dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
4°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
4°C
V Praze 9 by mohla za deset let začít vyrůstat nová městská čtvrť
Ilustrační foto: Shadster / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

V Praze 9 by mohla za deset let začít vyrůstat nová městská čtvrť

Na Nové Harfě v Praze 9 by mohla vyrůst nová městská čtvrť. Podle nové urbanistické studie tohoto území by 49 procent plochy zabíraly veřejné prostory včetně parku. Součástí by byla i nová mateřská škola a prostory pro ordinace lékařů. K výstavbě je nutná změna funkčního využití území. ČTK to řekla mluvčí Prahy 9 Marie Kurková.

„Urbanistická studie týkající se transformace území Nová Harfa v Hloubětíně je první vlaštovkou, která komplexně řeší přerod brownfieldu v živou městskou část," uvedl starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS/Svobodní). „V tomto případě se nám podařilo dohodnout konsensus mezi vlastníky pozemků a obyvateli okolí," dodal.

Podle vzniklé studie, kterou připravil ateliér m4 architekti, budou veřejné prostory zabírat 49 procent plochy vymezené ulicemi Poděbradská, U Elektry a Modrého. Veřejný park by se podle dokumentu měl rozkládat na 11 000 metrech čtverečních.

Dalších 22 000 metrů čtverečních by podle plánů radnice měly zaujmout prostory určené k pronájmu jako ordinace lékařů či kanceláře decentralizovaného úřadu. Na Nové Harfě by měla být vybudována také mateřská škola se čtyřmi třídami, nové obchody a byty.

Praha 9 nyní požaduje změnu využití území. Na místě je nyní možné postavit prostory pro okolí nerušící výrobu a služby, takže pro umožnění výstavby naplánované městské čtvrti by území muselo být klasifikováno jako všeobecně obytné.

„Starosta (Prahy 9 Jan Jarolím) nyní studii předložil Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR) a odboru územního rozvoje magistrátu, které budou změnu funkce řešit," řekla Kurková s tím, že na navrhované přeměně části Hloubětína se shodlo všech 11 majitelů pozemků, na nichž by nová čtvrť měla vyrůst.

Pokud by byla požadovaná změna provedena, mohlo by se podle Kurkové okolo roku 2030 začít stavět.

Rozvojové studie vzniknou i na navazující území v oblasti Harfy. Na svém zasedání, které se konalo na konci července, to schválili radní městské části. Urbanistické studie budou dílem architektů ze společností QARTA ARCHITEKTURA a m4 architekti.

Městská část Praha 9 se skládá z historických čtvrtí Vysočany, Prosek, Střížkov, Hloubětín, Hrdlořezy a části Libně. Má rozlohu 1386 hektarů a žije zde asi 55 000 obyvatel.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Dnes v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru