Dnes Čtvrtek - skorojasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 21°C
Pátek 2. 6. 2023
Svátek má Jarmil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze 6 podepsaly ODS s KDU-ČSL, STAN a Praha 6 Sobě koaliční smlouvu
Podpis koaliční smlouvy. Budoucí starosta Jakub Stárek sedí vpravo vepředu. Foto: ODS

V Praze 6 podepsaly ODS s KDU-ČSL, STAN a Praha 6 Sobě koaliční smlouvu

V Praze 6 dnes zástupci ODS s KDU-ČSL, STAN s podporou Zelených a Prahy 6 Sobě podepsali koaliční smlouvu. ČTK to sdělil Jakub Stárek (ODS), který se stane starostou. Koalice bude mít 23 hlasů ve 45členném zastupitelstvu, které bude nové vedení městské části volit na ustavujícím jednání tento pátek. Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí, žije v ní asi 107 000 lidí.

Koalice ODS s KDU-ČSL získá kromě starosty další čtyři místa v devítičlenné radě s kompetencemi v oblasti dopravy, územního rozvoje a rozpočtu. STAN s podporou Zelených bude mít v radě tři křesla se zaměřením na majetek, životní prostředí, bezpečnost, kulturu a sport.

Praze 6 Sobě připadne poslední křeslo v radě s gescí školství. Místostarosty budou Petr Prokop (STAN) a Mariana Čapková (Praha 6 Sobě). Kromě toho zavede nová koalice takzvané pověřence zastupitelstva, kteří se budou práci pro městskou část věnovat stejně jako členové rady na plný úvazek.

„Zejména půjde o oblasti investic, veřejného prostoru a otevřenosti. Celkově bude pro výkon funkce uvolněno 13 zastupitelů. Jejich počet se tak oproti smlouvě z roku 2018 zvýší o jednoho," uvedl Stárek. Dodal, že koaliční smlouva obsahuje závazek poskytnout opozici podíl na rozhodování, v kontrolním výboru budou mít opoziční zastupitelé většinu.

Z programových otázek chce koalice podle budoucího starosty zavést obědy pro školáky zdarma, senior taxi, stavět bytové domy pro mladé, podpořit sportovní kluby v době energetické krize, vytvořit strategickou koncepci rozvoje městské části nebo rozšiřovat školské kapacity. Kompletní programové prohlášení chtějí strany schválit v lednu příštího roku.

Volby v Praze 6 vyhrála koalice ODS a KDU-ČSL, která získala 11 mandátů. TOP 09 obsadila sedm křesel, stejně jako Piráti. Po šesti mandátech získaly Praha 6 Sobě, STAN s podporou Zelených a hnutí ANO. Dva zastupitele mají Trikolora, SPD a nezávislí kandidáti.

Dosud v Praze 6 vládla koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN pod vedením starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Ten již letos po loňském zvolení do Poslanecké sněmovny na post starosty neaspiroval, na kandidátce TOP 09 byl na třetím místě.

Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí po Praze 4 a Praze 10. Rozlohou je největší. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru