Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Praze 6 pravděpodobně bude samostatná waldorfská základní škola
Budova Vlastina, která je pronajímaná soukromé škole Prague British International School. Foto: liboc.info

V Praze 6 pravděpodobně bude samostatná waldorfská základní škola

Základní škola Dědina v Praze 6 má dlouhodobě problém s nedostatkem kapacity. Postupně proto přesune své waldorfské třídy do nedaleké Vlastiny, kde by mohla za pár let vzniknout samostatná waldorfská základní škola, až tuto školní budovu v Liboci opustí současný nájemce, kterým je soukromá škola. Dědina by se díky tomu zaměřovala jen na klasický pedagogický směr a nemusela řešit kapacitní trable. Školská „škatulata“ mají podporu současného vedení Prahy 6, uvedl 1. místostarosta Jakub Stárek (ODS).

Od letošního roku získala ZŠ Dědina, kterou zřizuje Praha 6, nové detašované pracoviště v pár stovek metrů vzdálené budově Vlastina, která je dnes pronajímaná soukromé škole Prague British International School (PBIS).

Pracoviště přispěje významně k řešení kapacitních problémů školy. Situace na ZŠ Dědina byla totiž dlouhodobě kapacitně velmi napjatá, prakticky každý rok hrozilo, že nebude schopná přijmout spádové děti.

Od začátku letošního školního roku ZŠ Dědina využívá na Vlastině dvě waldorfské třídy, příští rok by mohla využívat čtyři, další rok šest. Dědina v současnosti kombinuje klasický a waldorfský vzdělávací program.

K 31. srpnu 2025 s ukončením nájemní smlouvy pro PBIS by se měla uvolnit budova Vlastina celá. Po uvolnění budovy by dle vyjádření místostarosty Stárka mohla na Vlastině vzniknout samostatná waldorfská základní škola. Podporu záměru založení samostatné školy na Vlastině místostarosta oznámil rodičům na slavnosti k zahájení školního roku. Záměr podpořil také senátor Jiří Růžička (za STAN a TOP 09 s podporou KDU-ČSL).

„Samostatná základní waldorfská škola v Praze by přinesla další potřebné kapacity v tomto pedagogickém směru. Jen v Praze 6 je šest mateřských školek, dětských skupin a klubíků, které pracují s principy waldorfské pedagogiky. Do waldorfských tříd při ZŠ Dědina se přitom dostane jen malá část z nich,“ uvedla výkonná ředitelka Spolku rodičů Waldorfská aktivita Zuzana Tinglová.

Postupný přesun waldorfských tříd do nové budovy bude podle ředitele školy Mojmíra Dunděry přínosem pro oba vzdělávací programy: klasický i waldorfský, které dnes ZŠ Dědina zahrnuje a jsou provozně i obsahově hodně odlišné. Oba programy by tak získaly vlastní budovu i prostor pro další rozvoj.

„Navíc na ZŠ Dědina by se tak uvolnilo devět kmenových tříd a potřebné zázemí, kterých bude třeba vzhledem k developerským projektům. A ty jsou doslova na spadnutí,“ vysvětluje Dunděra. Obytné domy developerského projektu společnosti Finep ve spádové oblasti ZŠ Dědina jsou přitom k nastěhování již od začátku příštího roku.

Místostarosta Stárek ocenil, že waldorfské třídy se postupně stěhují. „Celý tento projekt má logiku, uvolní se prostory pro ZŠ Dědina, bude to nová škola pro waldorfské vzdělávání a soukromá škola má pár let na to najít si nové působiště,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru