dnes
Středa - obcasny-dest
13°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
15°C
pozítří
Pátek - zatazeno
14°C
V Praze 8 vzniká na pozemku městské části komunitní zahrada
Na zanedbaném místě se nacházelo plno odpadků. Foto: P8

V Praze 8 vzniká na pozemku městské části komunitní zahrada

V Praze 8 v ulici Pod Plynojemem vzniká komunitní zahrada, která bude zpřístupněna letos na podzim. Místo doporučili obyvatelé městské části na základě výzvy radnice, celkem bylo na radnici doručeno 13 návrhů. Zakládání komunitních zahrad je v posledních letech v hlavním městě trendem.

„V dubnu 2018 jsme vyzvali občany naší městské části, aby nám vytipovali místa, na kterých by komunitní zahrady napříč Prahou 8 mohly vzniknout. Jedním z nich byl právě pozemek městské části v ulici Pod Plynojemem,“ vysvětluje iniciativu radní Prahy 8 Hana Matoušová. Celkem přišlo 13 podnětů.

Minulý týden proběhl dobrovolný úklid pozemku, který organizoval společensky prospěšný podnik KOKOZA zaměřující se na kompostování a zahradničení ve městě.

„Pozemek, který se jeví jako bezvadné místo pro komunitní zahradu, v ulici Pod Plynojemem, byl velmi zanedbaný. Nacházelo se tady plno odpadků, problematické byly i náletové dřeviny. Aby zde mohla v průběhu pár měsíců vzniknout komunitní zahrada, museli jsme jej nejdříve uklidit,“ vysvětluje Radka Pokorná z KOKOZY.

„Dobrovolný úklid proběhl ve vynikající atmosféře, a to díky asi třiceti mladým studentům z celého světa, kteří tráví dva měsíce na letní škole pod záštitou Univerzity Karlovy. Tito studenti leadershipu se ochotně pustili do práce a během několika pár hodin proměnili místo k nepoznání. Moc jim za to děkuji,“ popisuje průběh úklidu Pokorná.

Po úklidu se začal připravovat komunitní kompostér, který bude součástí zahrady. „Všichni sousedé z ulice Pod Plynojemem, které zajímá komunitní zahradničení či kompostování, se nám mohou přihlásit e-mailem na kompostovani@praha8.cz. Čím víc jich bude, tím lépe. V nejbližší době bychom zde rádi vysadili ovocné stromy a zřídili bylinkové záhony. To vše ale už ve spolupráci s místní komunitou. Poté péče o zahradu přejde na ně. Co nás ale ještě čeká, je vyřešit odstínění pozemku od rušné silnice,“ uvádí radní Matoušová.

Jako první byla v Praze otevřena komunitní zahrada Prazelenina v Praze 7, která funguje sedmým rokem. Lidé sem chodí nejen kvůli pěstování zeleniny, ale také kvůli setkávání. V Praze 1 fungovala loni jedna komunitní zahrada, ale kvůli velkému zájmu se radnice rozhodla pro letošní rok otevřít tři zahrady, na Malé Straně, na Novém Městě a na Starém Městě.

Komunitní zahradničení podporuje i Praha 14, kde je zahrada u volnočasového centra Plechárna. Od příštího roku bude zahrada Tygr v petrželi i na Štvanici.


Praha vyhlašuje granty pro oblast životního prostředí na rok 2019

Včera ve 14:56

Vyhlášení grantového programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2019 dnes schválila Rada hlavního města Prahy. Předpokládaná částka vyčleněná pro rok 2019 z rozpočtu hlavního města činí 45 milionů korun.

Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

22. října 2018 v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

22. října 2018 v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

22. října 2018 v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Další články
Nahoru