Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze 6 opět teče voda z pěti historických pump, v plánu je oprava dalších
Zrenovovaná pumpa v ulici Východní na Haunspalce. K pumpě bude ještě osazen betonový žlab. Foto: P6

V Praze 6 opět teče voda z pěti historických pump, v plánu je oprava dalších

Na Ořechovce, Hanpsaulce, v Břevnově, Vokovicích a Dolní Šárce nechala Praha 6 zrenovovat historické vodní pumpy, které opět slouží svému účelu. Teče z nich užitková voda, kterou mohou lidé využívat například k zalévání. V plánu je znovuobnovení dalších pump. Informoval o tom místostarosta šesté městské části Jakub Stárek, který oživení vodních pump inicioval. Oprava jedné pumpy vyšla na zhruba padesát tisíc korun.

„U všech pump vytvořených k renovaci se podařilo vyměnit nefunkční části nebo opravit čerpací zařízení, všechny dostaly nové betonové skruže a během dubna doplníme betonové mísy pro zbytkovou vodu,“ uvedl Stárek.

Pumpy čerpají podzemní vodu ze studní. Rozbory ukázaly, že voda sice není pitná, ale také není závadná. Pro opláchnutí rukou, umytí ovoce nebo jako osvěžení pro psa na procházce ji lze použít. Také si lidé mohou k pumpě přijít pro vodu na zalévání, třeba stromků ve veřejném prostoru.

V uplynulých letech se radnici Prahy 6 povedlo zmapovat zřejmě všechny vodní pumpy na svém území. Jejich lokace byla zanesena do šestkového geoportálu, kde je všech dvaadvacet pump přehledně zakreslených v mapě.

Aby mohla Praha 6 pumpy začít opravovat, muselo hlavní město převést pozemky pod nimi do správy městské části, což také zastupitelé udělali.

Podle místostarosty Stárka bude Praha 6 v obnově pump postupně pokračovat, nyní bude vytipováno dalších pět pump, jejichž oprava by měla proběhnout ještě letos. O zprovozněné vodní zdroje bude pečovat i v zimě.

„Aby si voda v pumpách udržela svoji kvalitu, a i pumpy byly v dobré kondici, měly by být v neustálé permanenci. Proto je dobré, aby se lidé neostýchali a  vodu čerpali,“ dodal.


Autoři: puc, TZ

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Dnes v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru