Dnes Čtvrtek - oblacno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Praze 6 podepsaly ODS s KDU-ČSL, STAN a Praha 6 Sobě koaliční smlouvu
Podpis koaliční smlouvy. Budoucí starosta Jakub Stárek sedí vpravo vepředu. Foto: ODS

V Praze 6 podepsaly ODS s KDU-ČSL, STAN a Praha 6 Sobě koaliční smlouvu

V Praze 6 dnes zástupci ODS s KDU-ČSL, STAN s podporou Zelených a Prahy 6 Sobě podepsali koaliční smlouvu. ČTK to sdělil Jakub Stárek (ODS), který se stane starostou. Koalice bude mít 23 hlasů ve 45členném zastupitelstvu, které bude nové vedení městské části volit na ustavujícím jednání tento pátek. Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí, žije v ní asi 107 000 lidí.

Koalice ODS s KDU-ČSL získá kromě starosty další čtyři místa v devítičlenné radě s kompetencemi v oblasti dopravy, územního rozvoje a rozpočtu. STAN s podporou Zelených bude mít v radě tři křesla se zaměřením na majetek, životní prostředí, bezpečnost, kulturu a sport.

Praze 6 Sobě připadne poslední křeslo v radě s gescí školství. Místostarosty budou Petr Prokop (STAN) a Mariana Čapková (Praha 6 Sobě). Kromě toho zavede nová koalice takzvané pověřence zastupitelstva, kteří se budou práci pro městskou část věnovat stejně jako členové rady na plný úvazek.

„Zejména půjde o oblasti investic, veřejného prostoru a otevřenosti. Celkově bude pro výkon funkce uvolněno 13 zastupitelů. Jejich počet se tak oproti smlouvě z roku 2018 zvýší o jednoho," uvedl Stárek. Dodal, že koaliční smlouva obsahuje závazek poskytnout opozici podíl na rozhodování, v kontrolním výboru budou mít opoziční zastupitelé většinu.

Z programových otázek chce koalice podle budoucího starosty zavést obědy pro školáky zdarma, senior taxi, stavět bytové domy pro mladé, podpořit sportovní kluby v době energetické krize, vytvořit strategickou koncepci rozvoje městské části nebo rozšiřovat školské kapacity. Kompletní programové prohlášení chtějí strany schválit v lednu příštího roku.

Volby v Praze 6 vyhrála koalice ODS a KDU-ČSL, která získala 11 mandátů. TOP 09 obsadila sedm křesel, stejně jako Piráti. Po šesti mandátech získaly Praha 6 Sobě, STAN s podporou Zelených a hnutí ANO. Dva zastupitele mají Trikolora, SPD a nezávislí kandidáti.

Dosud v Praze 6 vládla koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN pod vedením starosty Ondřeje Koláře (TOP 09). Ten již letos po loňském zvolení do Poslanecké sněmovny na post starosty neaspiroval, na kandidátce TOP 09 byl na třetím místě.

Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí po Praze 4 a Praze 10. Rozlohou je největší. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru