Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

V Praze 8 jsou aktuálně čtyři očkovací místa

K dnešnímu dni jsou v Praze 8 čtyři fungující očkovací místa: FN Bulovka, ResTrial s.r.o. (Zhořelecká 514/2), Gerontologické centrum Praha 8 (Šimůnkova 1600) a nově i GHC Genetic, s.r.o. (V Holešovičkách 29).

Přehled očkovacích míst, vč. informací o jejich vytíženosti a počtech čekajících, najdete na internetových stránkách MZ ČR https://ockoreport.uzis.cz/. Uvedené informace zejména o počtech proočkovaných se však mohou od skutečnosti lišit, a to s ohledem na aktualizaci uvedených stránek. Nicméně i tyto počty mohou být pro zájemce o očkování vodítkem, jak volit při výběru očkovacího místa. Na základě zkušeností z provozu seniorské linky Prahy 8, kterou provozuje Odbor zdravotnictví a sociálních služeb ÚMČ Praha 8, lze říci, že rozhodujícími faktory pro volbu očkovacího místa jsou věk, pohybové a zdravotní obtíže, komplikace v dopravě.

Místostarostka Vladimíra Ludková dodává k výběru očkovacího místa: „Vzhledem k největším objemům vakcíny z distribuce je v Praze 8 nejkratší doba čekání na PIN2 ve FN Bulovka, kde se očkuje vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech. Volba menších očkovacích míst je nicméně stejně relevantní, například mohu potvrdit, že Gerontologické centrum (vakcína od firmy Moderna), stejně jako  ResTrial s.r.o., volí lidé spíše vyššího věku z jeho blízkosti, ti, kteří se chtějí vyhnout velkému špitálu, dále lidé s obtížemi v pohybu, pro které je doprava na Bulovku velmi náročná. Ani tito zájemci se však nemusí obávat, že budou čekat neúměrně dlouhou dobu".

Významnou pomocí v očkování je zapojení praktických lékařů, nicméně ne všichni budou ve svých ordinacích očkovat. Zájemci o očkování z řad pacientů si informaci musí ověřit u svého praktického lékaře. V hlavním městě projevilo zájem o očkování v ordinacích 508 praktických lékařů, nicméně v tuto chvíli ne každý z těchto zájemců očkuje.

Vakcíny jsou jim přidělovány dle metodického doporučení MZ ČR podle počtu pacientů zaregistrovaných v ISIN, kdy po centrálním schválení ze strany MZ ČR dostává souhlasný pokyn distributor a ten pak přímo komunikuje s praktickými lékaři. Dle dosavadních zkušeností ani sami praktičtí lékaři dopředu nevědí, který z nich obdrží vakcíny a v jakém počtu. Počty distribuovaných vakcín jednotlivým praktikům se tak mohou velmi lišit.

Ze systému očkování vypadává bohužel velká skupina imobilních osob, jejichž praktický lékař se do očkování nezapojil. „Tito zájemci o očkování mají právo požádat svého praktického lékaře o předepsání sanity, můžeme jim nabídnout i pomoc naší pečovatelské služby. Nicméně pokud převozu brání další překážky, je situace v tuto chvíli velmi komplikovaná, ale i v tomto případě se snažíme maximálně pomoci a tyto zájemce vedeme v patrnosti a hledáme pro ně řešení", dodává Vladimíra Ludková.

 


Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

20. dubna 2021 v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

20. dubna 2021 v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

19. dubna 2021 v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru