Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Praze 9 by mohla za deset let začít vyrůstat nová městská čtvrť
Ilustrační foto: Shadster / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

V Praze 9 by mohla za deset let začít vyrůstat nová městská čtvrť

Na Nové Harfě v Praze 9 by mohla vyrůst nová městská čtvrť. Podle nové urbanistické studie tohoto území by 49 procent plochy zabíraly veřejné prostory včetně parku. Součástí by byla i nová mateřská škola a prostory pro ordinace lékařů. K výstavbě je nutná změna funkčního využití území. ČTK to řekla mluvčí Prahy 9 Marie Kurková.

„Urbanistická studie týkající se transformace území Nová Harfa v Hloubětíně je první vlaštovkou, která komplexně řeší přerod brownfieldu v živou městskou část," uvedl starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS/Svobodní). „V tomto případě se nám podařilo dohodnout konsensus mezi vlastníky pozemků a obyvateli okolí," dodal.

Podle vzniklé studie, kterou připravil ateliér m4 architekti, budou veřejné prostory zabírat 49 procent plochy vymezené ulicemi Poděbradská, U Elektry a Modrého. Veřejný park by se podle dokumentu měl rozkládat na 11 000 metrech čtverečních.

Dalších 22 000 metrů čtverečních by podle plánů radnice měly zaujmout prostory určené k pronájmu jako ordinace lékařů či kanceláře decentralizovaného úřadu. Na Nové Harfě by měla být vybudována také mateřská škola se čtyřmi třídami, nové obchody a byty.

Praha 9 nyní požaduje změnu využití území. Na místě je nyní možné postavit prostory pro okolí nerušící výrobu a služby, takže pro umožnění výstavby naplánované městské čtvrti by území muselo být klasifikováno jako všeobecně obytné.

„Starosta (Prahy 9 Jan Jarolím) nyní studii předložil Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR) a odboru územního rozvoje magistrátu, které budou změnu funkce řešit," řekla Kurková s tím, že na navrhované přeměně části Hloubětína se shodlo všech 11 majitelů pozemků, na nichž by nová čtvrť měla vyrůst.

Pokud by byla požadovaná změna provedena, mohlo by se podle Kurkové okolo roku 2030 začít stavět.

Rozvojové studie vzniknou i na navazující území v oblasti Harfy. Na svém zasedání, které se konalo na konci července, to schválili radní městské části. Urbanistické studie budou dílem architektů ze společností QARTA ARCHITEKTURA a m4 architekti.

Městská část Praha 9 se skládá z historických čtvrtí Vysočany, Prosek, Střížkov, Hloubětín, Hrdlořezy a části Libně. Má rozlohu 1386 hektarů a žije zde asi 55 000 obyvatel.


Ocenění in memoriam pro Milana Knoblocha

Dnes ve 12:52

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a...

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

22. června 2021 v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

22. června 2021 v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

22. června 2021 v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Další články
Nahoru