Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 20. 6. 2024
Svátek má Květa
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životProhlídkyVíkend

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Letošní mottem je Architektura pro všechny, proto víkendový program nabízí speciální prohlídky pro děti, pro osoby se sluchovým či zrakovým postižením, a nezapomíná ani na cizince dlouhodobě žijící v Praze.

Během festivalového víkendu bude možné navštívit na příklad budovu Gymnázia Jana Keplera na Pohořelci. V rámci prohlídky bude možné prozkoumat vybrané části školy, včetně venkovních teras nebo nové sportovní haly přistavěné v roce 2009 podle návrhu architektonického studia Sporadical.

Poprvé bude zpřístupněna monumentální trojkřídlá historická budova Národního archivu umístěná na třídě Milady Horákové v Dejvicích, v níž dnes sídlí ředitelství, knihovna a I. oddělení archivu. Během festivalové prohlídky bude možné nahlédnout i do bývalého bytu ředitele archivu.

V Dejvicích otevře své brány festivalovým návštěvníkům i bývalá budova obchodního zastupitelství bulharského velvyslanectví, která dnes slouží jako Bulharská základní škola a gymnázium Dr. Petra Berona. Je jednou z mála diplomatických staveb, které byly kdy v rámci festivalu zpřístupněny. Za návštěvu určitě stojí cenné interiéry z počátku 80. let, v nichž nechybí velkolepý skleněný lustr, původní dřevěné obklady, ale také povrchy z bílého mramoru, který byl použit i v pražském metru.

Na Evropské třídě mohou návštěvníci zavítat do budovy Státního reformního reálného gymnázia, dnes VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium, monumentální funkcionalistická budova od architekta Evžena Linharta, jejíž součástí bývala i astronomická observatoř s kupolí a dalekohledem.

Během víkendu bude otevřena i budova Základní školy a Mateřské školy Bílá, malý klenot československého funkcionalismu, který vynesl svému autorovi, tehdy teprve sedmadvacetiletému Janu Gillarovi, mezinárodní uznání. V souvislosti s touto budovou spadají na letošek dvě významná výročí – 90 let od stavby a 120 let od Gillarova narození.

Již tradičně se do festivalu zapojí i budovy Kampusu Dejvice. Poprvé se otevře budova Masarykovy koleje, jejímž autorem je Antonín Engel, jenž stál i za urbanistickou koncepcí Vítězného náměstí a kampusu ČVUT. Za vidění určitě stojí citlivě zrekonstruovaný klasicistně laděný konferenční sál či impozantní prosklené stropy. Budova Vysoké školy chemicko-technologické byla první Engelovou realizací v rámci celého vysokoškolského areálu. V rámci její prohlídky se návštěvníci budou moct projít i po unikátních skleněných lávkách, které propojují dvě budovy této školy. Budova Fakulty elektrotechnické ČVUT je snadno rozeznatelná díky své fasádě, kterou tvoří barevné plechové panely v kombinaci s keramikou odkazující na tzv. bruselský styl. Součástí prohlídky této budovy pak bude i laboratoř vysokého napětí vybavená zkušebními zdroji pro výrobu elektrického napětí a měření částečných výbojů.

Za návštěvu stojí také historická i nová budova Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Zdejší prohlídkový okruh návštěvníky provede vybranými prostory obou budov včetně vstupů na venkovní terasy, odkud se naskýtá pěkný pohled na celý dejvický univerzitní areál. K vidění bude i pracovna světoznámého chemika Antonína Holého, upravená do své původní podoby.

Stejně jako loni je součástí festivalového programu budova Terminálu 4 na Letišti Václava Havla. Jedná se o nejstarší část pražského letiště postavenou podle návrhu architekta Adolfa Benše, jehož 130 let od narození si letos připomínáme. Dnes slouží pro odbavení státně významných letů. Návštěvníci festivalu zde dostanou jedinečnou možnost podívat se prezidentského či vládního salonku.

Nedaleko letiště bude zpřístupněn i showroom společnosti ekolo.cz. V této ekologicky šetrné stavbě si lidé mohou nejen prohlédnout interiéry ve všech patrech, ale také na vlastní kůži otestovat neobvyklé druhy městských a nákladních elektrokol.

Navštívit bude možné i administrativně-obchodní budovu Bořislavka Centrum, která v roce 2022 získala titul Stavba roku.  Oblíbenou zastávkou bývá i Velký strahovský stadion, kde bude zpřístupněna západní tribuna a ochozy na východní tribuně.

V sobotu 18. května od 16 hodin se zde také uskuteční interaktivní prohlídka pro děti. V Bubenči pak bude možné navštívit dvě honosné vily – vilu Marianne Gellertové-Petschkové, ve které dnes sídlí Muzeum literatury, a bohatě zdobenou neorenesanční Vilu Lanna.

Budovy jsou otevřeny většinou od 10 do 18 hodin, ale existují výjimky. Seznam otevřených budov najdete na www.openhousepraha.cz.


Autor: Alo

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

Dnes ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

České mozky léčí svět

Dnes v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

Dnes v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

Včera ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

Včera v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

Včera v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

18. června 2024 v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

18. června 2024 v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Pražské služby dětem 2024

17. června 2024 v 10:05

Rodinný den plný informací o třídění, nakládání s odpadem, předcházení jeho vzniku a zábav. Přesně taková bude akce Pražské služby dětem 2024 v sobotu 22. června. Těšit se můžete na edukativní soutěže pro malé i velké, přehlídku nejmodernější techniky, výtvarnou dílnu, vzdělávací loutkovou pohádku...

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Další články
Nahoru