Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Koronavirus

V Praze 8 jsou aktuálně čtyři očkovací místa

K dnešnímu dni jsou v Praze 8 čtyři fungující očkovací místa: FN Bulovka, ResTrial s.r.o. (Zhořelecká 514/2), Gerontologické centrum Praha 8 (Šimůnkova 1600) a nově i GHC Genetic, s.r.o. (V Holešovičkách 29).

Přehled očkovacích míst, vč. informací o jejich vytíženosti a počtech čekajících, najdete na internetových stránkách MZ ČR https://ockoreport.uzis.cz/. Uvedené informace zejména o počtech proočkovaných se však mohou od skutečnosti lišit, a to s ohledem na aktualizaci uvedených stránek. Nicméně i tyto počty mohou být pro zájemce o očkování vodítkem, jak volit při výběru očkovacího místa. Na základě zkušeností z provozu seniorské linky Prahy 8, kterou provozuje Odbor zdravotnictví a sociálních služeb ÚMČ Praha 8, lze říci, že rozhodujícími faktory pro volbu očkovacího místa jsou věk, pohybové a zdravotní obtíže, komplikace v dopravě.

Místostarostka Vladimíra Ludková dodává k výběru očkovacího místa: „Vzhledem k největším objemům vakcíny z distribuce je v Praze 8 nejkratší doba čekání na PIN2 ve FN Bulovka, kde se očkuje vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech. Volba menších očkovacích míst je nicméně stejně relevantní, například mohu potvrdit, že Gerontologické centrum (vakcína od firmy Moderna), stejně jako  ResTrial s.r.o., volí lidé spíše vyššího věku z jeho blízkosti, ti, kteří se chtějí vyhnout velkému špitálu, dále lidé s obtížemi v pohybu, pro které je doprava na Bulovku velmi náročná. Ani tito zájemci se však nemusí obávat, že budou čekat neúměrně dlouhou dobu".

Významnou pomocí v očkování je zapojení praktických lékařů, nicméně ne všichni budou ve svých ordinacích očkovat. Zájemci o očkování z řad pacientů si informaci musí ověřit u svého praktického lékaře. V hlavním městě projevilo zájem o očkování v ordinacích 508 praktických lékařů, nicméně v tuto chvíli ne každý z těchto zájemců očkuje.

Vakcíny jsou jim přidělovány dle metodického doporučení MZ ČR podle počtu pacientů zaregistrovaných v ISIN, kdy po centrálním schválení ze strany MZ ČR dostává souhlasný pokyn distributor a ten pak přímo komunikuje s praktickými lékaři. Dle dosavadních zkušeností ani sami praktičtí lékaři dopředu nevědí, který z nich obdrží vakcíny a v jakém počtu. Počty distribuovaných vakcín jednotlivým praktikům se tak mohou velmi lišit.

Ze systému očkování vypadává bohužel velká skupina imobilních osob, jejichž praktický lékař se do očkování nezapojil. „Tito zájemci o očkování mají právo požádat svého praktického lékaře o předepsání sanity, můžeme jim nabídnout i pomoc naší pečovatelské služby. Nicméně pokud převozu brání další překážky, je situace v tuto chvíli velmi komplikovaná, ale i v tomto případě se snažíme maximálně pomoci a tyto zájemce vedeme v patrnosti a hledáme pro ně řešení", dodává Vladimíra Ludková.

 


Autor: TZ, red

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Praha 2 zajistí přeočkování seniorů proti nemoci covid-19

3. srpna 2022 ve 22:11

Praha 2 rozesílá seniorům nad 80 let dopis, ve kterém jim nabízí zajistit aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze tak chce nabídnout toto přeočkování rychle, bez front a stresu.

FTN: Za první týden naočkováno přes 930 lidí

25. července 2022 v 09:39

Za první týden očkování 4. dávkou proti covid-19 ve bylo ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkováno přes 930 lidí.

Další články
Nahoru