Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města

V Praze 7 je měřící stanice kvality ovzduší

Instalována byla v ulici Argentinská nedaleko budovy Obvodního ředitelství městské policie Praha 7. 

„V Praze 7 jsme se pustili do podrobného zkoumání stavu ovzduší. Vzhledem k tomu, že u nás v posledních letech oficiální měřící stanice nebyla, chceme vědět, jak na tom naše městská část je. Data přitom nebudeme čerpat pouze z jednoho místa. Aktuálně spolupracujeme s ČVUT na instalaci čidel v blízkosti škol a dětských hřišť. Další spolupráce probíhá také s Přírodovědeckou fakultou UK. Její studenti během šesti měsíců minulého roku zrealizovali několik měření v různých částech Sedmičky,“ řekl radní Prahy 7 pro oblast životního prostředí a péče o veřejný prostor Jiří Knitl.

Praha 7 loni navázala spolupráci s Laboratoří pro studium kvality ovzduší Přírodovědecké fakulty UK. Studenti laboratoře uskutečnili během šesti měsíců sérii měření na území Prahy 7 s cílem identifikovat lokální zdroje znečištění ovzduší. Sebraná data škola v současné době vyhodnocuje. Praha 7 ve spolupráce s ČVUT zároveň umísťuje čidla v blízkosti škol a dětských hřišť. Instalováno bude celkem 10 čidel, která budou po dobu jednoho roku v exponovaných místech, kde se často pohybují děti, měřit znečištění, prašnost, ale třeba také vlhkost nebo teplotu.

„Nechali jsme si také zpracovat uhlíkovou stopu naší městské části, která sleduje, jaké množství skleníkových plynů je vypouštěno následkem lidské činnosti do ovzduší. Díky všem uvedeným aktivitám budeme disponovat přesnými průběžnými údaji o kvalitě ovzduší na našem území a největších zdrojích znečištění. Ty pak budeme moci využít při plánování rozvoje městské části a péči o veřejný prostor. Řadu opatření podnikáme již nyní, snižujeme například energetickou náročnost budov v naší správě prostřednictvím energetického managementu a modernizace objektů. Naplňujeme tak svůj klimatický závazek v návaznosti na vyhlášený stav klimatické nouze,“ doplnil Jiří Knitl.
Autor: TZ, red

Praha 6: Filmy v letním kině U Keplera

Včera ve 14:41

Nová česká komedie o hasičích, klasické zpracování nejslavnější komiksové postavy a český film o Největším Čechovi. Kino U Keplera zve od čtvrtka do soboty na filmy. Začíná se ve 21 hodin.

Komentovaná procházka Prahou 6: Funkcionalistická Baba

Včera ve 13:57

Jako součást mezinárodního projektu Werkbund Estates in Europe 1927–1932 získal obytný soubor domů na pražské Babě nejvyšší ocenění pro památky – označení Evropské dědictví.

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

Včera ve 13:21

Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. Uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase. 

Se dvěma zákazy řízení ujížděl na kradené motorce, nakonec havaroval

Včera ve 12:37

Policisté si včera v půl jedenácté večer všimli ve Vršovické ulici v Praze 10 řidiče motocyklu, kterého chtěli zkontrolovat. Ten odbočil do ulice Bělocerkevská a nereagoval na výzvu k zastavení, naopak přidal plyn a snažil se jim ztratit z dohledu. 

Praha 9 v pohybu: Fitness pod otevřeným nebem

Včera v 10:20

Kdokoliv si může přijít zdarma zacvičit pod vedením trenérů z občanského sdružení Devítka v pohybu. Zájemcům trenéři poradí, jak začít a poradí i s jídelníčkem.

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Divadlo Viola slaví šedesátou sezonu, v září uvede vzpomínkový večer Téma Macháček

Včera v 08:12

Divadlo Viola v září vstoupí do 60. sezony. Součástí oslav bude několik speciálních programů, z nichž první se odehraje 25. září od 20 hodin pod názvem Téma Macháček.

Až do odvolání platí v Praze zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

Včera v 08:07

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru platí od pondělí 8. srpna do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.

Pohádky Na Dvorečku: Ulhaná princezna

8. srpna 2022 ve 20:42

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná i v srpnu v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Sobotní komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově

8. srpna 2022 v 11:03

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 13. srpna od 14 hodin.

Altán Folimanka bude patřit folku

8. srpna 2022 v 10:28

Podvečer plný folkové muziky na Folimance v neděli 14. srpna připravila Praha 2. Vystoupí cimbalistka Zuzana Lapčíková a skupiny Kranz Akustic a Domácí výroba.

Další krátké zprávy
Nahoru