Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 6 pravděpodobně bude samostatná waldorfská základní škola
Budova Vlastina, která je pronajímaná soukromé škole Prague British International School. Foto: liboc.info

V Praze 6 pravděpodobně bude samostatná waldorfská základní škola

Základní škola Dědina v Praze 6 má dlouhodobě problém s nedostatkem kapacity. Postupně proto přesune své waldorfské třídy do nedaleké Vlastiny, kde by mohla za pár let vzniknout samostatná waldorfská základní škola, až tuto školní budovu v Liboci opustí současný nájemce, kterým je soukromá škola. Dědina by se díky tomu zaměřovala jen na klasický pedagogický směr a nemusela řešit kapacitní trable. Školská „škatulata“ mají podporu současného vedení Prahy 6, uvedl 1. místostarosta Jakub Stárek (ODS).

Od letošního roku získala ZŠ Dědina, kterou zřizuje Praha 6, nové detašované pracoviště v pár stovek metrů vzdálené budově Vlastina, která je dnes pronajímaná soukromé škole Prague British International School (PBIS).

Pracoviště přispěje významně k řešení kapacitních problémů školy. Situace na ZŠ Dědina byla totiž dlouhodobě kapacitně velmi napjatá, prakticky každý rok hrozilo, že nebude schopná přijmout spádové děti.

Od začátku letošního školního roku ZŠ Dědina využívá na Vlastině dvě waldorfské třídy, příští rok by mohla využívat čtyři, další rok šest. Dědina v současnosti kombinuje klasický a waldorfský vzdělávací program.

K 31. srpnu 2025 s ukončením nájemní smlouvy pro PBIS by se měla uvolnit budova Vlastina celá. Po uvolnění budovy by dle vyjádření místostarosty Stárka mohla na Vlastině vzniknout samostatná waldorfská základní škola. Podporu záměru založení samostatné školy na Vlastině místostarosta oznámil rodičům na slavnosti k zahájení školního roku. Záměr podpořil také senátor Jiří Růžička (za STAN a TOP 09 s podporou KDU-ČSL).

„Samostatná základní waldorfská škola v Praze by přinesla další potřebné kapacity v tomto pedagogickém směru. Jen v Praze 6 je šest mateřských školek, dětských skupin a klubíků, které pracují s principy waldorfské pedagogiky. Do waldorfských tříd při ZŠ Dědina se přitom dostane jen malá část z nich,“ uvedla výkonná ředitelka Spolku rodičů Waldorfská aktivita Zuzana Tinglová.

Postupný přesun waldorfských tříd do nové budovy bude podle ředitele školy Mojmíra Dunděry přínosem pro oba vzdělávací programy: klasický i waldorfský, které dnes ZŠ Dědina zahrnuje a jsou provozně i obsahově hodně odlišné. Oba programy by tak získaly vlastní budovu i prostor pro další rozvoj.

„Navíc na ZŠ Dědina by se tak uvolnilo devět kmenových tříd a potřebné zázemí, kterých bude třeba vzhledem k developerským projektům. A ty jsou doslova na spadnutí,“ vysvětluje Dunděra. Obytné domy developerského projektu společnosti Finep ve spádové oblasti ZŠ Dědina jsou přitom k nastěhování již od začátku příštího roku.

Místostarosta Stárek ocenil, že waldorfské třídy se postupně stěhují. „Celý tento projekt má logiku, uvolní se prostory pro ZŠ Dědina, bude to nová škola pro waldorfské vzdělávání a soukromá škola má pár let na to najít si nové působiště,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru