Dnes Neděle - polojasno 28°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Koronavirus

V Praze 9 bude otestováno na covid 350 dětí metodou odběru ze slin

GHC Genetics ve spolupráci s městskou částí Praha 9, v návaznosti na připravovaný návrat žáků do škol, spustí zítra vlastní pilotní testování prostřednictvím speciálních antigenních neinvazivních testů, které se vyhodnocují ze slin. Děti se tak nemusí bát, že budou testovány nepříjemným výtěrem z nosohltanu a jejich návrat do škol tak nebude spojen s nepříjemnými zážitky. Antigenní test včetně jeho vyhodnocení si budou moci provést děti jednoduše s rodiči v domácím prostředí. Pilotní testování žáků proběhne na základní škole Litvínovská (200 žáků) a v Mateřské škole Veltruská (150 žáků).

 „Testování je nezbytné pro bezpečné obnovení výuky ve školách. Naše městská část hledala¨praktickou cestu, která by byla pro děti, rodiče i učitele nejméně stresující, a přitom nám přinesla očekávaný efekt. Tento systém je podle doporučení odborníků nejlepší. Neváhali jsme a využili nabídky společnosti GHC Genetics, se kterou prostřednictvím její sesterské společnosti LLG již delší dobu společně provozujeme odběrové místo u Polikliniky Prosek,“ uvedl k pilotnímu testování místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Celkem 350 dětem byla dnes distribuována zdarma sada obsahující jeden antigenní test, odběrovou nádobku, jeden PCR test (nutný pro potvrzení v případě pozitivity či nejasného výsledku u antigenního testu) a návod, jak postupovat.

U obou typů testů je jednoduchý odběr ze slin. Neinvazivní antigenní testy ukážou výsledek do čtvrt hodiny. Jejich nevýhodou je jako u všech orientačních testů (rychlotestů) menší přesnost oproti PCR testům.

„Antigenní test si rodič s dítětem udělá a vyhodnotí ve středu ráno před cestou do školy jednoduchou metodou podle návodu, který obdržel spolu s odběrovou sadou. Pokud bude výsledek antigenního testu negativní, tak rodič dítěti podepíše přiložený formulář, s nímž může jít do školy. Pokud bude test pozitivní či neprůkazný, tak do školy dítě nesmí a provede si doma stejnou metodou PCR test. Zkumavku se vzorkem pro vyhodnocení PCR testu poté rodič odevzdá na odběrovém místě u polikliniky Prosek a do 24 hodin se dozví výsledek. Tento PCR test dokáže zachytit jak původní, tak novou, takzvanou britskou mutaci viru, což je bezesporu veliký benefit oproti jiným typům testů“ upřesnil postup pilotního testování ředitel GHC Genetics Viktor Furman.

Pokud pilotní testování proběhne bez komplikací, budou si děti spolu s rodiči dělat doma testy každých 14 dní, nebo podle potřeby i častěji. V rámci ostrého provozu bude následně výsledek každého testu zanesen do speciální elektronické aplikace díky jedinečnému kódu, kterým je označena odběrová sada.

Elektronickou databázi vyvinula společnost GHC Genetics na míru společně s Prahou 9. Výsledky testů tak budou sdílet vzájemně škola i rodiče a včas tak budou moci udělat příslušná opatření v případě, že bude u některých žáků prokázán pozitivní test.

V současné době vysočanská radnice nakoupila tři tisíce antigenních testů, které stačí pro první testování po znovuotevření základních škol. Měsíčně přijde jejich pořízení pro pět základních škol zřizovaných devátou městskou částí na 800 000 korun.

Pokud by tento stav trval celý školní rok, musí radnice najít finance na neplánovaný výdaj osm milionů korun. O systémové finanční podpoře chce proto jednat i s vládou. Zároveň je připravena nabídnout zavedení tohoto propracovaného systému testování dalším městským částem a základním školám.

„V souvislosti s protikoronavirovými opatřeními instalovala Praha 9 už začátkem letošního školního roku ve svých základních školách systém ,chytrého teploměru´. Termokamery u vchodů při příchodu žáků nebo učitelů ukážou, kdo může být potenciálním nebezpečím pro své spolužáky či kolegy. Systém sám na takového člověka upozorní a jeho nespornou výhodou je, že dokáže na rozdíl od ručního teploměru zkontrolovat velký počet osob najednou. S otevřením škol pak dodáme do svých školských zařízení i respirátory třídy FFP2,“ doplnil k celkovým opatřením ve školách místostarosta Tomáš Portlík.


Autor: red

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru