Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V Praze 6 jsou nové komunitní kompostéry
Do kompostérů mohou lidé přinášet svůj bioodpad zdarma. Foto: Praha 6

V Praze 6 jsou nové komunitní kompostéry

Tři komunitní kompostéry byly v rámci pilotního projektu umístěny v předem vytipovaných lokalitách Prahy 6 – na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách. Zájemci, kteří se do projektu přihlásili, mohou kompostovat bioodpad a následně využít vzniklé hnojivo.

Kompostéry Praha 6 rozmístila díky spolupráci s organizací Kokoza, která má na šestce již dvě komunitní zahrady.

Tříkomorový kompostér je uzamykatelný a přístup do něj mají pouze domácnosti, které se do projektu přihlásily na základě předchozí výzvy. Těch je pro každou lokalitu padesát. Obrovský zájem byl na sídlišti Petřiny, kde už se vytvořilo pořadí náhradníků, v Dejvicích naopak ještě pár volných míst zbývá. Do kompostérů mohou lidé přinášet svůj bioodpad zdarma, následně budou moci využít i vzniklé kvalitní hnojivo, které se sklízí zhruba dvakrát do roka.

Praha 6 v rámci projektu komunitám věnovala i nářadí, aby se o vznikající kompost mohly průběžně starat.  Každý kompostér má svého správce, který dohlíží na správný provoz a komunitu informuje. Uživatelé byli také proškoleni, jak kompostéry užívat a byli upozorněni na to, co do nich rozhodně nepatří. Současně jsou jim k dispozici i odborní konzultanti z Kokozy, kteří poradí, jak správně bioodpad zpracovávat.

Kompostování je efektivní způsob, jak předcházet vzniku odpadu, který tak nemusí hnít na skládce nebo se smažit ve spalovně.  Slupky jsou cenná surovina, kterou lze přeměnit v kvalitní hnojivo a vrátit jej do půdy.Autor: TZ, red

Letní trhy na náměstí Republiky

Včera v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru