičemž tyto testy, jež jsou stejně citlivé, nebo i dokonce citlivější než PCR testy analyzované v rámci odběru z nosohltanu, vyvinula česká společnost DIANA Biotechnologies. Navíc lze z těchto vzorků zjistit i vybrané mutace, které u nás byly zjištěny a jež mají vysoký potenciál se šířit a na které by měla být zaměřena zvýšená pozornost v rámci celého systému testování,“ uvedl k projektu místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Testování připravila s městskou částí laboratoř GHC Genetics, která již úspěšně pilotně testovala žáky na vybraných základních a mateřských školách, které jsou zřizované devátou městskou částí. Proces testování byl jednoduchý a rychlý díky tomu, že si testované osoby převzaly odběrové sady v práci a přes jednoduchou žádanku na www.covid-ghc.com/firma si vyplnily doma přes chytrý telefon osobní údaje.

V rámci online žádanky si zvolily i svou nadefinovanou skupinu, do které náleží a naskenovaly 2D kód na spodní část odběrové zkumavky, do které naplivaly vzorek. Následně již jen zkumavky se vzorkem z centrálního místa určeného úřadem svezla laboratoř a provedla jejich analýzu. 

Praha 9 tak jako první v Česku ověřila tuto metodu testování a od samotných testovaných osob získala velmi dobrou zpětnou vazbu. Metoda je jednoduchá, rychlá a přináší přesné výsledky. Někteří testovaní měli obavy aby zvládli vše sami doma, ale u více než 95 procent vše proběhlo zcela bez komplikací.

Masivní testování formou takzvaného poolingu (hromadné testování, testování po skupinách) se zatím v České republice nevyužívá. Jeho princip spočívá v tom, že celkový vzorek testovaných osob se rozdělí do více skupin (například deseti). U každé skupiny vznikne vlastně jeden vzorek namícháním všech vzorků z dané skupiny.

„Na pilotních studiích ve světě se prokázalo, že až na několika desítkách vzorků smíchaných do jednoho se dokázala zjistit pozitivita i v případě, že ve skupině byla třeba jen jedna pozitivní osoba. Pokud je výsledek ze smíchaného vzorku negativní, znamená to, že každý jednotlivý vzorek z dané skupiny byl negativní. Pokud je alespoň jeden ze vzorků ze skupiny pozitivní, je nutné vzorky osob v této skupině otestovat individuálně nebo po menších skupinách a dohledat konkrétní pozitivní osobu/osoby. Logicky zde tak dochází k úspoře nákladů, kdy náklady za dvacet PCR testů se mohou rovnat nákladům za jeden PCR test. Díky tomu se tak lze teoreticky dostat na náklady, jaké jsou u antigenního testování, které nejsou tolik spolehlivé. V rámci našeho pilotního projektu jsme záměrně testovali skupiny malé i větší o velikosti od 8 do 39 osob, a protože byla prokázána pozitivita jen u tří skupin, došlo opravdu k významné úspoře ve výši minimálně 50 procent,“ doplnil k metodě pooling Viktor Furman, ředitel společnosti GHC Genetics.

Je nutné zvolit optimální počty osob v jednotlivých skupinách v návaznosti na to, jaký je poměr pozitivních osob z počtu testovaných osob v dané zemi nebo v dané sociodemografické skupině. U příliš velikého počtu osob ve skupině by se totiž mohlo stát, že v každé skupině bude minimálně jedna pozitivní osoba a k úspoře by tak nakonec nedošlo, protože by se musely v každé skupině testovat zpětně všechny osoby.

Každopádně tato metoda nabízí při správném nastavení parametrů cestu, jak rychle, potenciálně levně a zároveň spolehlivě otestovat školy, instituce, firmy a další skupiny osob, které lze rozdělit dle jasně definovaných skupin, kde je pravděpodobný významný kontakt a pravděpodobnost přenosu.


Autor: Karel Netolický

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

Včera v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

13. dubna 2021 v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

13. dubna 2021 v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

11. dubna 2021 v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Další články
Nahoru