
V Praze 6 rozkvetly vlčí máky, postaraly se o to děti
12. listopadu 2021 13:06
Pieta za padlé hrdiny v boji za svobodu proběhla nejprve u Památníku československým zahraničním vojákům, účastníkům 2. světové války, který se nachází před budovou Generálního štábu Armády ČR na Vítězném náměstí. Za doprovodu Ústřední hudby Armády ČR zde došlo k položení věnců.
Padlým vojákům a jejich hrdinství pak vedle armádních představitelů vzdali hold starosta Ondřej Kolář, místostarostové Jiří Lála a Jan Lacina a dále radní Marie Kubíková a Marián Hošek.
Vojákům se rovněž poklonil 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Růžička.
Ceremoniál se následně přesunul k Památníku padlým válečným parašutistům v Technické ulici v Dejvicích, a nakonec k Památníku československým válečným letcům RAF na náměstí Svobody v Bubenči. Také na těchto místech byly položeny věnce a účastníci aktu zde všem padlým vojákům věnovali tichou vzpomínku.
K uctění památky válečných veteránů se také připojily čtyři mateřské školy z Prahy 6. Děti společně s učitelkami vlastnoručně vyrobily květy vlčího máku, které tradičně symbolizují Den válečných veteránů a vzpomínku na válečné hrdiny. Několik desítek těchto vlčích máků pak děti rozmístily u pomníků v Praze 6, které jsou věnovány československým vojákům.
Praha 6 se rovněž připojila ke sbírce ve prospěch Vojenského fondu solidarity, který podporuje vojáky a jejich rodiny v obtížné životní situaci. Veřejnost si ve dvoraně úřadu městské části mohla od 26. října pořídit za dobrovolný příspěvek květ vlčího máku k vetknutí do klopy.