dnes
Úterý - jasno
21°C
zítra
Středa - zatazeno
21°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
26°C
V Praze 6 se rýsuje koalice KLID, ODS a STAN. Starostou zůstane Kolář
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář bude pravděpodobně ve funkci pokračovat. Foto: TOP 09

V Praze 6 se rýsuje koalice KLID, ODS a STAN. Starostou zůstane Kolář

V Praze 6 uspělo ve volbách do zastupitelstva městské části šest uskupení z 11 kandidujících. Koalici KLID, která je složena z TOP 09 a KDU-ČSL, podpořilo 19,94 procenta voličů, kandidátku ODS pak 19,53 procenta. Obě uskupení obsadí shodně deset křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. V Praze 6 přišlo k volbám 52,4 procenta voličů, před čtyřmi lety to bylo 43,93 procenta. Výsledky zveřejnil na webu Český statistický úřad.

Na třetím místě skončili Piráti, za zisk 19,53 procenta hlasů berou devět mandátů. STAN byli čtvrtí, získali 13,76 procenta hlasů a sedm mandátů.

Do zastupitelstva Prahy 6 se dostalo ještě hnutí ANO, má 6 mandátů (zisk 11,94 procenta hlasů). Poslední, kdo uspěl ve volbách, jsou Zelení. Zisk 7,15 procenta představuje 3 mandáty. Ze zastupitelstva vypadli komunisté i sociální demokraté.

V uplynulém volebním období se jednou změnila koalice. Z původní koalice TOP 09, ANO, STAN, KDU-ČSL a Zelených byli po neshodách v listopadu 2015 odvolání místostarostka pro dopravu Petra Kolínská a radní pro životní prostředí Antonín Nechvátal (oba Zelení). Zelení následně přešli do opozice. Starostou zůstal Ondřej Kolář (TOP 09).

Ten bude pravděpodobně starostou i v následujících letech. Měl by vést koalici KLID, ODS a STAN, která se zatím jeví jako nejpravděpodobnější. „Voliči rozdali karty a dali signál, že by Praha 6 měla jít středopravým proudem, který reprezentuje KLID, ODS a STAN. Už jsme se setkali a deklarovali zájem jít do koalice, byť jsme teprve na začátku. Ale není důvod otálet, na 1. listopadu máme svoláno ustavující jednání zastupitelstva,“ uvedl Ondřej Kolář, lídr kandidátky koalice KLID. „Jako vítěz voleb budeme chtít mít post starosty, zdá se, že ODS a STAN s tím nemají problém,“ dodal.


Spojené síly pro Prahu obsadí dva placené posty předsedů výborů

1. listopadu 2018 ve 21:31

Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obsadí v nově vzniklé koalici s Piráty a Prahou Sobě posty předsedů magistrátních výborů pro dopravu a kulturu. O dalších personáliích zástupci koalice vyjednávají. Na dotaz ČTK to řekl lídr Spojených sil a předseda TOP 09 Jiří...

Na koalici v Letňanech se domluvily ODS, ANO, ODA a TOP 09

1. listopadu 2018 ve 21:24

Na koalici v Praze 18 se domluvili zástupci ODS a Svobodných, ANO, ODA, TOP 09 a jeden nezávislý zastupitel.

Další články
Nahoru