dnes
Pátek - zatazeno
20°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
21°C
pozítří
Neděle - oblacno
23°C
V Praze 8 vzniká na pozemku městské části komunitní zahrada
Na zanedbaném místě se nacházelo plno odpadků. Foto: P8

V Praze 8 vzniká na pozemku městské části komunitní zahrada

V Praze 8 v ulici Pod Plynojemem vzniká komunitní zahrada, která bude zpřístupněna letos na podzim. Místo doporučili obyvatelé městské části na základě výzvy radnice, celkem bylo na radnici doručeno 13 návrhů. Zakládání komunitních zahrad je v posledních letech v hlavním městě trendem.

„V dubnu 2018 jsme vyzvali občany naší městské části, aby nám vytipovali místa, na kterých by komunitní zahrady napříč Prahou 8 mohly vzniknout. Jedním z nich byl právě pozemek městské části v ulici Pod Plynojemem,“ vysvětluje iniciativu radní Prahy 8 Hana Matoušová. Celkem přišlo 13 podnětů.

Minulý týden proběhl dobrovolný úklid pozemku, který organizoval společensky prospěšný podnik KOKOZA zaměřující se na kompostování a zahradničení ve městě.

„Pozemek, který se jeví jako bezvadné místo pro komunitní zahradu, v ulici Pod Plynojemem, byl velmi zanedbaný. Nacházelo se tady plno odpadků, problematické byly i náletové dřeviny. Aby zde mohla v průběhu pár měsíců vzniknout komunitní zahrada, museli jsme jej nejdříve uklidit,“ vysvětluje Radka Pokorná z KOKOZY.

„Dobrovolný úklid proběhl ve vynikající atmosféře, a to díky asi třiceti mladým studentům z celého světa, kteří tráví dva měsíce na letní škole pod záštitou Univerzity Karlovy. Tito studenti leadershipu se ochotně pustili do práce a během několika pár hodin proměnili místo k nepoznání. Moc jim za to děkuji,“ popisuje průběh úklidu Pokorná.

Po úklidu se začal připravovat komunitní kompostér, který bude součástí zahrady. „Všichni sousedé z ulice Pod Plynojemem, které zajímá komunitní zahradničení či kompostování, se nám mohou přihlásit e-mailem na kompostovani@praha8.cz. Čím víc jich bude, tím lépe. V nejbližší době bychom zde rádi vysadili ovocné stromy a zřídili bylinkové záhony. To vše ale už ve spolupráci s místní komunitou. Poté péče o zahradu přejde na ně. Co nás ale ještě čeká, je vyřešit odstínění pozemku od rušné silnice,“ uvádí radní Matoušová.

Jako první byla v Praze otevřena komunitní zahrada Prazelenina v Praze 7, která funguje sedmým rokem. Lidé sem chodí nejen kvůli pěstování zeleniny, ale také kvůli setkávání. V Praze 1 fungovala loni jedna komunitní zahrada, ale kvůli velkému zájmu se radnice rozhodla pro letošní rok otevřít tři zahrady, na Malé Straně, na Novém Městě a na Starém Městě.

Komunitní zahradničení podporuje i Praha 14, kde je zahrada u volnočasového centra Plechárna. Od příštího roku bude zahrada Tygr v petrželi i na Štvanici.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

22. května 2019 v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Další články
Nahoru