Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Praze 6 opět teče voda z pěti historických pump, v plánu je oprava dalších
Zrenovovaná pumpa v ulici Východní na Haunspalce. K pumpě bude ještě osazen betonový žlab. Foto: P6

V Praze 6 opět teče voda z pěti historických pump, v plánu je oprava dalších

Na Ořechovce, Hanpsaulce, v Břevnově, Vokovicích a Dolní Šárce nechala Praha 6 zrenovovat historické vodní pumpy, které opět slouží svému účelu. Teče z nich užitková voda, kterou mohou lidé využívat například k zalévání. V plánu je znovuobnovení dalších pump. Informoval o tom místostarosta šesté městské části Jakub Stárek, který oživení vodních pump inicioval. Oprava jedné pumpy vyšla na zhruba padesát tisíc korun.

„U všech pump vytvořených k renovaci se podařilo vyměnit nefunkční části nebo opravit čerpací zařízení, všechny dostaly nové betonové skruže a během dubna doplníme betonové mísy pro zbytkovou vodu,“ uvedl Stárek.

Pumpy čerpají podzemní vodu ze studní. Rozbory ukázaly, že voda sice není pitná, ale také není závadná. Pro opláchnutí rukou, umytí ovoce nebo jako osvěžení pro psa na procházce ji lze použít. Také si lidé mohou k pumpě přijít pro vodu na zalévání, třeba stromků ve veřejném prostoru.

V uplynulých letech se radnici Prahy 6 povedlo zmapovat zřejmě všechny vodní pumpy na svém území. Jejich lokace byla zanesena do šestkového geoportálu, kde je všech dvaadvacet pump přehledně zakreslených v mapě.

Aby mohla Praha 6 pumpy začít opravovat, muselo hlavní město převést pozemky pod nimi do správy městské části, což také zastupitelé udělali.

Podle místostarosty Stárka bude Praha 6 v obnově pump postupně pokračovat, nyní bude vytipováno dalších pět pump, jejichž oprava by měla proběhnout ještě letos. O zprovozněné vodní zdroje bude pečovat i v zimě.

„Aby si voda v pumpách udržela svoji kvalitu, a i pumpy byly v dobré kondici, měly by být v neustálé permanenci. Proto je dobré, aby se lidé neostýchali a  vodu čerpali,“ dodal.


Autoři: puc, TZ

Praha 10: Jak na kompostování

Včera ve 20:55

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru